Megújul a 110 éves fehérvári börtön az Új Széchenyi terv segítségével

 Sikeres pályázatból újulhat meg a Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet székesfehérvári objektuma, az-az a fehérvári börtön. A több mint hatvanötmillió forintos beruházás nagy részét az Új Széchenyi tervfinanszírozza. Az intézmény 65 millió Forint vissza nem térítendő támogatást kapott a 110 éves börtönépület külső nyílászáróinak, kazánjainak és melegvíz termelő berendezéseinek cseréjére, illetve a rabokat foglalkoztató mosoda korszerűsítésére.
2011.06.30. 09:09 |
 Sikeres pályázatból újulhat meg a Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet székesfehérvári objektuma, az-az a fehérvári börtön. A több mint hatvanötmillió forintos beruházás nagy részét Európai Uniós alapokból finanszírozzák.
 
 1902. októberében adták át Székesfehérváron a város egyik legszebb parkjával szemben felépített új törvényházat és a vele szerves egységet alkotó fogházat. A történelmi városkép meghatározó részét képező épületegyüttes Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet kezelésben levő börtönszárnya most megújul.
 A büntetés-végrehajtási intézet szakemberei által készített pályázat a „KEOP-5-3-0/A/09 Épületenergetikai fejlesztések” programból 65 160 478 Ft, (hatvanötmillió-százhatvanezer-négyszázhetvennyolc forint) vissza nem térítendő támogatást kapott a 110 éves börtönépület külső nyílászáróinak, kazánjainak és melegvíz termelő berendezéseinek cseréjére, illetve a fogvatartottakat foglalkoztató, a város több intézményét is kiszolgáló mosoda technológiai korszerűsítésére. Az Új Széchenyi terv keretében nyújtott támogatás összegének 85 %-a, (55 386 406 Ft) Európai Uniós alapokból, 15 %-a ( 9 774 072 Ft) pedig a Magyar Köztársaság központi költségvetéséből származik.
A felújításra kiírt közbeszerzési pályázat eredménye alapján a külső nyílászárók cseréjét az AKTÍV Kft., a kazánok és melegvíz termelő berendezések cseréjét a MI-LE Épületgépészeti Kft., a mosodai berendezések technológiai korszerűsítését a POLIZO Kft. végezheti el 2011. második félévében. A szigorú energetikai és minőségi követelményeket támasztó munka végrehajtását nehezíti, hogy közben a börtön folyamatosan üzemel, végzi a törvényben meghatározott feladatait, biztosítja a fogva tartottak őrzését, ellátását és a megyei, városi bíróságokra való előállítását. A börtönépület felújítása évi 1547 GJ energia megtakarítást, és 103,3 t üvegházhatású gáz kibocsátás csökkenést eredményez. Az energia megtakarítás jelenlegi árszinten számolva, 3.600 000 Ft-tal csökkenti a büntetés-végrehajtási intézet éves üzemeltetési költségeit.