-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Ma lenne 125 éves Bory Jenő
A neves építészmérnök és szobrászművész 1879. november 9-én született Székesfehérváron. A József Műegyetemen szerzett építész diplomát, 1904-ben iratkozott be a Képzőművészeti Főiskolára, ahol két évet töltött Stróbl Alajos biztatására; a márványfaragást gyakorolta Carrarában, Paolo Triscornia műhelyében. 1907-ben beíratkozott Stróbl Alajos mesteriskolájába, ahol négy évet töltött. 1911-ben meghívást kapott a Képzőművészeti Főiskolára, ahol több évtizeden át tanított. A Műegyetem építészeti szakán 1920 óta, mint meghívott előadó tanította a mintázást, illetve a szobrászatot, ahol ez akkor kötelező tantárgy volt... 1934-45 között a főiskola rektori tisztét is betöltötte. (Bory-vár képgaléria)
„Művészi működésem a középiskolában veszi kezdetét - írta magáról -, ott határoztam el, hogy bár szobrász akarnék lenni, először építész leszek; látván az építész és szobrász társulását egy-egy monumentális művészi feladat megoldásához.”
A székesfehérvári Bory-vár művészeti nevezetessége hazánknak, amelyet külföldön is ismernek. Bory Jenő ennek tervezésével és felépítésével építészként és szobrászként is maradandót alkotott. Az utóbbi években azonban nevét csak a Bory-várral kapcsolják össze, szobrászati életműve kevéssé ismert. 1945 után az őt övező elismerést felváltotta a politikai inszinuáció (háborús bűnösséggel vádolták, nyugdíját megvonták) s a hallgatás, a szakmai közöny.
Művészettörténészek, szakírók, munkáinak tisztelői úgy vélik, elfogadhatatlan ez a mellőzés, eljött az ideje Bory Jenő munkássága újraértékelésének. A szülőváros Székesfehérvár talált módot arra, hogy emlékkonferencián idézzék fel Bory Jenő főiskolai, szobrásztanári tevékenységét, annak az embernek az életét, aki első munkájaként a fehérvári Jézus szíve-templomot építette, a mesteriskolán elkészítette a Petőfi-család síremlékét, a több, mint két méter magas ikervári Batthyány-szobrot, a székesfehérvári Árpád-házi Boldog Margit szobrát, akinek Szent Imre-szobra és Asztrik püspök reliefje Kalocsán látható, s monumentális síremlékei emlékeztetnek az elmúlásra a Kerepesi temető árkádjaiban.
Bory-vár
(Gömbpanorámás kép)
A székesfehérvári Bory-vár Bory Jenő építész és szobrászművész alkotása. 1923-ban kezdte el építeni, és 1959. szeptember 19-ig, haláláig építette. A várat Bory Jenő egymaga építette, saját tervei alapján. Érdekesség, hogy a vár alapanyaga beton, amely anyag alkalmazásában úttörő volt. A művész a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán oktatott, de jelentős szerepet töltött be, mint képzőművész is.
Látogatható: minden nap 9-17 óráig, kora tavasztól késő őszig, előzetes bejelentés alapján télen is.
Cím: Máriavölgyi u. 54., Tel.: 22/305-570