Magyar ápolók napja - Tiszteletbeli ápolóvá választották a főigazgatót

Hazánk első főápolójának születésnapja alkalmából megemlékezést tartottak a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház parkjában álló Kossuth Zsuzsanna szobornál. A megemlékezést követően ünnepség keretében adták át az Év asszisztense, az Év ápolója és az idei év Tiszteletbeli ápolója elismeréseket, valamint a szakmai egyesületek kitüntetéseit, és köszöntötték az 50 éve végzett ápolókat.
2023.02.17. 13:18 |
Magyar ápolók napja - Tiszteletbeli ápolóvá választották a főigazgatót

A Magyar Országgyűlés 2014-ben nyilvánította február 19-ét a magyar ápolók napjának.

A magyar ápolók napja alkalmából koszorúzással tisztelegtek hazánk első főápolójának emléke előtt pénteken délelőtt a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház parkjában álló Kossuth Zsuzsanna-szobor előtt. Bognár Beáta, a Magyar Ápolási Egyesület Fejér Vármegyei Szervezetének elnöke köszöntőjében felidézte Kossuth Zsuzsanna munkásságát.

Elhangzott, hogy az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején kinevezett, „az összes tábori kórházak” főápolónője 72 tábori kórházat alapított pár hónap leforgása alatt, önkéntes nőket toborzott betegellátásra, valamint a felszerelés és a fizikai segítségnyújtás biztosítása mellett fontosnak tartotta a sérültek lelki állapotának gondozását is. Az általa bevezetett betegápolási rendszer egész Európában egyedülálló volt.

Embersége, bátorsága, a haza iránti hűsége, szakmai alázata példamutató volt.

A vesztes háború után Kossuth Zsuzsanna először Belgiumban, majd az Amerikai Egyesült Államokban töltötte száműzetését, szegénységben, betegségben, 1854-ben bekövetkezett korai haláláig.

A megemlékezést követően koszorúzással tisztelegtek Kossuth Zsuzsanna emléke előtt, ezzel hitet téve az ápolás jelene és jövője mellett. Koszorút helyezett el dr. Simon László főispán, valamint dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke Tessely Zoltánnal, Törő Gáborral és Varga Gáborral, Fejér megy országgyűlési képviselőivel közösen emlékezett. Székesfehérvár Önkormányzata nevében Östör Annamária egészségügyi tanácsnok, míg a kórház képviseletében Prof. Dr. Bucsi László főigazgató, Nyakas Eszter ápolási igazgató és dr. Gráczer Piroska ápolási igazgató-helyettes emlékezett. Koszorút helyeztek el a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Ápolási Egyesület, az Országos Mentőszolgálat, a Humán Szolgáltató Intézet és a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény képviselői.

Az „Év ápolója” Baráthné Kalmár Lilla, a III. Belgyógyászat-Hematológia osztályvezető főnővére lett.

A megemlékezést követően az ünnepségsorozat a Romhányi Auditóriumban folytatódott, ahol a kórház főigazgatója, Prof. Dr. Bucsi László és Nyakas Eszter ápolási igazgató köszöntötte a szakma képviselőit, és mondott köszönetet nemcsak az elmúlt évi, hanem a járványidőszakban tanúsított helytállásukért, majd átadták az idei év szakmai elismeréseit.

Az „Év asszisztense” elismerést Bor Erzsébet, a Szemészet műtő műtős asszisztense vehette át. 

A Magyar Ápolási Egyesület oklevéllel és ezüst kitűzővel ismerte el André Olga szülésznő (Szülészet-Nőgyógyászati Osztály) és Ivádyné Érsek Márta vezető asszisztens (Intézeti Gyógyszertár) kiemelkedő munkáját. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara kezdeményezésére elismerő oklevelet kaptak azok a pályát most kezdő ápolók, akik elhivatottan gyakorolják az életre szóló hivatást. A Szent György Kórházban ketten vehették át az oklevelet: az Újszülött-, Csecsemő- és Gyermekosztály csecsemő- és gyermek szakápolója, Kókán Noémi Eszter és az Ápolási Osztály gyakorló ápolója, Krajnyák Mirtill. A díjátadó a „Tiszteletbeli ápoló” cím átadásával zárult.

A nővérfityula a kórház ápolóinak egyhangú szavazata alapján – a díjazott legnagyobb meglepetésére – Prof. Dr. Bucsi László főigazgató fejére került.

A délelőtti eseménysorozat Prof. Dr. Gazda István Kuriózumok az egészségügy történetéből című előadásával és a Szent György Alkotókör festménykiállításával megnyitásával ért véget.