Lakossági fórum Kisfaludon - lesz-e biogáz üzem a településrészen?

Lakossági fórumot tartottak csütörtökön este Kisfaludon. A városrész közösségi háza mellett a napokban fejeződik be a játszótér bővítése és felújítása, azonban mégsem ez volt a legtöbb embert foglalkoztató kérdés a városrészben. A szarvasmarha és csirketelep trágyáját felhasználva biogáz üzemet létesítenének Kisfalud határában, ami miatt többen aggodalmuknak adtak hangot a fórumon.
2014.04.10. 20:20 |
Lakossági fórumot tartottak csütörtökön este Kisfaludon. A városrész közösségi háza mellett a napokban fejeződik be a játszótér bővítése és felújítása, azonban mégsem ez volt a legtöbb embert foglalkoztató kérdés a városrészben. A szarvasmarha és csirketelep trágyáját felhasználva biogáz üzemet létesítenének Kisfalud határában, ami miatt többen aggodalmuknak adtak hangot a fórumon.
 
 Az öreghegy-dél önkormányzati választókörzethez tartozó Kisfaludon közlekedésbiztonsági okból épül járda idén az Aranybulla utca és a városrész első utcája, a Nagy Lajos király utca között. Azért van nagy szükség a járdára, mert a gyalogosok a forgalmas biciklisúton közlekednek, ami nem biztonságos - mondta Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő. Az idei fejlesztésekről kiemelte, hogy a városrész játszóterén a napokban fejeződött be a kerítés építése és a játszóeszközöket is bővítik továbbá földlabdás fák is kerülnek a területre még Húsvétig. A terület képviselője elmondta, hogy felnőttek által is használható fitness-játszóeszközöket is telepítenek a térre. A kisfaludi sportélettel kapcsolatban elhangzott, hogy a városrész kispályás focicsapata szeretne öltözőt építeni a pálya mellett.

A fórumon Cser-Palkovics András polgármester, Bozai István városgondnok, Steigerwald Tibor, a Depónia Kft. ügyvezető igazgatója, Kálmán Lilla és Nagy Zsolt, a Polgármesteri Hivatal irodavezetői és Stéger András, az Aranybulla Zrt. képviselője is ott volt.
 A város polgármestere az idei költségvetésről tartott rövid tájékoztatót a kisfaludiaknak. Mint mondta az adósságkonszolidáció eredményeként az előző évekhez képest nagyságrendekkel több juthat fejlesztésekre a hitelek fizetése helyett. Szólt a Saára Gyula programról, ami folytatódik ebben az évben is. A város több mint ötmilliárdos tartalékával kapcsolatban elhangzott, hogy a 2014 és 2020 közötti pályázatokhoz megfelelő mennyiségű önerő áll majd rendelkezésre ahhoz, hogy azonnal indulhasson egy-egy pályázaton Székesfehérvár. Arról is beszélt, hogy Kisfaludon az utcákban és a közterületeken is látszik az, hogy a lakók szívvel és lélekkel gondozzák a házak előtti területeket, melyért köszönetet mondott a város nevében.
 
A Kisfaludon átmenő út melletti árokban növő gazzal kapcsolatban kérdezték, hogy kinek a feladata a nyírás. Elhangzott, hogy a főút a Magyar Közút fenntartásában van, a belső út pedig önkormányzati. Vita van arról, hogy kinek a feladata, de az elmúlt években a Városgondnokság többször, a vitától függetlenül lenyírta a gazt.
 
A kisfaludon tervezett biogáz üzem létesítésével kapcsolatban is voltak kérdések. Jelenleg folyamatban van egy engedélyezési eljárás a biogáz üzem létesítésével kapcsolatban, melynek részeként korábban egy közmeghallgatás is volt az ügyben, melynek az észrevételeit elküldték a beruházónak és a környezetvédelmi felügyelőség több lakossági felvetést is vizsgál.

Bognár József és Varga Dániel a környezetvédelmi felügyelőség két munkatársa is ott volt a fórumon. Felhívták a figyelmet, hogy a tervezett létesítmény hatáskörében élőknek lehetősége van az engedélyezési eljárás alatt bármikor észrevételt tenni a hatóság felé.
 Stéger András az Aranybulla Zrt. részéről elmondta, hogy a biogáz üzem alapanyag ellátását biztosítaná a mezőgazdasági cég, melynek jelentős szarvasmarha és csirkeállománya van a hatvanas évek óta. Mint mondta, ha ez az üzem megépülne, akkor a szarvasmarhatrágyából származó metán nem a levegőt szennyezné, hanem energiát termelnének belőle. Kiemelte, hogy a jelenleg tárolt és büdös trágyát használnák energiatermelésre. Reményét fejezte ki, hogy nem befolyásolja majd a városrész életét az üzem.
A biogáz természetes anyag, mely trágya és más mezőgazdasági, ipari és kommunális eredetű szerves anyagok erjedése során keletkezik. Blokkfűtő-erőműben hasznosul: a gázzal belsőégésű motort, azzal pedig generátort hajtva villamos energiát és hőenergiát lehet előállítani.A visszamaradó végtermék értékes tulajdonságokkal rendelkezik, és mint komposzt, mezőgazdasági célú hasznosításra alkalmas.
 A hozzászólások között voltak akik a kisfaludi ingatlanárak csökkenésétől félti a településrészt, több lakó véleménye szerint pedig nagyon közel építenék a kertvárosi övezethez és büdös lenne a környéken. Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő elmondta, hogy lesz még fórum a biogáz üzemmel kapcsolatban, továbbá az önkormányzat a Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Irodáján keresztül folyamatosan figyelemmel kíséri az engedélyezési eljárás menetét.
 
Panasz érkezett a kisfaludi kocsma mellett található szennyvízátemelővel kapcsolatban: a tulajdonos jelezte a problémát, hogy a bérlője panaszkodott többször, miszerint az egység teraszán a vendégek büdösnek érzik rendszeresen az átemelőt.
 
A Nagy Lajos Király utcából adott hangot felháborodásának egy lakó, hogy a terület belterületbe csatolását évtizede kezdeményező és a telkeket értékesítő Aranybulla Zrt nem tett még eleget azon ígéretének, hogy az utcán aszfaltos burkolat legyen. Amíg ez nem valósul meg, addig az önkormányzat nem tudja kezelésbe venni az utcát.