Még nincs szezon, de elindult az influenzafigyelő szolgálat

  Még nem indult be az influenzaszezon, de az egészségügyi szervezetek már a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák. Megkezdte működését az influenzafigyelő szolgálat és egy országos tájékoztató kampányt is indítottak a háziorvosoknak. Emellett több mint egymillió ingyen vakcinát biztosítanak a rászorulóknak.
2011.10.24. 14:36 |
 Még nem indult be az influenzaszezon, de az egészségügyi szervezetek már a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák. Megkezdte működését az influenzafigyelő szolgálat és egy országos tájékoztató kampányt is indítottak a háziorvosoknak. Emellett több mint egymillió ingyen vakcinát biztosítanak a rászorulóknak.
 
 Néhány influenzás megbetegedést regisztráltak csupán a múlt héten a kontinens 25 országában, a járvány aktívitása eddig még igen alacsony – közölte az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ internetes oldalán. Az Országos Alapellátási Intézet (OALI), az ÁNTSZ és a gyógyszercégek ugyanakkor már nagy figyelmet fordítanak a megelőzésre. Október 17-én a vakcinák előállításáért felelős Omninvest gyógyszercég engedélyt kapott az oltóanyag forgalomba hozatalára, és október elején megkezdte működését az influenzafigyelő szolgálat is; emellett a háziorvosok részére indítottak egy országos tájékoztató kampányt a járvány és a vakcinák jobb megismerése érdekében.
 
 A szakmai támogató Országos Alapellátási Intézet szerint a kulcsfontosságú, hogy a családorvosok még az influenzaszezon előtt megkapjanak minden szükséges információt a szezonális védőoltásokról, tekintettel arra, hogy az utóbbi egy-két évben számos tévhit született e vakcinákkal kapcsolatban, aminek köszönhetően nőtt a megbetegedések, a szövődmények, valamint az értelmetlen halálesetek száma, elsősorban a fiatalabbak és a kismamák körében. “Nagyon káros hatású volt az a kampány, amelyet a H1N1-oltóanyaggal szemben folytattak két évvel ezelőtt; ennek következményei még most is érződnek, nagy szükség van tehát a pontos tájékoztatásra” – emelik ki a szakemberek. Többek között egyébként olyan elmélet is született, hogy az oltóanyagokban chipek vannak, amelyek révén a titkosszolgálatok információt szerezhetnek a beoltott tartózkodási helyéről.
 
 Bár a most következő influenzaszezonban sem változik az összetevője a szezonális vakcinának, a virológusok kiemelik, hogy azok is oltassák be magukat, akik tavaly már megtették – azért fontos az új oltás, mert a szervezetben meglevő ellenanyagok szintje egy év alatt annyira csökken, hogy a régi oltás már nem nyújt megfelelő védelmet.
 
 Az ÁNTSZ megerősítette: az idén is 1,3 millió térítésmentes vakcinát biztosít az állam a kockázati csoportba tartozóknak, valamint a 65 éven felülieknek. A vakcina ára a gyártó függvényében 1-5 ezer forint között ingadozik – a háziorvosok az oltásáért az oltóanyag áránál nem kérhetnek többet. Az OALI közleményében egyébként arról is biztosította a lakosságot, hogy az influenza-védőoltások tulajdonképpen “kockázat- és szövődménymentesek”.
 
 Bár a 2009-es ellenkampány elsősorban a kismamákat célozta meg, mondván, hogy a H1N1-oltóanyag káros hatással lehet mind a terhes anyákra, mind pedig születendő gyermekükre, egy oxfordi tanulmány most kimutatta, hogy nagyobb volt a kockázata a csecsemők halvaszületésének az új influenzavírus által 2009-ben megfertőződött kismamáknál. A brit egészségügyi dolgozók így egyet értenek abban, hogy az influenzaszezon közeledtével a kismamáknak feltétlenül be kellene oltatniuk magukat, mert náluk nagyobb valószínűséggel léphetnek fel komplikációk az influenza következtében.