Manuális terápia a mozgásszervi betegségek gyógyítója

 A manuálterápia az ízületek csökkent vagy megnövekedett mozgékonysága következtében kialakuló reverzibilis (visszafordítható) károsodások diagnosztikájával és kezelésével foglalkozik. Célja a mozgásrendszer komplex kezelése, a mozgásszervi funkciók megbomlott összhangjának helyreállítása, a mozgás javítása, a fájdalomcsillapítás. A kezelésről dr. Veszter Béla manuálterapeutát kérdeztük.
2013.03.09. 08:27 |
 Az ember jó közérzetének feltétele, hogy csont-izom rendszere megfelelő állapotban legyen, ellenkező esetben működési zavarok jönnek létre és megbomlik a test egységes biomechanikai-statikai rendszere.
 
A manuálterápia az ízületek csökkent vagy megnövekedett mozgékonysága következtében kialakuló reverzibilis (visszafordítható) károsodások diagnosztikájával és kezelésével foglalkozik. Célja a mozgásrendszer komplex kezelése, a mozgásszervi funkciók megbomlott összhangjának helyreállítása, a mozgás javítása, a fájdalomcsillapítás.
 A manuális terápia során (amely népi gyógymódokból, többek közt a csontkovácsolásból kialakult, orvosok által több mint 200 éve folyamatosan fejlesztett eljárás ) az orvos mind a kezelést, mind a diagnosztizálást a kezével végzi. Gyógyszermentesen, a szervezet öngyógyító képességét is felhasználva gyógyítja a mozgásszervek elváltozásait.
 
A kezelés menete
 
 Az első lépés a működési zavarokért és az esetleges fájdalomért felelős, hibásan működő struktúrák felismerése – vizuálisan és tapintással - a gerinc különböző szakaszain (nyak, hát, derék, keresztcsont), a felső- és alsó végtag ízületeinél és az izmoknál.
 
 A kezelés során cél az elmozdult, blokkolt csigolyák és ízületek normális funkciójának és mozgékonyságának visszaállítása, valamint az ezzel kapcsolatos izomproblémák ( feszes, görcsös vagy gyengült izom) rendezése.
 
Milyen következményekkel jár az ízületek blokkolt mozgása vagy a csigolyák elmozdulása?
 
Kezdetben lehet, hogy nem jelentkezik panasz vagy legfeljebb csak enyhe diszkomfort érzet. Később mozgásbeli korlátozottság léphet fel (az illető például nem tud lehajolni, hason feküdni, vagy guggolni), illetve fájdalmak és maradandó elváltozások is jelentkezhetnek (pl. gerincsérv, kopás, izompanaszok).
 
Milyen panaszokat gyógyít a manuálterápia?
 
A panaszok egy része egyértelműen mozgásszervi jellegű (pl. a páciensnek nem mozog a nyaka, fáj a dereka, csípője, bokája, csuklója, ujja stb.). Hatásosan és eredményesen kezelhetőek olyan problémák is, amelyek első hallásra nem tűnnek mozgásszervi eredetűnek: pl. fejfájás, szédülés, fülzúgás, állkapocsproblémák, nem szíveredetű mellkasi problémák stb. Ilyen panaszok kezelése előtt azonban szakorvosi kivizsgálás szükséges, mivel ezeknek egyéb szervi – nem mozgásszervi- eredete is lehet.
 
Mindig ugyanott található-e az elváltozás, ahol a fájdalom megjelenik?
 
Sok esetben nem. A test egy biomechanikai egységnek tekinthető, ezért adott ízület problémája gyakran távoli panaszokhoz vezet. Pl. egy régen kibicsaklott és nem megfelelően mozgó boka okozhat derékfájást. A gerincsérv által nyomott ideg is gyakran a combban, lábszárban okoz fájdalmat. Az idegrendszer hálózatán keresztül a belső szervek elváltozásai reflexes mozgásszervi problémákat okozhatnak (pl. csigolyablokk, bordablokk) és ez fordítva is igaz.
 
Kinek ajánlható ez a kezelés?
 
-akinek fáj a nyaka, háta, dereka
-fájnak a végtag ízületei (pl. váll, csukló, ujjak, csípő, boka, térd)
-akinél gerincsérvet állapítottak meg
-szeretné megelőzni a mozgásszervi problémákat
-időben tudni kívánja, van-e olyan mozgásszervi elváltozása, ami kezelésre szorul, bár ez panaszt még nem okoz
-kíváncsi arra, helyesen tartja-e magát
-szeretne orvosi tanácsokat kapni sporttal, testtartással, ízületvédelemmel, gerincvédelemmel kapcsolatosan
-szeretné mozgásszervi panaszait természetes módszerekkel is kezelni
-szeretné csökkenteni mozgásszervi betegsége miatt szedett gyógyszerei mennyiségét
-panaszai vannak, de a röntgenfelvétel nem mutatott semmit

Kinek nem javasolt ez a kezelés?
 
-aki súlyos csontritkulásban szenved
-aki friss balesetet, sérülést, zúzódást, szalagszakadást szenvedett
-akinél friss gyulladásos állapot áll fenn
-akire általános kötőszöveti gyengeség jellemző, nagyon laza ízületei vannak
-akinek súlyos belszervi betegsége van
 
Ki végezhet manuális terápiát?
 
Magyarországon posztgraduális képzés keretében elvégzett 2 éves tanfolyam elvégzése után sikeres vizsgát tett orvos vagy gyógytornász kaphat engedélyt manuálterápiás rendelésre, a teljes kezelési repertoárt, beleértve a csigolya ízületek manipulációs kezelését csak orvos végezheti.
 
Manuálterápiás rendelés Székesfehérváron:
Dr. Veszter Béla
Székesfehérvár, Õsz u.5. 3. em. 1.
Bejelentkezés: 06/30/343-50-33