-
Törpeharcsa gyérítés
A héten felszedték a Palotavárosi alsó-tóba lehelyezett varsákat. A Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetségének halőrei a jég elolvadását követően kezdték a munkát, melynek eredményeként 13 mázsa, 3-5 dkg-os törpeharcsa került ki a tóból.
2025.01.10. -
Ingyenes pszichológiai program indul
A gyermekvállalásra, a családdá válásra készíti fel a résztvevőket az Egészségfejlesztési Iroda által szervezett tanfolyam 2025. január 14-től. A négy alkalomból álló, pszichológiai kurzusra telefonon vagy e-mailben lehet jelentkezni.
2025.01.10. -
Kisállatkiállítás Fehérváron
Ismét megrendezi hagyományos, évkezdő kisállat-kiállítását a V-61 Alba Regia Galamb- és Kisállattenyésztők Egyesülete. Január 11-én és 12-én, szombaton és vasárnap mintegy hetven galamb-, baromfi-, díszmadár- és nyúlfajta több mint 500 egyede várja az érdeklődőket a Börgöndi úti Volán Sportcsarnokban.
2025.01.10. -
Új év, új hobbi?
Aki tartalmas kikapcsolódásra, örömteli alkotásra, tehetségének kibontakoztatására vágyik, annak a Kézművesek Házában a helye. 2025 januárjától a Fehérvári Kézművesek Egyesülete újraindította műhelyfoglalkozásait, melyekre bárki jelentkezhet. A mesterek sok szeretettel fogadják a résztvevőket, akik ezúttal is többféle szakkör közül választhatnak.
2025.01.09.
Megjelent a kisKÓCSAG - megyei természetvédelmi és ökológiai évkönyv
A név szokatlan írásmódja egyszerre utal a huszadik század első felében már létezett Kócsag című kiadványra, illetve a Fejér megyében is fészkelő kis kócsag nevű gázlómadárra. Ez utóbbi madarat ábrázolja az évkönyv logója is, és az első szám címlapján is ez a csinos faj ékeskedik, Hollósi Zoltán, tavaly elhunyt lovasberényi természetfotós gyönyörű fényképén.
A több mint 100 oldalas kiadvány kizárólag Fejér megyei témákat mutat be. Fontos szempont volt, hogy a cikkek közérthetőek, ugyanakkor tudományos igényűek legyenek. Az évköny elején madártani írásokat találunk a Seregélyes-Elzamajorban gyűrűzött nádiposzátákról, a megyében előforduló partfutókról és jellegzetes élőhelyeikről, a nagy bukó első fejéri költéséről, valamint a megye területén megfigyelt ritkaságokról és a fokozottan védett madárfajok költési adatairól.
Egy-egy írás az élővilág más tagjait mutatja be: szó esik a lápi tarkalepke vértesi állományáról és a méhbangó nevű fokozottan védett orchideafajról.
A természetvédelmi tanulmányok között találjuk a soponyai Sóstó kezelési tervét, illetve Székesfehérvár jövőbeli védett területeinek ismertetését. Ez utóbbi írásban szó esik a Gödör utcai szikes rét sótűrő növényeiről, valamint a Maroshegy értékes élőhelyfoltjairól. Színes fényképeken csodálhatjuk meg az Aradi utcán virágzó mocsári- és a Borszéki utcán nyíló vitézkosbort, a Szalontai utcai rét gyönyörű virágmezőjét, a Zágoni utcai tölgyest és az Ősmocsár nádasát. A rövid közlemények között is van fehérvári témájú: a csónakázótó partján figyeltek meg több alkalommal egy rendkívül különös színezetű gémet, amelyik feltehetően két fajnak, a bakcsónak és az üstökös gémnek a hibridje lehet.
Az utolsó írás múltidéző: három nevezetes fejéri kötődésű madarásznak is kerek évfordulója volt 2021-ben, ráadásul életpályáuk több ponton is keresztezte egymást. 105 éve született Szabó László Vilmos, aki Velencén és Csákváron is tanított, 45 éve hunyt el Máté László, tősgyökeres fehérvári madarász, 30 éve pedig Radetzky Jenőt, a város oly nevezetes ornitológusát, az agárdi Madárvárta alapítóját kísérték utolsó útjára.
A kisKÓCSAG megrendelhető a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítványnál, a jarosi.kovacs@gmail.com címen vagy a 30-598-6002 telefonszámon 2000 Ft-os áron.