-
A Magyarság Angyalai!
A Csillagösvény Utazási Iroda szeretne elől járni a jó példával, és 1 millió forinttal támogatja a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének tagcsaládjait. A KMNE példaértékű közösségszervező és értékteremtő szervezet, melynek ernyője alá több mint ezer nagycsalád, több mint 3000 gyermek tartozik.
2024.11.28. -
Ne tegye a kuka mellé!
Székesfehérváron három hulladékudvarban is ingyenesen leadhatók olyan tárgyak eszközök, amiket sem a kommunális, sem pedig a szeletív hulladékok közé nem lehet helyezni méretük, mennyiségük vagy anyaguk miatt. A Palotai út 139. alatt és a Váralja soron is hétfőtől - szombatig, reggel 8.00 és délután 16.00 óra között bárki INGYENESEN leadhatja hulladékát!
2024.11.27. -
Adventi előadások az Igézőben
Karácsonyváró előadásokra várja a gyermekeket és szüleiket a Basa utcai Igézőben a Szabad Színház. A bűbájos lakat, Az elcserélt ajándékok, A karácsonyi titok, a Kis „karácini” csoda című előadásokat nézhetik meg ebben a hónapban a családok.
2024.11.27. -
Iskolába hívogató programok
Az iskolába készülő nagycsoportos óvodásoknak és szüleiknek érdemes figyelemmel kísérni a székesfehérvári általános iskolák honlapját, közösségi oldalát, ahol az iskolába hívogató programok időpontját közzéteszik. Novemberben és decemberben 17 helyszínen várják délutánonként a családokat.
2024.11.27.
Márciusi feladatok a kertben - így lehet eredményesen védekezni a monília és a tafrina ellen
A meleg miatt a korai virágzású gyümölcsfák már szirmot bontottak február végén, a rózsák sok helyen kilevelesedtek, holott még a naptár szerint téli pihenőjüket kellene tölteniük. Németh László kertészmérnök elmondta, hogy a korai virágzás két fő ellensége a fagy és a monília. Előbbi ellen fagyvédő öntözéssel vagy bór- és borostyánkősav-tartalmú lombtrágya kijuttatásával védekezhetünk, ami akár -5 fokig is ellenállóvá teszi a virágokat, így könnyebben túlélhetik a hajnali fagyokat.
A monília ellen a virágzás kezdetétől az utolsó virág elnyílásáig kell védekezni, hiszen ez a gombabetegség a virágot, azon belül is a bibét fertőzi, amin keresztül hajtások, ágak, végül az egész fa elszáradhat.
Az őszibarackok levélrügyei is sok helyen kibújtak, elérték az egérfüles állapotot. Ilyenkor lehet eredményesen védekezni a tafrinás levélfodrosodás ellen – hangsúlyozta Németh László, aki azt javasolja, használjunk felszívódó és kontaktszereket kombináltan. A még nem virágzó gyümölcsökön, a dísznövényeken és a szőlőn a lemosó permetezés elvégzése sem késő. Ha eddig kimaradt, mielőbb pótoljuk!
A gyepfelületeken rengeteg mohával találkozunk, amit eredményesen kiszáríthatunk vasgálic 10%-os oldatával. A néhány nap alatt kiszáradó mohát könnyen összeszedhetjük egy erősebb lombseprűvel vagy gereblyével. A gyomirtással, az intenzív trágyázással, valamint a gyepszellőztetéssel még érdemes várni néhány hetet, mert egy később érkező fagy kárt tehet a frissen megindult fűben.
A szabadföldi paprika és paradicsom magjait is elvethetjük a palántaföldbe, hogy májusig elkészüljenek az életerős kiültetésre kész palánták. Ebben az esetben azonban ne feledkezzünk meg a palántadőlés elleni védekezésről, ami a magvetés és az első két valódi levél megjelenése közötti időszakban betegíti meg, majd pusztítja el a növényt!
Vethetünk szabadföldbe hagymát, fokhagymát, borsót, sárgarépát, petrezselymet, retket, spenótot, sóskát, március közepétől burgonyát is.
Érdemes a kiskert talaját megvizsgálni, akár csak egy kis területen, hogy a talajban milyen kártevőket találunk. Ha a sor kihúzásakor pajorokat találunk, vagy a korábbi években rendszeresen kukacos volt a hagyma, akkor ne feledkezzünk meg a talajfertőtlenítésről! Ez nem feltétlenül jelenti kémiai anyagok kijuttatását, hiszen számtalan biológiai megoldás is létezik a kártevők gyérítésére.
A ribiszke friss levelein hamar megjelennek a levélpirosító ribiszke-levéltetű kolóniái, és piros hólyagosra csípik azt. Ne várjuk meg, míg az összes levelet károsítják, mert az asszimilációs felület csökkenése kihat a termés mennyiségére is.
Az egres amerikai lisztharmata sok egreskedvelőnek okoz gondot. Sokszor csak akkor venni észre, amikor már a bogyót fertőzi, azonban ilyenkor már elkésett a védekezés. Virágzástól kezdődően folyamatos védekezéls indokolt.