-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Ludi Romani nyári játék Gorsiumban Pécsi Ildikó rendezésében
Újabb nyári játékokkal csalogatják Tácra a ókori kultúra szerelmeseit. A Gorsium területén Aiskhylos: Oresteia trilógiáját mutatják be a szabadtéri színpadon augusztus 27. és szeptember 3. között. A Pécsi Ildikó érdemes, kiváló művész által rendezett darab három, egyenként különálló emberi sorsot mutat be az ókori görög birodalom díszletei között. A színészek sem ismeretlenek, hiszen nagy részük Jászai-díjas előadóművész.
Az ógörög drámaírás egyik kiemelkedő alakja Kr.e. 525-ben, vagy 524-ben előkelő, nagybirtokos családból született Eleusisban, Athen mellett. Nehézfegyveresként harcolt Marathonnál és Salamisnál a perzsák ellen vívott háborúban. Először 25 éves korában lépett fel tragédiaversenyen, amelyen később 13 győzelmet aratott. 90 tragédiájából 79 címét ismerjük. Ezek java része töredékben maradt meg. Egészében csak 7 tragédiáját ismerjük. A 458-ban bemutatott Oresteia az egyetlen egészében megmaradt trilógia. A három dráma - Agamemnon, az Áldozatvivők (khoephorai) és az Eumenisek az átok sújtotta Atreidák nemzetségének véres történetét elevenítik meg. Trilógiájának jellegzetessége, hogy a hagyományoktól eltérően korának társadalma és erkölcsi problémáinak adott hangot, mélységesen meggyőződve az istenek világának igazságosságáról. Aischylos 456-ban, vagy 455-ben a szicíliai Gelában 68–70 éves korában halt meg.
ORESTEIA Trilógia:
AGAMEMNON
Mykene királya, aki a görög hadsereg élére állt, amikor sógornőjét, Helenet a trójai király fia, Paris, megszöktette. A tíz évig tartó háború után Agamemnon a zsákmányként neki jutott Kassandrával, a trójai király lányával tért haza Mykénébe. Felesége, Klyteimnestra és szeretője fogadták, majd megölték. Az asszony gyűlölete a háborút megelőző eseményekből származott: Agamemnon vadászat alkalmával megölte Artemis istennő kedves szarvasát. Az istennő bosszúból a szelek leállításával megakadályozta, hogy a görög hajók útra kelhessenek Trója felé. Agamemnonnak lányát, Iphigeniát kellett feláldoznia a szelek felszabadítására.
ÁLDOZATVIVÕK
A bosszúálló feleség saját fiának, Orestesnek esett áldozatul, aki nyolc évvel később, Apollon biztatására, szeretőjével együtt megölte.
EUMENISEK
A szülőanya megölését a társadalom (a drámában a kar) nem fogadta el, és a bosszúálló Erinysök szinte őrületbe kergették Orestest. Az író, meggyőződve az istenek igazságosságáról, felmentette a tragikus hőst: Athena Zeus nevében megbocsátást ígért, és a „Bosszúállókat” Eumenisek-ként („Jószívűek”) tisztelték ezentúl.