-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Lucy, Beatles, Etiópia – emberré válásról az Új Magyar Képtárban
Egészen augusztus 8-án vasárnapig várja a látogatókat Tranker Kata Smohay-díjas képzőművész Lucy in the Sky with Diamonds című kiállítása az Új Magyar Képtárban.
A tárlat tárgyai, az archaikus formák a biológiai és kulturális szempontból megközelített emberré válással, a fajsovinizmussal, a fajok közötti határok problematikájával is foglalkoznak. A Beatles-dalcím ihlette tárlat valójában Etiópiában talált fosszíliákhoz kapcsolódik, amit a kutatócsoport a számot hallgatva talált meg a ’70-es években, és amiről a maradványok tulajdonosa a Lucy nevet kapta. Hogy Lucy előember-e vagy emberszabású majom? „(…) talán egy nap majd alá tudunk merülni szekventált mitochondriális DNS-ében, és mint egy hosszú féregjárat végén a kaleidoszkóp tengert, megleljük magunkban Lucy-t.” – fogalmaz az alkotó.
A fehérvári születésű Tranker Kata a Ciszterci Gimnáziumban folytatta középiskolai tanulmányait, többször részesült Derkovits Gyula-ösztöndíjban, 2019-ben Smohay-díjat kapott. Munkáiban a mindennapjaink kérdéseit járja körül, főbb témái a tárgykultúra és a tárgyhasználat, a kulturális és evolúciós antropológia, a primatológia – olvasható a Szent István Király Múzeum honlapján.