-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Különböző korok tánczenéjére „bulizhattak” a fiatalok Bachtól Bartókig
A műsorvezető-ceremóniamester Dobri Dániel kortárs művészeti vezető, a karmester Dobszay Péter, az ARSO vezető karmestere, művészeti vezetője volt.
Ezután Dobri Dániel lépett a színpadra és a fiatalokat buliba hívta, még pedig táncosba. Hiszen ez az előadás a különböző korok tánczenéjét volt hivatott bemutatni. Átvezetésként meghívta a karmestert a kakaós kocsmába, és a finom barna ital kortyolgatása közepette beszélgettek a különböző korok tánczenéjéről. A beszédet zene követte, Wolfgang Amadeus Mozart Ein Musikalischer Spaß, avagy magyarul Zenei tréfa, vagy Falusi muzsika című darabját hallhatta a fiatalok sokasága, amelyet Mozart 1785 után írt. A zseniális szerző szerette a humort, előszeretettel űzött gúnyt a saját zenekarából is, ebben a darabban a kürtösök, a hegedűsök vetélkedtek. Hamis(nak tűnő) kürt duót, hamis hegedűskálát, rosszul hangzó, mégis bravúrosnak ható lezárást is belekomponált Wolfgang Amadeióus a művébe. Hiába, a falusi zenészek nem hivatásosok, és hibát is ejthetnek...
Áttértünk magyar földre, Bartók Béla Divertimento című műve következett, amit 1940-ben Bázelben mutattak be. A divertimento magyarul szórakozást jelent, Bartók kiváló, kissé mély, drámai hangulatot tükröző, mondhatni a magyar sírva vigad érzetet keltve szórakoztatott. A bemutatott tétel magyar népi táncok dallamai és ritmusai barokk elemekkel keveredtek.
Igor Stravinsky: 1. szvit kis zenekarra című darabja jött a sorban. Az orosz zeneszerző szvitje 4 rövid tételből állt: lassú tánc, olaszos hangulatú gyors, ritmusos Napolitana, feszes spanyol tánc, végül orosz Balalaika jelentett élményt.
A végén Bartók Béla Román népi táncok, eredetileg zongorára írt zenekari átirata zárta a délelőttöt. A sokszor Öt román tánc néven szereplő remekmű eredetileg hat táncból épült fel, de kettőt Bartók összevont. A Botolóban a szerző lejegyzése szerint a fiatal legény tánc közben akkorát ugrik, hogy belerúg a mennyezetbe. Valamennyi zenét Bartók Romániában gyűjtötte. Igazi Bartókos, kicsit feketébe hajló hangulatot sejtető, de mégis jó kedvre derítő tételek voltak ezek. És bár a Román tánc nevet viseli, de mégis magyaros hangulat volt érezhető. Hiszen Bartók nagyon is a mienk!
A zeneértő ifjak a végén vastapssal köszönték meg a közreműködőknek – a jó bulit...!