Kulturális Örökség Napjai - Székesfehérváron 14 helyszínen várják a látogatókat

 Ebben az évben Székesfehérvár ad otthont a Kulturális Örökség Napjai rendezvény országos megnyitójának. A Kárpát-medencében több mint ezer épület tárja ki kapuit a látogatók előtt, Székesfehérváron pedig 14 helyszín várja az érdeklődőket szeptember 17-én és 18-án, szombaton és vasárnap. Az idei programsorozat sajtótájékoztatóját a Vörösmarty Színházban tartották.
Székesfehérvári programfüzet - LETÖLTHETÕ (.pdf)
A cikkben VIDEÓ található!
2011.09.13. 11:49 |
 Ebben az évben Székesfehérvár ad otthont a Kulturális Örökség Napjai rendezvény országos megnyitójának. A Kárpát-medencében több mint ezer épület tárja ki kapuit a látogatók előtt, Székesfehérváron pedig 14 helyszín várja az érdeklődőket szeptember 17-én és 18-án, szombaton és vasárnap. Az idei programsorozat sajtótájékoztatóját a Vörösmarty Színházban tartották.
 
 Európa országaiban minden év szeptemberében rendezik az Európai Örökség Napok programját. Hazánkban Kulturális Örökség Napjai címmel jó másfél évtizede indult útjára ez a rendezvény, amelynek keretében évről évre egyre több épületet és más örökségi helyszínt kereshetnek fel az érdeklődők szeptember harmadik hétvégéjén.
 
 2011-ben a KÖN keretében ezernél is több „magyar ház”, közel háromszáz sétaútvonal és nyolcvan éjszaka is nyitva tartó templom várja az érdeklődőket határon innen és túl szeptember 17-én és 18-án. Az országos megnyitó szeptember 16-án, pénteken Székesfehérvárott, a Városháza Nagytanácstermében lesz 14 órai kezdettel. A program keretében dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntője után dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter kihirdeti a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére felkerült új elemeket, majd Vargha Tamás elnök és Spányi Antal megyés püspök rövid beszéde után Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár nyitja meg a Kulturális Örökség Napjait.
 
 A Kulturális Örökség Napjainak székesfehérvári programfüzete - LETÖLTHETÕ (.pdf)
 Dr. Tamási Judit a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke elmondta, hogy Magyarországon mintegy 800 helyszín és 300 sétaútvonal vesz részt a programban. Az idei rendezvény különlegessége, hogy nincs egyedi témája: azért adták az „Ezer magyar ház„ nevet a programnak, hogy mindenkinek lehetősége legyen bemutatkozni. Nem csak országhatáron belül, hanem a történelmi Magyarország területéről is részt vesznek a programban települések.
  Dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy Székesfehérvár számára büszkeség az, hogy otthonként befogadhatja az országos nyitórendezvényt. "A város szereti, ha vendégségbe jönnek hozzá, Székesfehérvárnak pedig nem titkolt célja, hogy elevenebbé tegye a múlt örökségét. Ha azt mondjuk, hogy az ország történelmi fővárosa vagyunk, akkor minden olyan rendezvényt amit csak lehet ki kell használni ennek megmutatására. Külön öröm, hogy idén lesz Székesfehérváron az országos megnyitója a Kulturális Örökség Napjainak, hiszen a Hiemer-Font-Caraffa épületet néhány héten belül teljes pompájában átadhatjuk." - mondta Székesfehérvár polgármestere.
 Fehérvár 14 helyszínnel várja a látogatókat, köztük a Magyar Király Szálló és az Árpád-fürdő is megnyitja kapuit. A város polgármestere reményét fejezte ki, hogy sokan mennek el a programokra, majd megköszönte, hogy Fehérvár adhat otthont a szakmai konferenciának.
 Pleizer Lajos a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke a Fejér megyei helyszínekre invitált minden érdeklődőt. A megye területén 30 olyan helyszín lesz idén, ami bekapcsolódik a programba. A megye önkormányzata a Fejér Megyei Levéltár bemutatásával járul hozzá a programok sikeréhez. A levéltár nagytermében kortörténeti dokumentumokat lehet megtekinteni.
 
 Pásztor Eszter projektvezető Bodvalenkére invitálta az érdeklődőket (Miskolc és Kassa között félúton az Aggteleki Nemzeti Park területén). "Attól egyedülálló a település, hogy sehol nincs még egy olyan falu sem, ahol a házak falait műalkotások fednék. Cigány művészek alkottak fantasztikus freskókat" - mondta. Tíz cigány festőművész alkotása látható a falakon, akik közül az egyik festőművésznő spanyol-lengyel nemzetiségű, egy másik pedig szerb. Azért jöttek ebbe a faluba, hogy megmutassák mire képesek a cigány festőművészek és a művészet erejével ki lehet kapaszkodni a mélyszegénységből. "Bodvalenke az a hely, ahol értelmet nyer a kultúrák közötti párbeszéd és le lehet ülni beszélgetni a cigánycsaládokkal" -emelte ki.
 
Drogonics Márta a Szakrális Művészetek Hetére hívta fel a figyelmet , melybe az építményeken kívül irodalmi és zenei alkotások is bekapcsolódtak. 2009-től kezdve pedig határon túli rendezvény is volt már. Nagyon szorosan összekapcsolódik a rendezvénysorozat a nyitott templomok éjszakájával is, mely egy ökumenikus rendezvény, hiszen az összes egyházat bekapcsolják. Kiemelte, hogy a Liszt év kapcsán minden templomban megszólaltatnak egy Liszt Ferenc művet.