Májusfát állítottak a Maroshegyi Óvodában

Májusfát állítottak a Maroshegyi óvodába járó kisfiúk szüleik  segítségével a kislányok számára. A népszokásoknak megfelelően a gyerekek elhelyezték  jókívánságaikat a májusfa törzsén, a fák kitáncolására pedig június 10-én, kerti ünnepség  keretében kerül sor. Az óvodában évek óta nagy hangsúlyt fektetnek a néphagyományok őrzésére.
2011.05.03. 18:27 |
Májusfát állítottak a Maroshegyi óvodába járó kisfiúk szüleik  segítségével a kislányok számára. A népszokásoknak megfelelően a gyerekek elhelyezték  jókívánságaikat a májusfa törzsén, a fák kitáncolására pedig június 10-én, kerti ünnepség  keretében kerül sor.
 
 Az óvodában évek óta nagy hangsúlyt fektetnek a néphagyományok őrzésére. A gyerekek a pünkösdi tavaszköszöntéssel és a téltemetés régi szokásaival, a kiszebáb készítéssel ismerkedhettek meg korábban, idén pedig - első alkalommal - májusfát is állítottak az óvoda udvarán.
 
 A májusfaállítás szokása a falvakban még napjainkban is komolyan jelen van. A májusfát vagy májusi gallyat világosig őrizni kellett. A két háború között divatba jött a szerenád, az éjjelizene május elsején. A fákra színes papírszalagokat akasztottak. Ezután szerenádot adtak, amit a lánynak fogadni illett egy szál gyufa meggyújtásával. A szerenádot követően a lány kiment és borral kínálta a legényeket.
 
 A májusfák kidöntése járt együtt általában nagyobb ünnepélyességgel, táncmulatsággal. A májusfa ledöntésének szertartásos mozzanata volt a fa körültáncolása, a májusfára mászás. Különösen nehéz volt a lehúzott kérgű, magas fát megmászni. Azé lett a tetejére erősített ital, akinek ez sikerült. A legények gyakran megtréfálták egymást azzal, hogy az üvegbe paprikás vizet tettek.