Május 5-én kezdődnek az érettségik - szigorú biztonsági intézkedések lesznek

 Több mint félmillió vizsgát kell lebonyolítani a május 5-én kezdődő érettségi időszakban. Idén minden tárgyból több egyenértékű feladatsor készült, a végsőt sorsolással választják ki. A tételeket tartalmazó biztonsági tasakokat csak harminc perccel a vizsgák előtt lehet felbontani. Szigorú biztonsági intézkedések mellett szervezik meg a tavaszi érettségi vizsgákat, amelyre több mint 120 ezer diák jelentkezett, közülük rendes érettségit 95 512-en tesznek majd a május 5-től kezdődő vizsgaidőszakban. 
2006.05.02. 09:33 |

 Több mint félmillió vizsgát kell lebonyolítani a május 5-én kezdődő érettségi időszakban. Idén minden tárgyból több egyenértékű feladatsor készült, a végsőt sorsolással választják ki. A tételeket tartalmazó biztonsági tasakokat csak harminc perccel a vizsgák előtt lehet felbontani. Szigorú biztonsági intézkedések mellett szervezik meg a tavaszi érettségi vizsgákat, amelyre több mint 120 ezer diák jelentkezett, közülük rendes érettségit 95 512-en tesznek majd a május 5-től kezdődő vizsgaidőszakban. 

 Az idén a 120 ezer maturáló diák számára 520 ezer vizsgát szerveznek, amelyből 443 400 középszintű, 46 360 emelt szintű vizsga lesz majd, a fennmaradó "beszámítós" vizsgákat már korábban letették a tanulók - közölte Pósfai Péter, az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) vezetője. 

Több az emelt szintű vizsga 

 A tényleges emelt szintű vizsgák száma a tavalyihoz képest 75 százalékkal magasabb, a rendes érettségit tevő diákok vizsgáinak 87,5 százaléka középszintű, 6,7 százaléka emelt szintű - közölte Sipos János közoktatási helyettes államtitkár. 
Középszinten magyarból 91 942-en, matematikából 92 088-an, történelemből 11 891-en jelentkeztek érettségire. Emelt szinten magyarból 6290-en, matematikából 6543-an, történelemből 11 891-en vizsgáznak majd várhatóan. Az idei matúra május 5-én a nemzetiségi nyelv és irodalom vizsgákkal indul. 

Sorsolással választják ki a feladatsort 

 Pósfai Péter elmondta: idén minden szinten minden tárgyból több egymással egyenértékű feladatsor készült, és sorsolással választják majd ki a végső feladatsort. Az érettségi feladatlapok csomagolását az OKÉV logisztikai osztálya végzi megfelelő biztonsági berendezésekkel felszerelt épületében, a csomagolás és tárolás idejére 24 órás őrség garantálja majd a biztonságot. 
A tételek szállítása leplombált csomagterű gépjárműveken történik majd, a gépkocsivezető mellett legalább még egy kísérővel. 

Jegyzőkönyvben rögzítik a folyamatokat 

 A vizsgatételek a lehető legkésőbbi időpontban, a vizsganap reggelén kerülnek ki az iskolákba, addig őrzésük az illetékes körzetközponti jegyzők feladata. A tételeket tartalmazó biztonsági tasakok a vizsgák előtt harminc perccel bonthatók fel, erről jegyzőkönyv készül. A tételeket a tantestület három tagjából álló bizottság előtt kell felbontani. Jegyzőkönyv készült, illetve készül a nyomtatási folyamatokról és a selejtekről is. 
A vizsgák megszervezésére a belügyi és oktatási tárca, valamint az OKÉV költségvetésében összesen mintegy 2,5 milliárd forintot különítettek el. 

Bűncselekmény a tételek idő előtti felbontása 

 Szüdi János közigazgatási államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a tételek idő előtti felbontása, továbbítása, terjesztése bűncselekmény, amely minimális esetben is egyéves szabadságvesztéssel büntethető. Azért, hogy a tavalyi érettségihez hasonló történések ne fordulhassanak elő, a tételeken a szolgálati titok felirat nagy betűkkel szerepel, és a feladatlapok formailag teljesítik a titokvédelmi követelményeket. 
 Az írásbeli érettségi feladatlapok és megoldási útmutatóik a véglegesítés időpontjától a felhasználás időpontjáig tartoznak a szolgálati titokkörbe, a minősítés a tételcsomag felbontásakor szűnik meg.