Lehalászás a Csónakázó-tavon - 30-40 kilós halak is voltak a tóban

A tómeder szikkadása után tél végén kezdődik a meder kotrása és felújítják a partfalat is illetve sétánnyal körbesétálhatóvá teszik a partot. Talán még a horgászokat is meglepte, hogy sok mázsányi 30-40 kilós busa is volt a tóban, néhány 10-13 kilós amúr, ponty, keszeg, kárász, naphal és persze törpeharcsa is gazdagította a halállományt.
2015.11.01. 10:38 |
Vasárnap reggel kezdték a lehalászást a Csónakázó-tóban. A tómeder szikkadása után tél végén kezdődik a meder kotrása és felújítják a partfalat is illetve sétánnyal körbesétálhatóvá teszik a partot. Talán még a horgászokat is meglepte, hogy sok mázsányi 30-40 kilós busa is volt a tóban, néhány 10-13 kilós amúr, ponty, keszeg, kárász, naphal és persze törpeharcsa is gazdagította a halállományt. A halakat a mederkotrás és az újratöltés után visszatelepítik a tóba.
KÉPGALÉRIA - lehalászás a Csónakázó-tavon

Sóstó megmentése mellett a Csónakázó-tó felújítása is része annak a rehabilitációs programnak, melyre 3 milliárd 850 millió Ft-os állami támogatást kapott Fehérvár. A Csónakázó-tó partfal felújítása és mederkotrása a kedden reggel megkezdett vízeresztéssel vette kezdetét. A tóból a Varga-csatornán keresztül több mint 52 ezer köbméter vizet ereszttek le, hogy a tómeder szikkadása után tél végén megkezdődhessen a kotrás.

A Széchenyi István Horgász Egyesület által végzett lehalászáson Mészáros Attila alpolgármester, Zákányi Tamás városüzemeltetési igazgató is ott volt. Mindketten felhívták arra a figyelmet, hogy a mélly iszap a sok szemét és az iszapban rejlő üvegszilánkok miatt szigorúan tilos a tómederbe lépni.
A felújítás után ismét megnyílik a lehetőség a tavon a csónakázásra, ennek kiszolgálására egy csónakház építése szerepel a tervekben. A tóba a mederkotrás után újra telepítenek halakat, de tárgyalnak a VVSI-vel, hogy szezonális jelleggel lehetnének edzések a Csónakázó-tavon a fehérvári gyerekeknek, ahogy évtizedekkkel ezelőtt is történt.

KÉPGALÉRIA - Ugye nem ilyenek vagyunk?

Hosszú évek alatt rengeteg minden gyűlt össze a tómeder alján és a képek láttán remélhetjük, hogy "Ugye nem ilyenek vagyunk?". A part szélén jobbára sörös és borosüvegek, alumínium dobozok és műanyag üvegek. Voltak táskák, biciklik, kordokumentumként egy walkmen, de a héten a rendőrök is találtak maguknak nyomoznivalót ugyanis egy trezor is előbukkant. Remélhetőleg az évszázad végén, a következő kotrásnál nem a tómederből előkerülő tárgyak alapján minősítik majd közösségünket.
A Csónakázó-tó medre az elmúlt években nagymértékben feliszaposodott, amelynek kikotrása időszerűvé vált, és az 1585 méter kerületű tó szélén a partfal javítását, több szakaszon is meg kell újítani, továbbá egy kisebb szakaszon új partfalat kell építeni illetve a két sziget és a sétányok felújítása is szükségessé vált. A Városgondnokság figyelmeztető táblákat helyezett ki a tóparton, hogy szigorúan tilos és életveszélyes az iszapos mederbe lépni!

Hétfőn reggel a város polgármestere Cser-Palkovics András a tó körüli körzetek önkormányzati képviselőivel, Kovács Béla Sándorral és Szigli Istvánnal közösen tartott bejárást a tóparton, amiről Facebook oldalán számolt be. Mint írta "nagy érdeklődést váltott ki a Csónakázó-tó leeresztése, ami jól mutatja azt, hogy a fehérváriak remélem örülnek annak, hogy ismét egy csónakázó tó lesz a partfal felújítása és a mederkotrás után. Sok segítséget kaptunk a horgászoktól és a Városgondnokság szakembereitől az elmúlt napokban, amit ezúton is szeretnék megköszönni. Mostantól, néhány héten keresztül, amíg a szikkadás tart nem történik majd semmi, de közben zajlik a kivitelező kiválasztása és reményeink szerint tavasz végére újra használható lesz a tó."