Márton-napi mulatságok Székesfehérváron

 November 11-e Szent Márton napja, amihez nagyon sokféle hagyomány és szokás kapcsolódik. A székesfehérvári intézmények, szervezetek változatos és színes programok egész sorával várják az érdeklődőket, csütörtöktől egészen vasárnapig. Ezeket gyűjtöttük csokorba az alábbiakban. Szent Márton, 316-ban született egy római tribunus fiaként, a katonák, az utazók, a foglyok, a rabok, a parasztok és a pásztorok pártfogója, patrónusa volt.
Részletes programok a cikkben!
2010.11.10. 12:02 |
 November 11-e Szent Márton napja, amihez nagyon sokféle hagyomány és szokás kapcsolódik. A székesfehérvári intézmények, szervezetek változatos és színes programok egész sorával várják az érdeklődőket, csütörtöktől egészen vasárnapig. Ezeket gyűjtöttük csokorba az alábbiakban.
 
  Szent Márton, 316-ban született egy római tribunus fiaként. 18 éves korában apja kívánságára a légió katonája lett, s a legenda szerint 18 éves volt, amikor palástját odaadta egy didergő koldusnak. Nem sokkal később Amiens-ben megkeresztelkedett, otthagyta a sereget és misszionárius lett, majd 371-ben a Loire menti Torus püspökévé választották. A hagyomány szerint Márton elbújt a nagy megtiszteltetés elől a libák között, de a nagy gágogás elárulta. A katonák, utazók, foglyok, rabok, parasztok, pásztorok pártfogója, patrónusa volt.
 
 Fergeteges Márton-napi vásárral és Lúdas Matyi előadással várja a város nagycsoportos óvodásait a Vasvári Pál Általános Iskola. Az eddigi visszajelzések alapján 200 gyermek tölti majd meg az iskola auláját. Az óvodásoknak egy Lúdas Matyi előadással is készül az intézmény. A Vasvárisok nem titkolt célja, hogy a palotavárosi Márton-napi hagyományokat ismét felelevenítsék és a következő években is megtartsák majd vásárukat ezen a napon.
 
Időpont: 2010. november 11. (csütörtök) 10.00 óra
Helyszín: Vasvári Pál Általános Iskola

 
Múzeumok Õszi Fesztiválja - Márton Napi Mulatság a Fehérvári Polgárok Egyesülete és a Szent István Király Múzeum közös rendezésében
 
Időpont: 2010. november 13. (szombat) 10.00 – 14.00 óra
Helyszín: Szent István Király Múzeum (Fő utca)
Program:
· 10.00 órakor ünnepélyes megnyitó
· 10.10 órától a Felsővárosi Általános Iskola tanulói által előadott Márton napi megemlékezés
· 10.30-tól Alba Regia Nyugdíjas Egyesület énekkarának előadása
· 11.00 órától tárlatvezetés a Múzeumban.(Gyermekeknek játszó sarok biztosított.)
· 12.30-tól ingyenes „ludas kása” osztás
· 14.00 órakor zárás

 
Márton Napi Batyus Bál
 
Időpont: 2010. november 13. (szombat) 18.00 – 24.00 óra
Helyszín: Városi Piac „galéria”
Program:
· 18.00 órától érkezés és belépés csak batyuval! (Sült liba, kacsa és egyéb házi finomságok)
· 19.00 órakor Mártonnal kapcsolatos rövid megemlékezés
· 19.10 a batyuba hozott ételek zsűrizése
· 19.20-24.00 óráig zene-tánc és „kötelező jó kedv”
 Az egész napos esemény alatt gyűjtést rendezünk a vörösiszap károsultjainak kihelyezett urnában.

 
Márton-napi Táncmulatságot szervez az Alba Regia Táncegyüttes
 
Időpont: 2010. november 13. (szombat) 18.00 óra
Helyszín: Táncház
 
Először a gyermekeket, majd a felnőtteket várják a Galiba Zenekarral közösen.


Márton-napi mulatság A Szabadművelődés Házában
 
Időpont: 2010. november 14. (vasárnap) 14.00 óra
Helyszín: A Szabadművelődés Háza
Program:
15.00 Márton-napi népszokások
A Szabadművelődés Háza néptánc csoportja, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és a Dallam Alapfokú Művészetoktatási Intézmény csákvári tánccsoportjának bemutatója. Közreműködik a Barátok Zenekar
15.15 Körjáték
15.30 Ügyességi játékok
15.30 Játszóházak
17.30 Lázár Ervin - Lázár Zsófia: Bogárka-Land
A Szabad Színház előadása - Rendezte: Nagy Judit

 
Márton-napi Mulatság a dinnyési Hagyományőrző Központban
 
Időpont: 2010. november 14. (vasárnap) 14.00 óra
Helyszín: Dinnyési Turisztikai Hagyományőrző Központ
 
Dinnyésen nem volt hagyománya a Márton-napnak, ezzel a szervezők egy új programot szeretnének meghonosítani a Velencei-tó parti településen. A programok 14 órakor kezdődnek a Népfőiskolai előadássorozat záró előadásával, amely bemutatja a vályogépítészet hagyományait, előnyeit, alkalmazási lehetőségeit napjainkban. Meghívott előadó: Leidinger Árpád, a Galgafarm Ökofalu képviselője. Ezt követően 15 órától közös lampionkészítésre várják a kicsiket-nagyokat egyaránt. Lehet töklámpást készíteni, papír- és matricafestékes lapionokat gyártani, illetve nemezlabdát gyúrni. Ezzel egy időben kültéren a libaterelést lehet gyakorolni, illetve kukoricamorzsolásban mérhetik össze tudásukat a vállalkozó szelleműek. Utána profik mutatják be, hogyan is kell szárnyast terelni kutyával. Az óvodás korosztálynak meghirdetett rajzverseny eredményhirdetése után a Kalimpa Színház bábelőadása következik, majd sötétedés után tűzgyújtás és lampionos felvonulás lesz a Templomkertben a Tűzzsonglőrök kíséretében. Ezt követően a Kákics együttes kíséretével Gula Miklós tart Márton-napi libás táncházat, majd a mulatság átcsap moldvai táncházzá, ahol 22 órakor Baboth Dóra mond mesét inkább már a felnőtt közönségnek. Különlegesség a Libavacsora, ahol egy libás menüsor biztosítja, hogy nehogy valóra váljon bárkinél is a mondás, mi szerint: "Aki Márton-napon libát nem eszik, egész évben éhezik."