„Közösen - Érted” - összefogással segítenek a válsághelyzettől szenvedő embereknek

A veszélyhelyzet hazánkban számos családnak, egyedülállónak hozott nehéz élethelyzetet. Fehérvár polgárai között is sokan szenvednek egészségügyi, mentális és szociális problémákkal, a járvány okozta hátrányokkal. Ezért Spányi Antal püspök kezdeményezésére összefogott az Egyházmegye, Székesfehérvár Önkormányzata és a Fejér Megyei Szent György Egyetemi és Oktató Kórház, hogy közösen segítsék az érintetteket.
2021.04.26. 15:05 |
„Közösen - Érted” - összefogással segítenek a válsághelyzettől szenvedő embereknek

A hétfői tájékoztatón Spányi Antal megyés püspök, Dr. Cser-Palkovics András polgármester és Dr. Bucsi László, kórházigazgató számoltak be az együttműködésről a Szent István teremben. A felek a közös cselekvés első lépéseként szakmai egyeztető fórumot hoztak létre, amely a továbbiakban együttműködik a covidválságban érintettek megsegítése érdekében.

Az eddig meg nem tapasztalt világjárvány miatt, napról napra tetten érhető, hogy miként romlik mentális és pszichés állapotunk, tűrőképességünk. A koronavírus-világjárvány már harmadik hulláma komoly lelki, mentális terhet rótt az emberekre.

„Látnunk kell azt a pusztítást, amelyet ez a járvány körülöttünk végzett. Vannak, akiket elvesztettünk, látjuk az özvegyeket, árvákat. Világos, hogy ők segítségre szorulnak. Az élethez szükséges anyagi javakat biztosítani kell számukra, de van egy olyan területe is életnek, amely a lélek ápolását és gondozását jelenti.

A lélek sérül, amikor veszélyben van, sérül, amikor azt kell megélnie, hogy elveszíti azokat, akiket szeretett, hogy nem tud tőlük elbúcsúzni.

Szinte feldolgozhatatlan élmények ezek, amelyekkel egymagában senki nem tud közülünk megbirkózni. Ehhez segítség kell, szakmai segítség, amely a megfelelő tudományok, ismeretek birtokában oda tud állni az emberek mellé.” - hangsúlyozta az összefogás kezdeményezője, Spányi Antal, megyés püspök.

Egy akarat is fontos, de ha az akarat több irányból érkezik, akkor az erős és meghatározó. Ezért gondolom, hogy ennek az összefogásnak nagy jelentősége lehet, ez az összefogás sok segítséget jelenthet Székesfehérvár népének és talán a város határain túlmenően is. Hiszem, hogy a jó szándék, a készséges akarat és az Isten kegyelme segítségére lesz azoknak, akik ezt el tudják fogadni és akik ennek segítségével tudják újjáépíteni az életüket.” - tette hozzá a főpásztor.

„Mindenki számára egyértelmű, hogy szükség van a segítségnyújtásra. Fel lehetne sorolni, hogy kinek az életét hogyan változtatta meg a járványhelyzet, illetőleg egy-egy közösség élete hogyan változott. Beleértve a város egészét és részközösségeit egyaránt.

Ezért nagyon fontos és örömteli püspök atya hívása, üzenete, hogy összefogva segítsünk az embereknek a lelki újraindulásban is, egyénként és közösségként egyaránt.

Ehhez ki-ki hozza és beleteszi a közösbe mindazt, amihez ért, amit a saját szervezetrendszere ismeretként, tudásként bír.” - emelte ki Dr. Cser-Palkovics András.

„Két kiváló szakemberrel és mögöttük álló szakembergárdával érkeztem; Kincses Zsolt, aki mindent tud a város szociális helyzetéről és mindarról ami mögötte van – adatok, információk, jogszabályok és tudás. Tisztl Henrik rengeteg családról tud mindent. Segítségükkel hozzuk az összefogásba, amit egy önkormányzat tud adni. Ez fizikai és anyagi segítség is lehet.” - tette hozzá Fehérvár polgármestere, aki példaként említette az idősügyi támogatást, amellyel idén már 13.305 főnek nyújtottak segítséget.

Dr. Cser-Palkovics András elmondta továbbá, hogy gondolkodnak azon, hogy egyszeri támogatást nyújtanának azoknak, akik elveszítettek valakit családtagjaik közül, valamint külön kiemelt támogatást kapnának, akik kiskorúként vesztették el szüleiket. „Nemcsak az anyagi segítséget tartjuk fontosnak, hanem azt is, hogy ezek az emberek, családok érezzék, hogy nincsenek egyedül, ott van mögöttük a közösség.” - zárta gondolatait a polgármester.

Dr. Bucsi László, a Szent György Kórház főigazgatója a Covid-válsághelyzet komolyságára és az oltás fontosságára hívta fel a figyelmet.

Ugyan a sürgősségi Covid-ambulancia betegforgalma mérséklődik, azonban egyre csökken az oltási hajlandóság. Tömeges oltásra szombaton 7.100 adag oltóanyagot kaptak, de a regisztráltak száma nem éri el a 3 ezret. Az emberek nagy része nincs tisztában a helyzettel. Két hete a Dunántúlon még Győr-Moson-Sopron megye vezetett a megbetegedéseket illetően, múlt hétre Fejér megye átvette az első helyet, de az országban is a dobogós 2. helyen vagyunk Borsod-Abaúj-Zemplén megye után. A Szent György Kórház ezer ágyat biztosít COVID-ellátásra, ebből 125 intenzív ágy van Fehérváron. Néhány hete döngették a csúcsokat, 123 fehérvári ágy foglalt volt, súlyos állapotú beteggel.

„Nálunk a lélegeztetett emberek mintegy 84 százaléka sajnálatosan nem jön le a gépről, 100-ból 84 ember meghal. Két hűtőkonténert rendeltünk pluszban, melyek két hete tele voltak. Magyarország történetében még nem volt olyan, hogy a krematóriumokat arra kérték, dolgozzanak három műszakban. Tragikus a helyzet, és ez nem jut el az emberekhez.” – mondta, majd hozzátette, a sötétséget, a hamis információkat fel kell oldani, és oltani kell, mert a járványhullámok egyre súlyosabbak. „Az első hullám gyenge volt, a második kicsit súlyosabb, a harmadik még súlyosabb, a negyedik pedig – ha visszajön - elviheti a fél országot! Egyetlen dolog, amit tehetünk ez ellen, az a vakcina - mindegy, hogy milyen!” Hozzátette, a Szent György Kórházban a COVID-ellátásra fordított költség ebben az évben már meghaladta az egymilliárd forintot, miközben egy “normál” évben az intenzív osztályra 400 milliót költenek.

KÖZÖSEN – ÉRTED összefogásban résztvevő szervezetek, intézmények között hamarosan elkezdődik a szakmai egyeztetés a feladatokról, a vállalásokról és a segítségnyújtás mikéntjéről.

A tájékoztatón jelen voltak a segítő szolgálatok, így a Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász Központ, a a RÉV Szenvedélybeteg-Segítő Ambulancia, a Kórházlelkész Szolgálat, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ és a Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztály vezetői és képviselői is.