-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Lendvai Antal emlékkiállítás nyílik március 19-én
A Székesfehérvári Művészek Társasága szervezésében Lendvai Antal (1949-1995) emlékkiállítás látható március 19. és április 9. között a Pelikán Galériában. A tárlatot Lóska Lajos művészettörténész nyitja meg 19-én 18.00 órakor.
A Székesfehérvári Művészek Társasága szervezésében Lendvai Antal (1949-1995) emlékkiállítás látható március 19. és április 9. között a Pelikán Galériában. A tárlatot Lóska Lajos művészettörténész nyitja meg március 19-én 18.00 órakor.
Lendvai Antal munkássága a szakmát, de az irodalmárokat is folyamatosan foglalkoztatta. Íme egy kis ízelítő a róla megjelent írásokból:
"... a fiatal székesfehérvári művész néhány év alatt úgy jutott el amatőrsorból a hivatásosokkal, a főiskolai szakképzettségűekkel egy szintre, hogy valósággal áhítatosan tiszteletben tartotta a mesterség hagyományos alapszabályait és a természeti látvány valóságát. Egyszerűbben fogalmazva: nagyon tud rajzolni, s amit lerajzol, megkapóan érthető..." (Á. Szabó János: Lendvai Antal kiállításáról)
" Lendvai Antal sorsa nem szabályszerű. Rendkívüli fegyelemmel, úgyszólván önerejéből alakította ki stílusát, a festészet és a grafika határán. Kritikus szenvedélye tiltakozik a természet mendennemű rombolása ellen. Ember és állat az ő meditatív művészetében szabad levegőre, mozgásra és háborítatlan, harmonikus környezetre vágyik." (D. Fehér Zsuzsanna dr. A TV GALÉRIÁJA)
"... Azok közé a művészek közé tartozik, akik nagyon tudnak rajzolni, rajzkészségük már az első pillanatban elismerést vált ki. De ha ceruzarajzainak a lényegéig akarunk hatolni, nem szabad a látványnál megállnunk, mert innen közelebbi mondanivalójuk nem tárul fel előttünk. Mindjárt többet sejtetnek viszont, ha a komponálásmódot vesszük szemügyre. A papír fehér pusztaságában elvesző, a képmező szélére szorított piciny ember- és állatfigurái magányosak, kiszolgáltatottak. ... a szabadba, a természetbe vágynak, de nem tudnak oda eljutni, hiszen a lakótelep sivár világa veszi körül őket. Lendvai Antal gyermekportréival és állatábrázolásaival újra felfedezte a lírát..." (Lóska Lajos művészettörténész)
"...Rajzait lapozgatva az az érzésem, mintha Lendvai Antal tudott volna arról, hogy a halk szó, az épp csak rezdülő mozgás ugyanúgy üzenet, ugyanolyan érvényű nyomhagyás, mint a hangos szó, a kiáltás... A befejezetlen Lendvai-munkásságon belül két fontos vonulat különböztethető meg. A rajzokból és a metafizikus festményekből álló pályaszakaszában érzékenyen jellemzi a kort, amelyben született és jellemzi az embert, aki önmagát rajzban, festésben keresve üzen, pedig már nincs közöttünk." (Barabás Márton festőművész)
"... A sors akarata folytán már nem tudom személyesen megköszönni, hogy egy összezavart tudatú világban gyönyörű rajzaival segített minket visszatalálni gyökereinkhez. Azt gondolom, nekünk, élőknek kötelességünk, hogy ez az életmű minél szélesebb körben, folyamatosan közkinccsé váljon mindannyiunk okulására, szellemi gyarapodására azon felismerések reményében, amelyekkel szebbé és jobbá tudjuk tenni magunk körül a világot." (Koltay Gábor filmrendező)