Miben segíthetnek bennünket a legújabb technológiai újdonságok?

Ha van valami, ami a 21. században szédítő tempóra kapcsolt és minden korábbi időszakot meghaladó ütemben dobja piacra az újdonságokat, akkor az az információs technológia. Az előző évtizedekhez hasonlóan egy-egy termék, vagy újítás élettartama jelentősen megrövidült. Gyorsabban válnak tömegessé, vagy éppen tűnnek el a süllyesztőben, ahogy a helyüket újabb, korszerűbb eszközök veszik át.
2024.07.28. 20:52 |
Miben segíthetnek bennünket a legújabb technológiai újdonságok?

Biztosan sokan hallották már az olvasók közül a szülők, idősebb személyek megjegyzéseit arra vonatkozóan, hogy bezzeg az első tévét még 30 évig lehetett használni, most meg egy laptopot 2-3 év után le kell cserélni. Valami ilyesmiről van szó.

Ebben a fejlődésben jelentős szerepe van az internetnek, a világméretű hálózatoknak, ugyanis számos technológiai újítás éppen amiatt, vagy annak köszönhetően jelent meg, hogy van egy olyan hálózat, amelyen keresztül meg tud valósulni.

Ha technológiáról beszélünk és szórakoztatóiparra gondolunk, akkor itt mindenképp érdemes megemlíteni az online kaszinókat. Míg kezdetben ezek az oldalak nem voltak mások, mint a kaszinók digitális változatai, ma már élő kaszinó platformok működnek, ahol a játékosok élő közvetítésen keresztül egy hús vér osztó ellen tudnak játszani.

De az újítások számos egyéb területen tetten érhetőek. A szélessávú 5G hálózatok megjelenésével egyre inkább teret hódít például az okos városok koncepciója, amivel a lakosok élete válik egyszerűbbé, hiszen ezek a rendszerek az igényeknek megfelelően alakítják a közlekedést, a közszolgáltatásokat és számos egyéb területet.

Az alábbiakban következzen néhány olyan terület, amelynek a fejlődése jelentős hatással lehet az életünkre.

1. Mesterséges intelligencia
A 2023-as év egyik leggyakoribb beszédtémája volt az AI, vagyis a mesterséges intelligencia. Egyrészt, sokan voltak, akik azzal szórakoztak, hogy a ChatGPT-t tesztelték vicces feladatokkal, másrészt viszont megjelent egyfajta aggodalom is, arra vonatkozóan, hogy ez hogyan fogja befolyásolni a mindennapokat.

Ami biztosra vehető, hogy ezekre a kérdésekre részletesebb válasz majd csak a jövőben érkezik, hiszen ez a terület még kialakulóban van. Ettől függetlenül, egyre több alkalmazás, vállalat használja fel az AI nyújtotta lehetőségét a hatékonyság növelésére és várhatóan megjelenik hamarosan a közszolgáltatásokban is, aminek az átlagpolgár is hasznát láthatja majd.

2. Big Data felhasználás
A mai digitalizált világban alaposan felértékelődött az emberek által kiadott személyes adatok fontossága. Minden üzletág, minden kereskedő, minden vállalkozás adatokat gyűjt, ráadásul gigantikus mennyiségben.

Amikor regisztrál a közösségi oldal felhasználója valamilyen nyereményjátékra, amikor fiókot nyit egy webshopban, amikor hűségkártyát vált ki egy üzletláncnál, emögött az a szándék lapul meg, hogy a vállalkozások igyekeznek minél több adat begyűjtése által minél alaposabban megismerni ügyfeleiket.

Ebben a törekvésben az előző pontban említett mesterséges intelligencia sokat segíthet, a különböző AI-algoritmusok ugyanis egyidőben hatalmas adatmennyiség követését és rendszerezését képesek elvégezni.

3. Streaming szolgáltatások
A 2020-as év óta már kevesen vannak Magyarországon, akik ne tudnák, mi az a streaming szolgáltatás. A lakosok egyre nagyobb száma rendelkezik Netflix, Disney Plus, Amazon Prime vagy egyéb előfizetéssel.

Ezen a téren immár nem az lesz a várható tendencia, hogy további szolgáltatók jelennek meg, sokkal inkább várható a szolgáltatások lépcsőzetessé válása. Ez azt jelenti, hogy egyre inkább korlátozni fogják, hogy egy előfizetéssel hány eszközön nézhetsz műsorokat, megjelennek majd különböző prémium tartalmak és úgy néz ki egyre több hirdetés is lesz ezeken a platformokon.

4. Önvezető autók
Az önvezető autó egy olyan újítás, amivel kapcsolatban alaposan megoszlanak a vélemények. Egyesek várják ezt az érdekességet, de a felmérések szerint Magyarországon egyelőre többen vannak azok, akik kevésbé bíznak a sofőr nélküli járművekben.

Nos, úgy tűnik ezek megjelenése például a budapesti csúcsforgalomban még várat magára, tekintve, hogy a Tesla még tavaly decemberben leállította a tesztelést, de ez nem jelenti azt, hogy néhány éven belül ne válna valósággá.

A technológiai újítások és az 5G hálózatok teljeskörű kiépítése révén ezek a közlekedési eszközök olyan naprakész, sőt előrejelzett adatokhoz juthatnak, amelyek felhasználásával biztonságosabban tudnak közlekedni, mint az ember által vezetett autók.

5. Metaverzumok
Amennyiben az olyan bejelentések mint az, amely szerint az Apple komolyan beáll a virtuális valóság eszközeinek fejlesztésébe, valóra válnak, 2024-ben a metaverzumok is elindulhatnak egy komolyabb térhódításra. Ami például azt jelenti, hogy hamarosan avatár segítségével vehetünk részt akár egy világméretű zenei fesztiválon.