-
Vidéki színházigazgatók Fehérváron
A vidéki színházak jövőjéről, a fenntarthatóságról, az állami és önkormányzati támogatásokról, valamint egy ösztöndíjprogramról és egy a frissen végzett dramaturgoknak szóló sorozatról is szó volt a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének csütörtöki ülésén Székesfehérváron.
2025.01.09. -
Az újévben is PartiTúra!
Az újévben is folytatódik a fiataloknak szóló komolyzenei sorozat: a PartiTúra január 13-i rendezvényén kortárs magyar szerzők alkotásait hallhatják az érdeklődők. A rendezvény házigazdája Dobri Dániel, karmestere pedig Tihanyi László lesz,.
2025.01.09. -
Utazó makettkiállítás
A holokausztnak állít emléket az a két részből álló makettkiállítás amelyet a Széchenyi István Műszaki Technikumban nyitottak meg. A koncentrációs táborokat bemutató makettek két hétig lesznek láthatóak az iskolában.
2025.01.09. -
A mandala a lélek tükre
A Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár folyosóin 2025 januárjában Nagy Árpádné Orosz Julianna alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők. Az év első kiállításán 94 kézzel festett mandalát állítottak ki.
2025.01.09.
Magyar vagyok – Megnyílt a vándorkiállítás az Új Magyar Képtárban
A magyar irodalom egyik legmeghatározóbb és legkiemelkedőbb alakja, Petőfi Sándor 200 éve, 1823. január 1-jén született. A költő rövid pályafutása alatt közel ezer verset, köztük a magyar a költészet legismertebb műveit alkotta meg. A kerek évforduló alkalmából Petőfi Sándor emlékévet hirdettek, melynek végéhez közeledve most a Szent István Király Múzeum és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Magyar vagyok címmel nyitott kiállítást az Új Magyar Képtárban. A tárlaton mintegy hetven hazai és határon túli művész mutatja be festményeit, fotóit, grafikáit, valamint szobrait, textíliáit és kerámiáit.
A vendégeket, köztünk a kiállításban résztvevő művészeket a Szent István Király Múzeum főigazgatója köszöntötte, aki megtiszteltetésnek nevezete, hogy ez a hosszú utat bejárt kiállítás megérkezett Székesfehérvárra.
Pokrovenszki Krisztián szólt arról, hogy Petőfi Sándor emlékezete nemcsak a mostani tárlaton jelenik meg, hiszen a múzeum Országzászló téri épületében, a néprajzi kiállításban látható az a tuskó, amelybe az elmesélések szerint a forradalom költője székesfehérvári tartózkodása emlékére egy 1842-es rézpénzt vert. A főigazgató örömét fejezte ki, hogy az Új Magyar Képtár öt termében mintegy hetven alkotás között fehérvári művészek, Koczor Attila, Mara Kinga Villő, Filep Sándor és Schrenk Rita munkái is szerepelnek.
A mai Magyarország területén belül Székesfehérvár az első helyszíne ennek a szép és elgondolkodtató kiállításnak. Büszkeség, hogy a szervezők is úgy érezték, a nemzet egykori fővárosában helye van ennek a tárlatnak - kezdte köszöntőjét dr. Cser-Palkovics András polgármester. Székesfehérvár őrzi Petőfi emlékét: ott, azon a helyen, ahol egykor maga is fellépett, a ma fiataljai vitték színre a Vörösmarty Színház produkciója keretében a Petőfi rock musicalt a Petőfi200 emlékév eseményeként. „Petőfi Sándor nagyságát jelzi, hogy az emlékévben egyfajta nemzetegységesítés is megtörténhetett szellemiségének, életpályájának, költeményeinek köszönhetően. Szabadságvágya és hazaszeretete üzenet minden korban!” – hangsúlyozta. Székesfehérvár polgármestere szólt arról is, hogy ez a kiállítás - túl a közösségi és kulturális misszióján - lehetőséget ad fiatal, vagy kevésbé ismert művészeknek arra, hogy megismerhesse őket a nagyvilág. Hozzátette, kiemelten fontos a tehetséggondozás is. Ennek érdekében városunkban a Székesfehérvári Művészek Társasága tagjai számára hamarosan átadják Felsővárosban azt a helyet, ahol a művészek vezetésével a következő generáció is megismerheti az alkotás folyamatát is.
A Petőfi200 – Magyar vagyok kiállítássorozat egy pontosan megfogalmazható koncepció és jól körbeharárolható szakmai program része, amely 10 éve indult útjára - mondta Tóth Norbert, a kiállítás kurátora, a Nemzetstratégiai Intézet főtanácsosa.
A kiállító művészek Petőfi költészetére és korára idéznek meg művészi reflexiókat. Kortárs válaszokat adnak Felvidékről, Délvidékről, Kárpáraljáról, az anyaországból és a diaszpórából. A költő ismertségére és sikerére keresik a választ. A kor, amiben élt, a reformkor is számos művészi kérdést és választ vet fel a tárlaton, amely ma is időszerű. Az alkotások sokféle művészeti technikával jelenítik meg a tematikát. A fiatal, a középgeneráció és az idős mesterek közötti párbeszéd egy belső dinamikát kölcsönöz a kiállításnak.
A tárlatot Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy az Intézet által létrehozott Kárpát-haza Galéria remek lehetőséget ad arra, hogy a Kárpát-medencében élő és alkotó művészek munkáin keresztül egy helyen bemutassák, mit is jelent a nemzetegyesítés ügye. Felelősséggel és hűséggel kell cselekednünk. A hűség nem más, mint a szeretet parancsának legmagasztosabb, legfenségesebb megélése. A felelősség pedig nem más, mint a hűségre adott válaszunk. Az egyéni törekvéseket csokorba szedve pedig egy közösségi választ adhatunk. Szász Jenő köszöntőjét követően két különleges kötetet nyújtott át Székesfehérvár polgármesterének. Mint mondta, a Corvina-sorozat kötetein kívül, Mátyás király halálát követően még négy könyvet adhattak ki. Mind a négyet a székesfehérvári prépost, Kálmáncsehi Domonkos jegyzi. Ebből két kötet kiadási jogát vásárolta meg az Intézet, és ezek hasonmását adta át.
A megnyitón közreműködött Berki Lilla népdalénekes és Cserta Balázs népzenész. Előadásukban megzenésített Petőfi-versek csendültek fel, köztük olyanok is, amelyek Szék falujában Mezőségben, Erdélyben folklórizálódtak. A Magyar vagyok kiállítás 2024. január 26-ig keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között látogatható az Új Magyar Képtárban.