Méhnyak-szűrés: 120 ezer érintett Fejér megyében

 Fejér megyében 2003 szeptemberében indult el a Népegészségügyi Program keretében a cervix (méhnyak) szűrővizsgálat. A vizsgálatokon országos szinten az érintettek mintegy 4,5%-a jelenik meg, ennél jelentősen többen vesznek részt Fejér megyében, ahol az arány 7,5%-os. Az országos átlagnál magasabb megjelenés a kiszállásos – helyszínre kitelepült szakemberek végzik a vizsgálatokat – szűréseknek köszönhető. A megyében 14 olyan akkreditált nőgyógyászati szakrendelés áll rendelkezésre, ahol a kenetlevétel megtörténhet.

2005.10.25. 22:04 |

 Fejér megyében 2003 szeptemberében indult el a Népegészségügyi Program keretében a cervix (méhnyak) szűrővizsgálat. A vizsgálatokon országos szinten az érintettek mintegy 4,5%-a jelenik meg, ennél jelentősen többen vesznek részt Fejér megyében, ahol az arány 7,5%-os. Az országos átlagnál magasabb megjelenés a kiszállásos – helyszínre kitelepült szakemberek végzik a vizsgálatokat – szűréseknek köszönhető. A megyében 14 olyan akkreditált nőgyógyászati szakrendelés áll rendelkezésre, ahol a kenetlevétel megtörténhet.

 A vizsgálati anyag feldolgozása a székesfehérvári Szent György Kórház, illetve a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház citológiai laboratóriumában zajlik. A lakosság kiértesítését, vizsgálatra hívását az ÁNTSZ végzi.

A méhnyak-szűrés a 25-65 év közötti női lakosságot, Fejér megyében összesen 120.660 személyt érint. A szervezett szűrővizsgálatok részvételi arányának növelése – különösen a méhnyak-szűrés esetében – jelenleg a megelőzés egyik legfontosabb kihívása.

 A Székesfehérváron, Dunaújvárosban élők vizsgálata a szakrendeléseken történik, a kisebb településeken (Sáregres, Gánt, Gyúró, Nagylók, Vajta, Alap, Vál, Cece, Alsószentiván, Nagyvenyim, Nagykarácsony, Kincsesbánya, Vértesboglár, Csákberény, Kőszárhegy) a helyszínre kitelepült szakemberek végzik a szűréseket.

 A rosszindulatú daganatos betegségek Magyarországon az összes haláleset mintegy egynegyedéért felelősek. A daganatos halálozás mérséklésének – rövid és középtávon – egyik legígéretesebb stratégiája a lakosság szűrővizsgálata, azaz a magukat egészségesnek vélő, tünet és panaszmentes személyek időről-időre megismételt vizsgálata. A szűrővizsgálattal megelőzhető a betegség súlyosabb kimenetele, mivel korábban szakorvoshoz juttatja a kezelésre szoruló betegeket, mintha tünetek vagy panaszok miatt fordultak volna orvoshoz, így javítva a teljes gyógyulás esélyét is.