-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Megújult a legnagyobb internetes képzőművészeti galéria
Elkészült a Képzőművészet Magyarországon című szabad hozzáférésű webhely kibővített és korszerűsített változata. A rendszeresen bővülő honlap jelenleg 431 művész és számos középkori ismeretlen mester 5.167 alkotásának digitális reprodukcióját tartalmazza, melyekhez magyar és angol nyelvű műelemzések és tárlatvezetések társulnak.
Elkészült a Képzőművészet Magyarországon című szabad hozzáférésű webhely kibővített és korszerűsített változata. A rendszeresen bővülő honlap jelenleg 431 művész és számos középkori ismeretlen mester 5.167 alkotásának digitális reprodukcióját tartalmazza, melyekhez magyar és angol nyelvű műelemzések és tárlatvezetések társulnak. (képgaléria)
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium pályázati, és a KFKI Csoport szponzori támogatásával, a Magyar Elektronikus Könyvtárért Egyesület közreműködésével létrehozott virtuális gyűjtemény szakmai célokat is szolgál azzal, hogy kiinduló pontjává, majd a későbbiekben részévé válik egy hiteles adatokkal feltöltött, a múzeumi munkában használható műtárgy adatbázisnak.
A képek között böngészve, a művészek életrajzait és a képekhez fűzött magyarázatokat olvasva lehetővé válik a magyarországi festészet és szobrászat teljes vonulatának áttekintése, a töredékesen megmaradt románkori falfestményekkel és faragványokkal kezdve, folytatva a gótikus és reneszánsz miniaturákkal, szárnyasoltárokkal és síremlékekkel, majd a barokk, klasszicista és nemzeti romantikus korszakok alkotásain keresztül eljutva egészen a 19. század végén kezdődő és a 20. század első felében tetőző gazdag stíluskínálatig.
A gyűjtemény képei JPEG formátumúak, és a művészek lapjain bélyeg méretben jelennek meg, mellettük a műtárgyra és az állományra vonatkozó adatokkal. Az információs ikonra kattintva képmagyarázatot tartalmazó laphoz jutunk. A képek teljes méretben a bélyegképre, vagy a képmagyarázat melletti képre kattintva nézhetők meg. A kép ilyenkor külön ablakban, a képnézőben - változtatható színű háttérben és 25-200% között állítható méretben - jelenik meg.
Elgondolkodtató adat, hogy az oldalnak a 97-es elindulása óta több mint egymillió látogatója volt, akiknek négyötöde az angol nyelvű változatot tekintette meg. Ez az adat is jelzi, hogy a magyar művészeti értékek megjelentetése iránt milyen hatalmas az érdeklődés külföldön. A kitűnő minőség és a nagyszerű alkotások méltó képviselői a magyar kultúrának. Ezt a tárgyi anyagot tárlaton, bemutatón soha semmilyen más eszközzel nem volna lehetséges így kiállítani, a látogató különleges élményhez, tudáshoz és értékhez juthat.