Legyen kevesebb az élelmiszeri hulladékunk

Fehérvár is kapcsolódott az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség közreműködésében megrendezésre kerülő Európai Hulladékcsökkentési Hét akciójához, melynek célja idén az étel és élelmiszer hulladék csökkentése. A Környezetvédelmi Iroda által szervezett programsorozatban mind a hulladékok keletkezésének megelőzésére, mind a keletkezett hulladékok kezelésére nagy hangsúlyt fektetnek.
2014.11.24. 09:31 |
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala kapcsolódott az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) közreműködésében megrendezésre kerülő Európai Hulladékcsökkentési Hét akciójához, melynek ideje 2014. november 22-30. A Hét célja idén az étel és élelmiszer hulladék csökkentése. A Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi iroda által szervezett programsorozatban mind a hulladékok keletkezésének megelőzésére, mind a keletkezett hulladékok kezelésére nagy hangsúlyt fektet.
 Egy fejlett országban – ide tartozik Magyarország is – átlagosan 1 fő napi 1 kg-nyi hulladékot termel. Ez közel 3 és fél millió tonna lakossági hulladékot jelent évente Magyarországon. A hulladék összetétele vegyes, az egyes hulladékfajták százalékos arányát a következő grafikon mutatja: Jól látható az ábrán, hogy a hulladékunk közel egyharmada lebomló szerves anyag, ami éves szinten kb. 1 millió 160 ezer tonna. Szelektálás nélkül ennyi hulladékkal terheljük évente, mondhatni feleslegesen a hulladéklerakóinkat, Földünket. Ahhoz, hogy elkerüljük a plusz környezetterhelést, nézzük meg, mit tehetünk Mi magunk!
 
Megelőzés
Az a legjobb hulladék, ami nincs! Nézzük meg, hogyan előzhetjük meg a hulladékok keletkezését! Az első lépés a tudatos vásárlás! Hogy mit is jelent pontosan tudatos vásárlónak lenni, azt a Tudatos Vásárlók Egyesülete (a továbbiakban TVE) által összeállított 12 pont mutatja be:
 
1. A pénzeddel szavazol! A vásárlás a te döntésed!
2. A szemét a legdrágább! Mindig gondold végig, mennyit dobsz majd ki abból, amit megveszel!
3. Cetli! Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged!
4. Helyben! A nagy bevásárlóközpontok helyett vásárolj piacon, vagy helyi boltban!
5. Mennyi műanyagot viszel haza? Vigyél magaddal táskát, szatyrot, ne fogadj el zacskót mindenhol!
6. Keresd az eredetit! Kerüld a nem természetes alapanyagokból, vegyszerek segítségével, gyárilag előállított ételeket!
7. Olvasd el a címkéket! Ne kezeld magad vegyszerekkel, se kívülről, se belülről, ha vegyszer nélkülit is kaphatsz!
8. Erőszakmentes szépség! Válassz olyan kozmetikumokat, amelyeket állatkínzás nélkül tesztelnek, illetve nem tartalmaznak állati eredetű anyagokat!
9. Tartós használat! Kerüld az eldobható dolgokat!
10. Frisset! Friss, hazai idényzöldséget és gyümölcsöt vegyél az üvegházi, több tízezer kilométert utaztatott, mesterségesen érlelt, agyoncsomagolt és tartósított áruk helyett!
11. Helyi terméket vegyél! Keresd a lakóhelyed közelében készülő dolgokat!
12. Nem mindegy! Legyél tudatos: járj utána, hogy ki állítja elő, mit tartalmaz, mibe csomagolják, hová kerül!

További hasznos tanácsok az élelmiszeri hulladékok keletkezésének megelőzésére:
 
• Gyümölcsöt, salátát és pékárut a lehető legkisebb mennyiségben vásárolj.
• Nézd meg alaposan a termékek minőségét, szavatosságát, megfelelően szállítsd haza és a gyártó által javasolt módon tárold őket otthon.
• Amint hazaérsz, azonnal rakd ki az árut hűtőbe, fagyasztóba vagy kamrába. Ha nincs lehetőséged hazamenni, a romlandó dolgok vásárlását halaszd inkább egy másik alkalomra.
• Sajtot légmentes dobozban tárolj.
• Amikor összeállítod a menüt, nézd meg, mi az, ami hamarosan lejár, vagy akár már le is járt, és használd először ezeket
• Szépséghibás zöldségekből, de akár frissek lehámozott héjából is remek zöldséges alaplé készíthető, ami aztán sokféle ételhez használható a víz + leveskocka kombináció helyett. A kész alaplé pedig, ha nem fogy el azonnal, tejfölös poharakban lefagyasztható.
• Tarts rendet a kamrádban, mélyhűtődben, nehogy elbújhasson ez-az, amit később már csak szag alapján tudsz megtalálni (a polcon pedig rakd azt előre, ami hamarabb lejár, hogy az fogyjon el először).
• Ha épp hűtőgépet vásárolsz, inkább vegyél kisebbet - a nagyobba több mindent pakolunk, akkor is, ha nincs is szükség rá.
• Ha egy már megvásárolt élelmiszer nem felel meg az elvárásaidnak, megpróbálhatod máshogy felhasználni (például a túl sós sajt kiváló lehet szendvicsben egy szándékosan alul sózott zöldségágyra téve).
• Csak annyit készíts, ami biztosan el is fogy.
Ezeknek az egyszerű lépéseknek a betartásával máris csökkenteni tudjuk az általunk termelt hulladék mennyiségét, s ezzel nem csak a környezetünknek teszünk jót, hanem a pénztárcánkat is kíméljük!