-
Adventi koncert a Bazilikában
A harmincadik Adventi Koncertjére készül a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, amelyet 2024. november 29-én,19:00 órai kezdettel rendeznek a Szent István Székesegyházban. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar mellett közreműködik a Nemzeti Férfikar, a Kodály Zoltán Általános Iskola Gyermekkara, Füredi Nikolett, Fehér Adrienn, Rezsnyák Róbert és Tóth Marcell - zongorán. Vezényel: Ruff Tamás őrnagy, a MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere.
2024.11.15. -
Vukovárra emlékeznek
A Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat együttműködve a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnoksággal, Vukovár elestének 33. évfordulóján emlékmisére hívja az emlékezni vágyókat november15-én pénteken 10.30-kor a Szent Imre templomba.
2024.11.15. -
Kadétok a színházban
A honvédelem jegyében látta vendégül a Vörösmarty Színház a katonai hivatást választó fiatalokat. Az esten a jövő honvédei a 12 dühös ember előadást tekinthették meg.
2024.11.15. -
Rendhagyó irodalomóra
Az érettségire való felkészítés a célja annak az új sorozatnak, amely a Vörösmarty Mihály Könyvtárban indult el. Elsők között Dragomán György író mesélt a kortárs irodalomról.
2024.11.15.
Mécsesgyújtás, könyvbemutató és ünnepi hangverseny - emlékezés Csitáry G. Emil polgármesterre
Ünnepi programsorozattal tisztelegnek Székesfehérváron a város egykori polgármestere és meghatározó személyisége, Csitáry G. Emil emléke előtt a 2013-as Szent István Emlékév keretében. Február 19-én mécsest gyújtanak Csitáry G. Emil sírjánál, a Csók István Képtárban bemutatják a néhai városvezető emlékiratait tartalmazó új kiadványt, majd ünnepi hangversenyre kerül sor a Hermann László Ifjúsági Vonószenekar közreműködésével - hangzott el a programokat ismertető sajtótájékoztatón.
Részletes program a cikkben!
2013.02.12. 15:04 |
Ünnepi programsorozattal tisztelegnek Székesfehérváron a város egykori polgármestere és meghatározó személyisége, Csitáry G. Emil emléke előtt a 2013-as Szent István Emlékév keretében. Február 19-én mécsest gyújtanak Csitáry G. Emil sírjánál, a Csók István Képtárban bemutatják a néhai városvezető emlékiratait tartalmazó új kiadványt, majd ünnepi hangversenyre kerül sor a Hermann László Ifjúsági Vonószenekar közreműködésével - hangzott el a programokat ismertető sajtótájékoztatón.
„Kötelességünknek tartjuk, hogy a 2013-as Szent István Emlékév keretében tisztelegjünk nagy elődeink előtt! Fontosnak tartottuk, hogy külön fejezetet szenteljünk Csitáry G. Emilnek, akinek személyisége, munkája, tevékenysége hosszú időre meghatározta a város jövőjét és arculatát. Irányítása alatt Székesfehérvár gazdasági és kulturális élete is jelentősen előremozdult.” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester. Kiemelte, hogy Csitáry G. Emil az ipar fellendítése érdekében gyárakat telepített le a koronázóvárosban, számos iskolát építtetett, és olyan beruházások is az ő nevéhez köthetőek, mint a városi strandfürdő létrehozása, az Árpád-fürdő városi tulajdonba vétele, illetve a Városháza átépítése.
A február 19-i megemlékezések 16.00 órakor a Hosszú temetőben kezdődnek, ahol mécsest gyújtanak Csitáry G. Emil sírjánál. A további eseményeket a Csók István Képtárban rendezik, ahol 17.00 órától bemutatják a Csitáry emlékiratokat tartalmazó, Székesfehérvár Önkormányzata és a Városi Levéltár gondozásában megjelent könyvet.
Csitáry G. Emil 1892-ben született Székesfehérváron. A két világháború között meghatározó személyisége volt a város közéletének, jegyzőként, majd – 1931 és 1941 között polgármesterként tevékenykedett, emellett az utolsó két évben, és az azt követő két évben ellátta a városi főispáni tisztséget is.
Kiemelkedő szerepet játszott az 1938-as jubileumi Szent István Év eseményeinek megszervezésében, melyek közül a legjelentősebb a Székesfehérvárra lehozott Országgyűlés, és augusztus 20-a nemzeti ünneppé nyilvánítása Szent István tiszteletére. |
A sajtótájékoztatón dr. Csurgai Horváth József, a Levéltár igazgatója, a 2013-as Emlékbizottság elnöke mutatta be a kiadványt: „A könyv alapjául szolgáló kéziratot az egykori polgármester 1965 körül vetette papírra, a történések gyermekkori emlékeitől a II. világháború idején átélt eseményekig ívelnek. A személyes hangvételű írás betekintést enged az 1920-as, 1930-as évek fehérvári - és részben azon túl is: magyar - vezetés játszmáiba, és elénk tárja az akkori lehetőségeket, törekvéseket. A kézirat lezáratlan maradt, a háború végét, illetve az azutáni éveket már nem tartalmazza a memoár. A telerótt füzetet az elmúlt közel ötven évben a család őrizte.” Dr. Csurgai Horváth József elmondta továbbá: két évtizede bontakozott ki ama törekvés, hogy az emlékiratok nyomtatásban kerülhessenek a nagyközönség elé. Ennek megvalósulása egészen mostanáig húzódott, mostanra állt össze egy olyan bő képanyag és a tájékozódást segítő jegyzetállomány, amely méltó Székesfehérvár egykori polgármestere írásművéhez. A kötet melléklete az 1939-ben megjelent „Székesfehérvár ünnepi éve 1938” című kötet DVD formátumú kiadása, mely a Szent István Év eseményeit tárgyalja.
A február 19-i programok a Hermann László Vonószenekar ünnepi hangversenyével zárulnak Major István karnagy vezényletével. A műsorban Mozart, Bach, Elgar és Bartók művek csendülnek fel, közreműködnek a zenekar fiatal szólistái, Jobbágy Andor hegedűművész és Bernáth Balázs oboaművész. Dr. Cser-Palkovics András, dr. Csurgai Horváth József és Major István szeretettel invitálják Székesfehérvár lakosságát, és minden érdeklődőt a Csitáry-megemlékezés programjaira.
16.00 mécsesgyújtás Csitáry G. Emil sírjánál a Hosszútemetőben
17.00 könyvbemutató (Csitáry G. Emil egykori polgármester visszaemlékezése, ami részletesen foglalkozik a ’38-as esztendő eseményeivel is a Városi Levéltár szerkesztésében)
A könyvet ajánlja: Ujváry Gábor tanszékvezető főiskolai tanár
Közreműködik: Bobory Zoltán előadóművész
18.30 Ünnepi Hangverseny a Hermann László Vonószenekar közreműködésével, vezényel: Major István
Műsor:
W.A.Mozart: G - dur kassation KV. 63
J.S.Bach: c - moll concerto oboára , hegedűre és zenekarra BWV 1060
E. Elgar: e - moll szerenád
Bartók Béla: Román népi táncok
Közreműködik: Jobbágy Andor - hegedű Bernáth Balázs - oboa
Vezényel: Major István
|