-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
M. Tóth 100 – a művész Jókai utcai domborművénél emlékeztek századik születésnapján
Székesfehérvár Önkormányzata nevében Lehrner Zsolt alpolgármester helyezett el koszorút, majd Tunyogi Gábor a Gárdonyi Géza Művelődési Ház munkatársa és Végvári Beatrix a Székesfehérvári Művészek Társaságának elnöke emlékezett a művész 2007-ben felavatott emléktáblájánál. A kedd délutáni koszorúzáson Mits Márton szaxofon muzsikája varázsolta el az emlékezőket.
A koszorúzás után az alkotó özvegye, Árkövi Klára mondott köszönetet a fehérvári művészeknek és a város önkormányzatának, hogy ilyen szép sorozattal lehet megemlékezni M.Tóth István századik születésnapjáról. Mint mondta a művészre remélhetőleg száz év múlva majd az utódaink emlékeznek.
Székesfehérváron a napokban kiállításokkal is emlékeztek a 100 éve született M. Tóth Istvánra. A Pelikán Galériában emlékkiállítás nyílt, melyen negyvenkét alkotás ad képet a művész több mint hatvanéves pályájáról. A Maroshegyen a Gárdonyi Géza Művelődési Házban pedig ritkán látható grafikákból és vázlataiból nyílt tárlat.
M. Tóth István festőművész, grafikusművész, tanár megkerülhetetlen alakja a székesfehérvári művészeteknek.
Festményei és köztéri alkotásai számos helyszínen megtalálhatóak, és művei eljutottak többek között Finnországba, Japánba és Kanadába is. Művészeti tevékenységének elismeréséül 1979-ben Székesfehérvárért Emlékérmet, 1982-ben Székely Bertalan-díjat, 1997-ben pedig „Fejér Megye Díszpolgára” címet adományoztak számára.
A Városi Levéltár és Kutatóintézet részletes írással emlékezik a 100 éve született művészre.
M. Tóth István 1922. április 19-én Maroshegyen született, három fiúgyermek közül ő volt a legidősebb. Géplakatos végzettséget szerzett, de már tizenévesként többre vágyott, ötvösmunkákat készített, közben az is kiderült, hogy nem csak szeret, de tud is rajzolni. 19 évesen a szülei tudta nélkül jelentkezett a Magyar Iparművészeti Főiskolára, festő-rajztanári szakon tanult. Erdélyben gyűjtőmunkát végzett, illetve részt vett a Mátyás-templom és a kőröshegyi templom díszítő festésének megújításában. 1945-től az alapképzés után további két évet maradt a főiskolán, művészképzésen. 1947-ben visszatért Székesfehérvárra, néhány évig különböző iskolákban dolgozott, majd 1951-ben lett a Petőfi iskola kinevezett tanára, és ekkor nősült meg először. Innentől kezdődött töretlen művészi pályája: vezetője lett az Észak-dunántúli Képzőművészek Csoportjának, 1961-ben a Szent István Király Múzeumban volt az első kiállítása, melyet számos önálló tárlat és díj követett. 1982-es nyugdíjba menetele alkalmából Székely Bertalan-díjat kapott és 1997-ben lett Fejér megye díszpolgára. 2005-ben kötött házasságot Árkövi Klárával, aki vidám, szeretetteljes, nyugodt életet biztosított a művész utolsó éveiben. M. Tóth István 84 éves korában, 2006-ban hunyt el.