Márciusi feladatok a kertben - így lehet eredményesen védekezni a monília és a tafrina ellen

Nagyon meleg február után enyhe március köszöntött ránk. A korai virágzás, a rügyező gyümölcsfák és a veteményezés is adnak teendőket, a mohák, a csigák elszaporodása vagy az egres amerikai lisztharmata pedig fokozott figyelmet és megoldást igényel.
2024.03.07. 10:07 |
Márciusi feladatok a kertben - így lehet eredményesen védekezni a monília és a tafrina ellen

A meleg miatt a korai virágzású gyümölcsfák már szirmot bontottak február végén, a rózsák sok helyen kilevelesedtek, holott még a naptár szerint téli pihenőjüket kellene tölteniük. Németh László kertészmérnök elmondta, hogy a korai virágzás két fő ellensége a fagy és a monília. Előbbi ellen fagyvédő öntözéssel vagy bór- és borostyánkősav-tartalmú lombtrágya kijuttatásával védekezhetünk, ami akár -5 fokig is ellenállóvá teszi a virágokat, így könnyebben túlélhetik a hajnali fagyokat.

A monília ellen a virágzás kezdetétől az utolsó virág elnyílásáig kell védekezni, hiszen ez a gombabetegség a virágot, azon belül is a bibét fertőzi, amin keresztül hajtások, ágak, végül az egész fa elszáradhat.

Az őszibarackok levélrügyei is sok helyen kibújtak, elérték az egérfüles állapotot. Ilyenkor lehet eredményesen védekezni a tafrinás levélfodrosodás ellen – hangsúlyozta Németh László, aki azt javasolja, használjunk felszívódó és kontaktszereket kombináltan. A még nem virágzó gyümölcsökön, a dísznövényeken és a szőlőn a lemosó permetezés elvégzése sem késő. Ha eddig kimaradt, mielőbb pótoljuk!

A gyepfelületeken rengeteg mohával találkozunk, amit eredményesen kiszáríthatunk vasgálic 10%-os oldatával. A néhány nap alatt kiszáradó mohát könnyen összeszedhetjük egy erősebb lombseprűvel vagy gereblyével. A gyomirtással, az intenzív trágyázással, valamint a gyepszellőztetéssel még érdemes várni néhány hetet, mert egy később érkező fagy kárt tehet a frissen megindult fűben.

A szabadföldi paprika és paradicsom magjait is elvethetjük a palántaföldbe, hogy májusig elkészüljenek az életerős kiültetésre kész palánták. Ebben az esetben azonban ne feledkezzünk meg a palántadőlés elleni védekezésről, ami a magvetés és az első két valódi levél megjelenése közötti időszakban betegíti meg, majd pusztítja el a növényt!

Vethetünk szabadföldbe hagymát, fokhagymát, borsót, sárgarépát, petrezselymet, retket, spenótot, sóskát, március közepétől burgonyát is.

Érdemes a kiskert talaját megvizsgálni, akár csak egy kis területen, hogy a talajban milyen kártevőket találunk. Ha a sor kihúzásakor pajorokat találunk, vagy a korábbi években rendszeresen kukacos volt a hagyma, akkor ne feledkezzünk meg a talajfertőtlenítésről! Ez nem feltétlenül jelenti kémiai anyagok kijuttatását, hiszen számtalan biológiai megoldás is létezik a kártevők gyérítésére.

A ribiszke friss levelein hamar megjelennek a levélpirosító ribiszke-levéltetű kolóniái, és piros hólyagosra csípik azt. Ne várjuk meg, míg az összes levelet károsítják, mert az asszimilációs felület csökkenése kihat a termés mennyiségére is.

Az egres amerikai lisztharmata sok egreskedvelőnek okoz gondot. Sokszor csak akkor venni észre, amikor már a bogyót fertőzi, azonban ilyenkor már elkésett a védekezés. Virágzástól kezdődően folyamatos védekezéls indokolt.

Fehérvári színes

  1. Nyári garantált programok

    Székesfehérvár nyári programjai között a város értékeit, kultúráját bemutató túrákat is ajánljuk a Tourinform Iroda kínálatából. Garantált időpontokban indított sétáik sorában van esti fáklyás, kabrióbuszos és a természetbe invitáló kirándulás is.

    2024.07.18.
  2. Alkotó Napok a Rác utcában

    Csipkeverő és szabás-varrás foglakozásokkal folytatódik a Fehérvári Kézművesek nyári alkotótábor-sorozata. A résztvevők július 26-28. között megismerhetik a torchon csipke készítésének technikáját és a csipke felvarrást is, míg a kezdők a szabás-varrás alapjait tanulhatják meg.

    2024.07.18.
  3. Szépkorúak kulturális seregszemléje

    A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) 2024-ben újra megrendezi a már hagyományos Szenior Ki mit tud? versenyt a Fejér vármegyei nyugdíjasok számára előadóművészet, valamint képző-, ipar- és népművészet kategóriákban. A színpadi produkciókból előválogatókat, a beérkezett műalkotásokból pedig kiállítását is rendeznek – végül pedig gálaműsort tartanak a legjobbakból.

    2024.07.18.
  4. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.