Májusi rendezvénysorozattal ápolják a nemzeti és katonai hagyományokat

A Magyar Honvédelem Napját., a Hősök Napját és a Magyar Békefenntartók Napját is májusban ünnepeljük.  A Honvédelem Hetére minden évben kiemelt programokkal készül a Honvédség és Társadalom Baráti Kör. Az idén fennállásuk 20 éves jubileumát is ennek keretében ünneplik, valamint szorosabbra fonták a kapcsolatokat Szent László városával, Nagyváraddal.
2014.05.19. 16:37 |
A Magyar Honvédelem Napját., a Hősök Napját és a Magyar Békefenntartók Napját is májusban ünnepeljük.  A Honvédelem Hetére minden évben kiemelt programokkal készül a Honvédség és Társadalom Baráti Kör. Az idén fennállásuk 20 éves jubileumát is ennek keretében ünneplik, valamint szorosabbra fonták a kapcsolatokat Szent László városával, Nagyváraddal.
Dr. Görög István, a HTBK Székesfehérvári Szervezetének első alelnöke elmondta, hogy jubileumra készülnek. A Honvédség és Társadalom Baráti Kör 20 éve alakult Nemeskürty István kezdeményezésére, a nevében foglalt kapcsolat tartalmassá és mindennapivá tétele érdekében. Székesfehérváron 19 éve alakult önálló szervezete Dr. Gyuricza Béla nyugállományú tábornok vezetésével. A kétszáz tagot számláló szervezet május 20-án rendezi meg a 20. közgyűlését, amely összefoglalja a korábbi évek tapasztalatait és újabb feladatokat fogalmaz meg, de továbbra is a fő célja a társadalom honvédelmi tudta fejlesztése, az ifjúság hazafias és honvédelmi nevelésének segítése. A szervezet két évtizedes munkája eredményességét jól mutatják az általa megfogalmazott és másfél évtizeden át megrendezett, mára már valóban „városivá nemesedett” Székesfehérvár Köszönti Katonáit ünnepi est, vagy a szervezet tagjai szorgos munkájával megvalósult Katonai Emlékpark Pákozd létesítménye, ami 2012-től Nemzeti Emlékhely. A szervezet igyekezett feldolgozni városunk katonai múltjának kevéssé ismert eseményeit, így több kiadványban mutatja be a Magyar Királyi 17. honvéd gyalogezred doberdói harcainak történetét. Munkájának köszönhető, hogy megmenekült a pusztulástól és öt éve újjáépülhetett a vizintini Magyar Emlékkápolna és a Nova Gorica közelében található emlékgúla is, amelyet idén május 29-én avatnak fel.
A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, a Pro Liberta Partium Egyesület – Nagyvárad, a Tanoda Egyesület – Nagyvárad, a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhely együttműködésben 2014. január 23-án hirdették meg a „Szent László, a lovagkirály” című nemzetközi gyermekrajzpályázatot. A 8-15 éveseknek szóló felhívásra 1.005 pályamunka érkezett. A pályázatokat 3 ország 111 tanintézményéből küldték be a diákok. Erdélyből és a Partium területéről közel 200 alkotás érkezett, Nagyvárad több iskolája, Gyergyóalfalu, Gyimesfelsőlok, Tatrosforrás, Székelyudvarhely, valamint Élesd és Kálmánd is megmozdult a pályázat kapcsán. Horvátországból az eszéki diákok kapcsolódtak be. Magyarország 89 településéről érkeztek pályamunkák, szinte az ország minden szegletéből.
Nagyváradon a Gyermek Palotában Bíró Rozália szenátor és dr. Cser-Palkovics András fővédnökök május 15-én délután mutatták be az alkotásokat. Szent László királyhoz nagyon sok, szép monda fűződik, melyek megjelentek a gyermekrajzokon is. Ez is azt mutatja, hogy a diákok és felkészítő tanáraik sokat foglalkoztak a nemzetünk hadtörténelmével, s annak kiemelkedő személyével. A gyermekrajzok Székesfehérváron is bemutatkoznak majd június 27-én a Szent István Művelődési Ház Szent László termében a koszorúzási ünnepséget követően.
A gyerekek a lovagkirályhoz kötődő mondák közül lerajzolták a tordai hasadékot, Szent László füvét, a Szent László vizet fakaszt legendát és azt is, hogyan menti meg Szent László az elrabolt lányt. Egy 10 éves, gyimesi csángó kisfiú – Ferencz Attila-Norbert – egy kevésbé ismert mondát elevenített fel, amely a Csíkszépvíz-hez kötőtik. Az egyik képen az elevenedik meg, amikor az angyalok kísérik, tolják a szekeret, mely a király holttestét szállítja Nagyváradra. Néhány alkotás napjaink honvédelméhez is kapcsolódik, hiszen Szent László a szárazföldi katonák védőszentje is. Az egyik ilyen képen a harcoló katonák felett ott lebeg a védőszent. Az alkotások kivitelezése is a gyermekek ötletességét, kreativitását tükrözi. A pályamunkák között vannak grafit és szénrajzok, festettek, zsírkrétával, színes ceruzával készítettek, de vannak üvegre festett vagy fába vésett képek is. Vannak, akik száradó gyurmát használtak, de sok a vegyes technika, illetve az egyedi, ötletes megoldás. Dr. Görög István elmondta, hogy a több mint ezer alkotást zsűrizni sem volt egyszerű, s az értékelés is komoly fejtörést okozott. Ezért úgy döntöttek, hogy a legjobb pályamunkákat „Arany Ceruza”, „Ezüst Ceruza” és „Bronz Ceruza” minősítéssel díjazzák, illetve több különdíjat is át kívánnak adni.
Székesfehérvár városa, a MH Összhaderőnemi Parancsnoksága, a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhely és a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete ezévben is megrendezi a Honvédelem hete rendezvénysorozatot. A szervezők programjaik során igyekeznek minél több városi és térségi polgárt megszólítani. Május 21-én a Honvédelem Napját ünnepeljük, a Fehérvár Katonái bemutató idén is az Alba Plaza előtt lesz 13.30 órától. A HTBK szeretné azt is, hogy május 25-én minél többen vegyenek részt a Hősök Napja megemlékezésein, amely a Fekvő katona emlékműnél kezdődik 13 órakor, majd 15.30-kor Pákozdon, a Doni emlékkápolnánál tartandó püspöki misével folytatódik.
A HTBK arra kéri a fehérváriakat, hogy idén is álljanak meg a „Mind egy szálig” pontoknál és adományaikkal segítsék a város elhagyott katonasírjainak karbantartását!