-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Magyarnak lenni erkölcsi lendület - Sík Sándor szimpózium a Városházán
Sík Sándor születésének százharmincadik évfordulója alkalmából szervez nagyszabású szimpóziumot az Aegis Kultúráért és Művészetért Alapítvány.
A résztvevőket köszöntötte Mészáros Attila alpolgármester is, aki felelevenítette a költő, író életrajzának legfontosabb elemeit, aki fiatalkorától fogva foglalkozott az irodalom szinte minden ágával.
Székesfehérvár alpolgármestere felidézte Sík Sándornak azt megrendítő vallomását is, amelyet egy 1936-os előadássorozatában mondott a magyarságról: "Magyarnak lenni Szent István tanítása szerint erkölcsi fogalom. […] még senkit sem tesz magyarrá az, hogy magyarul beszél. Ez még nagyon kevés. Senkit sem tesz magyarrá még az sem, hogy a vére magyar, sőt még az sem, hogy magyarnak vallja magát: a magyarságot erkölcsi küzdelemmel, Isten-sürgette cselekvésével úgy kell kiküzdenie… Magyarnak lenni: erkölcsi lendület. Magyarnak lenni: hit. Hit a magyarság hivatásában. Hit abban, hogy Isten akar velünk valamit, és hogy a magyarság képes megvalósítani ezt az isteni gondolatot."
Életrajzából felidézte azt is, hogy 1947-ben a piarista rend tartományfőnökének választják, így 1949-ben ő kényszerül a szerzetesrendek feloszlatásakor és a piaristák létszámának csökkentésekor eldönteni, ki folytathatja hivatását szerzetesi közösségben. Ugyanebben az évben – sokakkal együtt – kizárják az MTA-ból. Bár felkérték, hogy csatlakozzon az Állami Egyházügyi Hivatalhoz és az Opus Pacis papi békemozgalomhoz, mindkettőt elutasította.
A szimpózium nyitó előadását Prof. Dr. Szörényi László professor emeritus, József Attila-, Arany János-, Széchenyi-díjas irodalomtörténész tartotta.
Dr. Szörényi László elsőként Sík Sándor István király című drámájáról beszélt a hallgatóságnak, amely István király egyetlen napját, 1038. augusztus 14-ről 15-re virradó estéjét-éjszakáját dramatizálja. Kiemelte, hogy Sík művében a pogányság csak álcája az ősmagyar hedonizmusnak, amelyet Vazul testesít meg és nem két vallás összecsapásáról van szó, hiszen "a konc körüli vetekedésben" az ősmagyar vallás már csak lepel. Dr. Szörényi László szólt arról a művészi alapállásról is, amelyet Sík Sándor legnagyobb mesterével, Prohászka Ottokárral együtt vallott, hogy a kereszténységnek mindig az élet gazdagításán kell munkálkodnia.
A szimpóziumon részt vett Dr. Bakonyi István, József Attila-díjas irodalomtörténész, Dr. Urbán László, Csuka Zoltán-díjas irodalomtörténész és Dr. Urbán Péter író is. A rendezvény moderátora Takács Tamás, az Aegis Kultúráért és Művészetért Alapítvány irodalmi vezetője volt.