Lengyel-magyar két jóbarát - gálaműsorral ünnepeltek a Vörösmarty Színházban

A Magyar-Lengyel Barátság Napja alkalmából rendeztek gálaműsort a Vörösmarty Színházban, ahol fellépett többek között a Hermann László Zeneiskola Kamarazenekara, Guthy Angelika magánénekes, valamint a Fehérvár Hangja 2013 döntősei is. A gálát megelőzően a Városházán nyílt tárlat az ifjúsági képzőművészeti pályázat alkotásaiból, majd fotókiállítás is nyílt Karol Wojtyla és Opole kapcsolata címmel a színházban.
2014.03.23. 08:59 |
A Magyar-Lengyel Barátság Napja alkalmából rendeztek gálaműsort a Vörösmarty Színházban, ahol fellépett többek között a Hermann László Zeneiskola Kamarazenekara, Guthy Angelika magánénekes, valamint a Fehérvár Hangja 2013 döntősei is. A gálát megelőzően a Városházán nyílt tárlat az ifjúsági képzőművészeti pályázat alkotásaiból, majd fotókiállítás is nyílt Karol Wojtyla és Opole kapcsolata címmel a színházban.
KÉPGALÉRIA
A diákoknak szóló programok már pénteken megkezdődtek. A „II. János Pál – A fehér ruhás vándor” című filmet a Barátság Moziban vetítették. A kulturális programok szombaton folytatódtak. A lengyel delegáció is részt vett a Megyenapon, majd 17.00 órakor a Városházán nyílt meg a „Magyar-Lengyel Két Jó Barát” kiállítás, amelyhez kapcsolódóan egy pályázatot hirdettek meg az év elején. A megye általános és középiskoláiból közel 40 pályamű érkezett, amelyek közül a legjobbakat díjazták. A kiállítást Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere nyitotta meg. „A kapcsolat, amely nagyon fontos a mai világban, sokféle lehet: politikai, kulturális, diplomáciai, sport. Azt gondolom, hogy a lengyeleket és a magyarokat a múltban gyökerező történelmi és érzelmi kapcsolat köti össze évszázadok óta. Arra tanítjuk gyermekeinket, hogy a kapcsolatok akkor maradnak fenn, ha ápoljuk azokat. Ezért tartom nagyon fontosnak, hogy ezeken a képeken a fiatalok saját gondolataikkal fogalmazták meg a két nép közötti barátságot. Így a legfiatalabbaknak is a kezébe adjuk e kapcsolat ápolását, azért, hogy amit elődeink elkezdtek, mi a jelenben műveljük, ők pedig a jövőben folytassák majd.” – emelte ki köszöntőjében Brájer Éva, aki ezt követően átadta a pályázat résztvevőinek a díjakat. A beérkezett 38 pályaműből a szakmai zsűri tizenhárom alkotást díjazott. Fődíjat vehetett át Farsang Áron és Túrzó Kristóf, mindketten a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola diákjai, valamint Ruzsinszki Bernadett, a Gorsium Művészeti Szakközépiskola és Szakiskola tanulója, akiknek jutalma, hogy a jövő évben tagjai lesznek annak a delegációnak, amely részt vesz az opolei Magyar-Lengyel Barátság Napja programsorozaton. Különdíjban részesült Bogdán Anita, Németh Krisztina Fanni, Tari Márk Dávid (Gorsium Művészeti Szakközépiskola és Szakiskola), Bogdán Anita és Márki Denise (Szabolcs Vezér Gimnázium és Szakközépiskola, Pusztaszabolcs). Az általános iskolások közül különdíjban részesült a Vörösmarty Mihály Általános Iskola öt kisdiákja: Németh Réka, Kovács Anna, Madácsi Benedek, Deák Fanni s Mezősi Zóra Lili..
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője köszöntőjében olyan neveket, személyiségeket idézett fel a lengyel-magyar barátságot ünneplő gálán, akik összekötik a két népet: többek között Báthory István, vagy Bem apó neve mellett elhangzott Karl Wojtyla és a költő Zbigniew Herbert neve is. Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője a két nép közös, párhuzamos sorsára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, a lengyel-magyar barátság értékét növeli, hogy nem túl gyakori a testvéri kapcsolat közép-európai országok között. Vargha Tamás közös pontként határozta meg a nyíltság és a patriotizmus kulturális hagyományát is. "A lengyel és a magyar nemzet sorsában gyász és dicsőség, nyomorúság és gyarapodás, elnyomás és élet-halál harc váltakozott a csendes béke időszakával. De nem változott – az éppen ebből a közös sorsból született – testvéri érzés. Õrizzük közös akarattal közös kincsünket: népeink barátságát!” – hangsúlyozta Vargha Tamás."
Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke a gálán kiemelte, hogy baráti kapcsolat köti össze a két nemzetet, népeink a történelem során sokszor segítették egymást. "A magyarok és a lengyelek kapcsolata igen erős volt a történelem folyamán, egészen az Árpád-kortól napjainkig. A szoros kapcsolatokat egy mondás is megerősíti: Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát." - mondta a gálán Törő Gábor, aki örömnek és megtiszteltetésnek nevezte, hogy személyesen is hozzájárulhat Fejér megye és az Opolei Vajdaság jó kapcsolatához.
 
Andrzej Bula, Opole vajdaság marsallja felhívta a figyelmet arra, hogy a vajdaság és Fejér megye között már 15 éve él a testvérmegyei szerződés, amelynek biztos alapja és egyik legfontosabb eleme a kulturális kapcsolat. „A baráti kultúrák találkozása segíthet abban, hogy jobban megismerkedjünk egymással, több tudást szerezzünk az emberekről, a régiókról, és közvetlen barátságokat kössünk. A közös Európa, az együttműködés alapja a mindennapi kapcsolattartás. A lengyel-magyar kapcsolatok nagyon dinamikusan fejlődnek, és jó eredményeket értünk el.” – emelte ki a marsall. A köszöntők sorát Opole város alpolgármestere zárta. Danuta Weso³owska a szolidaritásról és a szabadságról szólt, amelyek mindkét nép szívéhez közel állnak. „ Opole egyik legrégebbi testvérvárosi szerződése 1978. október 28-án köttetett Székesfehérvárral. Idén lesz immár 36 éve, hogy együttműködnek városaink oktatási és kulturális intézményei, zenecsoportok és gazdasági téren természetesen a két önkormányzat is.” Az alpolgármester hozzátette, már most megkezdték a felkészülést a jövő évi Magyar –Lengyel Barátság Napja programjaira, amelyeknek Opole ad majd otthont 2015-ben.