Lépjünk ki a mókuskerékből!

  Szembenézni anyagi helyzetünkkel, leülni egyszer, elővenni a kockás papírt és kiszámolni: mire mennyi jut. Aztán a siralmas felismerés, önvád a mínuszos végeredményért, és soha többé nem számolni. És nem csak az, ami körülvesz, hanem az is, ahogy anyagi ügyeinket intézzük. Lehet rajta fordítani, ha időben kapcsolunk – erre tanít az a társasjáték, amelyet egyre többen játszanak már Fehérváron is.
2011.12.06. 09:06 |
 Szembenézni anyagi helyzetünkkel, leülni egyszer, elővenni a kockás papírt és kiszámolni: mire mennyi jut. Aztán a siralmas felismerés, önvád a mínuszos végeredményért, és soha többé nem számolni. Igen, ez sokunkkal megesik, pedig lehet, hogy nem is bennünk van a hiba, hanem egyszerűen rossz a rendszer. És nem csak az, ami körülvesz, hanem az is, ahogy anyagi ügyeinket intézzük. Lehet rajta fordítani, ha időben kapcsolunk – erre tanít az a társasjáték, amelyet egyre többen játszanak már Fehérváron is.
 
  A Cashflow lényege az, hogy egy valós életet és annak minden kiadását megjeleníti, bújjunk egy jól menő orvos, vagy akár egy áruházi eladó bőrébe – magyarázza Braun Károly játékvezető. A családi állapot, a gyermekek száma, az autóhitel, és minden egyéb adott; a játék során a fizetést, a hiteleket, és minden kiadást folyamatosan könyvelünk. Amikor jó pár évvel ezelőtt a játékkal ismerkedtem, kíváncsiságból a megadott űrlapon lekönyveltem a valós élethelyzetemet, és hát mondhatom, majdnem sírvafakadtam!
 
 
 
Mit tud egy ilyen játék megváltoztatni?
 
  A gazdasági szemléletünket - azt azonban gyökeresen. A Robert Kiyosaki által létrehozott játék időtartama 3-4 óra, amely alatt mindenki megismerheti a számára is járható, saját pénzügyi útját, az elméleti tudást pedig a gyakorlatban is kamatoztathatja. Hiszen a kiindulópont itt is a mindennapi mókuskerék: fizetéstől fizetésig megy a menet. Vannak hitelek, amiket fizetni kell, megjön a gázszámla, és bizony megjelennek a pluszkiadások: elromlott az autó, évfordulót ünneplünk a családban, satöbbi.
 
De van egy külső kör is, a mókuskeréken kívül. Az kinek jár?
 
  Ha megnézzük ezek már nagyobb volumenű dolgok: befektetések, nagyértékű ingatlanok, drága utazások, adományozások –sokan még játékon belül sem hiszik el, hogy ők is kikerülhetnek ebbe a körbe. Volt például egy játékos, aki százezer dollárhoz jutott hozzá, kilépett a nagyok közé, és nem tudott mit kezdeni a pénzével. Érdekes, de az első játék mindig a játékos valódi életét képezi le.
 
Hogyan lehet kilépni a külső körbe, a ”nagyok” közé?
 
Dobókockával, lehetőségkártyával, jó döntéssel.
 
Mi van akkor, ha valaki nem akar nagy lenni?
 
  Megtanul a mindennapokban is jól gazdálkodni. Bár azt hiszem, aki a mindennapokban jól tud gazdálkodni, az egy hajszálnyira van attól, hogy nagyobban is ugyanezt tegye.
 
Miért van szükség játékvezetőre?
 
 
  Mert ez a játék odafigyelést, és némi könyvelési gyakorlatot is kíván, ebben mi, játékvezetők tudunk segíteni, akár tanácsokkal is. A játéknak az az egyik hozadéka, hogy megtanítja, hogyan tegyük kilátástalanból átláthatóvá anyagi helyzetünket.