Megkezdődtek a jubileumi hét programjai a Bugát Pál Középiskolában

Iskolatörténeti kiállítás megnyitójával és időkapszula elhelyezésével kezdődtek el a jubileumi hét programjai a fennállásának 40. évfordulóját ünneplő Bugát Pál Középiskolában. A hét folyamán tudományos diákkonferencia, irodalmi teaház, környezetvédelmi és egészségügyi vetélkedő lesz, november 15-én pedig gálaműsorral ünnepel az iskola a Vörösmarty Színházban.
2015.11.09. 12:38 |
Iskolatörténeti kiállítás megnyitójával és időkapszula elhelyezésével kezdődtek el a jubileumi hét programjai a fennállásának 40. évfordulóját ünneplő Bugát Pál Középiskolában. A hét folyamán tudományos diákkonferencia, irodalmi teaház, környezetvédelmi és egészségügyi vetélkedő lesz, november 15-én pedig gálaműsorral ünnepel az iskola a Vörösmarty Színházban.
KÉPGALÉRIA a jubileumi ünnepségről
Az iskola 1975-ben kezdte meg működését jelenlegi épületében „Egészségügyi Szakközép- és Szakiskola” néven. A hetvenéves egészségügyi képzéssel rendelkező intézmény 1975-ben, a Gyümölcs utcai épület átadásával önállósodhatott. Az iskola az elmúlt évtizedek alatt több jól képzett szakembert adott és ad ma is városunknak és megyénknek egyaránt. 1994-ben az intézmény felvette Bugát Pál (1793-1865) nevét, aki orvos, nyelvújító, valamint a Természettudományi Társulat elnöke volt. Az iskola alapvetően kétféle képzéssel foglalkozik: egészségügyi és környezetvédelmi érettségi alatti szakközépiskolai, valamint az OKJ–ben szereplő szakképzésekkel.
Ökoiskolaként a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Bugát Pál Középiskolája fontos feladatokat vállal környezetünk megóvásáért, a fenntarthatóság érdekében. Ennek keretében szelektív hulladékgyűjtést, papírgyűjtést, fásítást, virágültetést, őszi takarítást és környezetvédelmi előadásokat tartanak folyamatosan az iskolában. A Magyar Ifjúsági Vöröskereszt bázisiskolájaként szükség szerint helyet adnak és részt vesznek az általuk szervezett versenyeken is.  A fennállásának 40. évfordulóját ünneplő középiskolában nagyszabású ünnepi programsorozatot szerveztek, amely hétfőn iskolatörténeti kiállítás megnyitójával és az időkapszula elhelyezésével kezdődött.
Ünnepi köszöntőjében Brájer Éva alpolgármester elmondta, a diákoknak köszönhetően már napok óta lehet látni az iskola falain kívül is, hogy ünnepre készülnek, hiszen az épület ablakaiban ott díszeleg a felirat, ami erről árulkodik. Szólt arról, hogy az iskola azontúl, hogy kreatív, kiemelkedően jeleskedik a város állami ünnepein és a különböző fehérvári rendezvényeken is. "Köszönhető ez talán annak, hogy az élet két legérzékenyebb – az egészségügyi és a szociális - területét tanulják itt a diákok, amelyek a szaktudáson túl nagy empátiát és emberséget kívánnak meg. Ez pedig jól illeszkedik a kultúrához, amihez szintén lelki érzékenység kell. Ezek ötvözete náluk mind megvan." - tette hozzá Brájer Éva alpolgármester, aki beszélt az iskola környezetvédelmi oktatásáról és arról a spirituális együttállásról, miszerint nem lehet véletlen, hogy az intézmény Székesfehérvár egyik legszebb utcájában helyezkedik el, a szemet gyönyörködtető platánfasor árnyékában. Köszöntőjében gratulált a tanároknak és a diákoknak ahhoz az ünnepi, szép és történeti áttekintést nyújtó, izgalmas programsorozathoz, amit a jubileumi hétre összeállítottak. Gondolatait azzal zárta, hogy a város számos intézményének jubileuma kapcsán egy olyan várostörténeti áttekintést kaphatunk, melynek során láthatjuk, hogy a ’70-es ’80-as években hogyan fejlődött Székesfehérvár..
Az alpolgármester szavai után Hódos Jánosné tagintézmény-vezető helyettes szólt a jelenlévő vendégekhez, valamint az iskola tanáraihoz és diákjaihoz. Beszédében egy kronológiai áttekintést adott az iskola 40 éves múltjáról. Ennek során kiderült, az Egészségügyi Szakközép- és Szakiskola néven alapított intézmény 1975 óta áll a Gyümölcs utcában. A megyében és különösen a városban dolgozó számos szakember szerezte meg ismereteit e falak között. 1992-ben gimnáziumi, míg 1993-ban szakközépiskolai világbanki képzés kezdődött el az iskolában, majd később a környezetvédelmi képzés is útjára indult. Bugát Pál orvos és egyben nyelvújító nevét 1994-ben vette fel az intézmény, ami manapság kétféle képzéssel foglalkozik: egészségügyi és környezetvédelmi érettségi alatti szakközépiskolai, valamint az OKJ –ben szereplő szakképzésekkel. A tanulók létszáma hétszáz körül mozog. Az intézmény ökoiskolaként is működik és a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt bázisiskolája. Munkájuknak köszönhetően 2007-ben elnyerték a Fejér Megyei Minőségdíjat. A 2008/2009-es tanévtől az intézmény a négy iskolát egyesítő Székesfehérvári Belvárosi I. István Középiskola TISZK tagintézményeként végzi munkáját. Beszéde végén köszönetet mondott a korábbi és a jelenlegi intézményvezetőknek, valamint az iskolával kapcsolatban állóknak.

A jubileumi hetet megnyitó ünnepség keretében díjazták azt a két tanulót, akiknek iskolai logóterve kiemelkedő volt a korábban meghirdetett pályázaton, majd megkoszorúzták Bugát Pál mellszobrát. Az iskola nevét adó orvos szobra előtt Brájer Éva alpolgármester, valamint Hódos Jánosné és Molnár Mónika tagintézmény-vezető helyettesek rótták le kegyeletüket. Majd mindenki az iskola belső udvarára ment, ahol egy levél kíséretében az alpolgármester egy kiásott gödörbe belehelyezte azt az időkapszulát, amit emlékekkel, titkos üzenetekkel, fényképekkel és különböző használati tárgyakkal pakoltak tele az iskola tanárai, hogy harminc év elteltével korhű képet kaphassanak 2015-ről az utódok.

A köszöntőket követően az intézmény udvarán időkapszulát helyeztek el. A jubileumi hét folyamán tudományos diákkonferencia, irodalmi teaház, környezetvédelmi és egészségügyi vetélkedő lesz, november 15-én pedig gálaműsorral ünnepel az iskola a Vörösmarty Színházban. A Vörösmarty Színházban tartott ünnepségen a jelenlegi és egykori diákok produkció mellett többek között az Alba Regia Táncegyüttes, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház kórusa is fellép.