-
Képviselői fogadóórák
Az április 7-ével induló héten is több városrészben is tartanak fogadóórát az ott élőknek a területek önkormányzati képviselői. Hétfőn Békési Ferencné a 14. számú, Deák Lajosné a 11. számú, Patik Ferenc a 3. számú, Szontaghné Kovács Erika a 9. számú, Viza Attila pedig a 8. számú választókörzet lakóit várja. Lehrner Zsolt kedden délután találkoznak a körzetükben élőkkel, dr. Kovács Zsoltné önkormányzati képviselő pedig szerdán és csütörtökön tart fogadóórát.
2025.04.04. -
Támogatás a fehérvári fiatalokért
25 ezer dolláros támogatást adott át csütörtökön az Alba Innovárnak az Arconic Alapítvány: az egyedülálló digitális élményközpont a fehérvári iskolákban „keletkező” digitális tudás megosztását segítő platformot, valamint a VR (virtuális valóság) világába bevezető képzéseket valósíthat meg a jelentős összegből.
2025.04.03. -
Lezárások a félmaraton miatt
A hétvégi Cerbona Fehérvár Félmaraton miatt több helyen lesz forgalomkorlátozás a városban. Az érintett országos, regionális és helyi járatos autóbuszok terelőútvonalon közlekednek majd.
2025.04.04. -
Pénzadomány az Alba Innovárnak
A jövőben is tervezik további okos tantermek kialakítását városunkban az Alba Innovárnak köszönhetően. A digitális élményközpont 25.000 dollárral gazdagodott az Arconic Alapítvány jóvoltából.
2025.04.04.
Madárbarát gallyazás - a balesetveszélyt szüntetik meg a parkfenntartók a Haleszban

A futópálya teljes nyomvonalán megvizsgálták, hogy vannak-e balesetveszélyes ágak, amiket szerdán és csütörtökön távolít el a Városgondnokság parkfenntartási egységének faápolási csoportja. Két elszáradt fára van hatósági fakivágási engedélyük, a többi fáról pedig csak a száraz, balesetveszélyes ágakat vágják le. Ezen fákat is megvizsgálták azonban, hogy madárodúk vagy fészkek vannak-e bennük. Az egyik fában denevérodú és fészek is volt, amit természetesen nem is vágtak ki, mindössze a balesetveszélyes ágakat távolították el.
A Városgondnokságnál belső szabályzat is van arra, hogy a teljes város területén vegetációs időszakban és kiemelten virágzási és költési időszakban nem végeznek drasztikus beavatkozást és szárazgallyazás esetén is mindig megvizsgálják munkatársaink, hogy madárodú vagy fészek van-e a fán – mondta Csete Gábor a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője „Ebben az időszakban az elsődleges cél a balesetveszély és a károkozás elhárítása. Minden komolyabb koronaalakítási munkát csak a növények nyugalmi időszakában végzünk. A kiszáradt fákra ugyanúgy hatósági engedélyt kell kérnie a Városgondnokságnak is, de egy fa kivágása minden esetben a legutolsó lehetőség, mindig kell egy utolsó esélyt adni ezeknek az élőlényeknek ha van rá lehetőség, mert létünket biztosítják”
A levágott, száraz gallyakat aprítják és a város közterületein az ágyásokban használják mulcsozásra a Városgondnokság parkfenntartói.
Rengeteg bejelentést is kap a Városgondnokság, hogy Fehérvár mintegy nyolcvanezres faállományában hol van szükség esetleg beavatkozásra. Ilyenkor mindig megvizsgálják a kertészmérnökök a törzstől a lombkoronáig az faegyedet és a természetvédelmi szempontok is kiemelt szerepet töltenek be egy ilyen vizsgálat során.
Sokszor találkozunk lakossági véleményekkel a munkánk során, de minden esetben a szakmérnökök döntenek a beavatkozás mértékéről és indokoltságáról. "A faápolási csoport szigorúan dokumentálva csak engedélyekkel dolgozik és a munka során minden esetben készül fotódokumentáció is, jegyzik az állapotát, sérüléseit és betegségeit a fáknak, ahol a beavatkozás történik" – mondja Dewalt Tibor a Városgondnokság faápolási csoportjának vezetője.
A gallyazás az ilyen elszáradt, balesetveszélyes ágak miatt szükséges.
A fiatal fák telepítése és fenntartása pedig kiemelt feladat az egész parkfenntartási egység számára, igyekszünk minden évben többszörösét elültetni a kivágásra ítélt egyedeknek és hatalmas feladatot jelent ezek fenntartása is, kiváltképp ilyen aszályos időszakokban és az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási viszonyok mellett. (Nemrégiben öntözőzsákokat is telepítettek a Schwabisc Gmünd utcában telepített fasorhoz.)
Akinek van lehetősége, adjon a közelében élő frissen telepített növényeknek egy-egy vödör vagy kanna vizet, mert a célunk közös! - hívta fel a figyelmet a természetvédelmi szakember. Sokszor az az időközönként biztosított plusz 10 liter tisztavíz ad nagyobb esélyt az eredésükre, hogy aztán évtizedekig biztosítsák egy adott környezet mikroklímáját.