Mi alapján válasszunk elektromos autót?

Megszületett az elhatározás, hogy környezettudatosabb közlekedési módon autózzon, de hogyan tovább? Az elektromos autók már szinte minden igény kielégítésére alkalmasak, ezért először tisztában kell lenni a saját elvárásainkkal. Székesfehérváron már évek óta egyre több elektromos autót használ az önkormányzat és a városi cégek is.
2021.01.23. 20:33 |
Mi alapján válasszunk elektromos autót?

Miért jó, ha elektromos autót választunk?

Amellett, hogy abban a tudatban hajthatjuk álomra a fejünket, hogy elektromos autó használatával tettünk valamit egy tisztább, élhetőbb jövőért, más előnyei is vannak az elektromos autónak. Elektromos autóval megfeledkezhetünk a benzinkúton való sorban állásról, mikor a reggeli csúcsban nincsen szabad töltő, hiszen mire te felébredünk az autó egy töltőn töltött éjszaka után teljes harci készültségben várja, hogy elinduljunk.

Az elektromos autóval spórolni is lehet, hiszen egy elektromos töltéssel megtett kilométer költsége jóval kevesebb, mint ugyanez benzinnel vagy gázolajjal. Az alacsonyabb üzemeltetési költségek mellett a karbantartási költségekkel ritkábban és kisebb mértékben kell számolni (pl. nincs olajcsere, kipufogó, önindító, kuplung, sebességváltó stb.), jellemzően a futóműre és a fékrendszer állapotára kell figyelni, de az elektromos autó féktárcsáját ritkábban vagy alig kell cserélni, mivel jóval kevésbé kopnak a rekuperációs rendszerük miatt, mint a hagyományos autók esetében.

Az elektromos autók számtalan előnye közül még az az egyes településeken igénybe vehető ingyenes parkolást emelnénk ki, ami városi közlekedés esetén igencsak sok pénzt hagyhat a zsebünkben.

Mióta vannak használatban az elektromos autók?

Az elektromos autók története a 19. századra nyúlik vissza, az első elektromos motor feltalálója nem más, mint Jedlik Ányos volt. Ugorjunk egyet a 2000-es évekre, ekkor jelent meg az első sorozatban gyártott elektromos autó, a REVAi, ami egy indiai mopedautó volt. 2001 és 2012 között több mint 4000 darabot adtak el belőle, 26 országban.

A mai napig igen nagy népszerűségnek örvendő Nissan Leaf 2010-ben került bemutatásra, 2020-ban már 500,000 legyártott darabnál jártak, amit csak a Tesla Model 3 tudott utolérni.

Mikor kezdődött hazánkban az elektromos autók térnyerése?

Magyarországon kicsit később indult az elektromos autók térnyerése, 2015-ben még alig pár száz részben, vagy teljesen elektromos autót láthattunk a magyar utakon. 2016-ban azonban robbanásszerűen került be a köztudatba az elektromos autózás, köszönhetően a piacon megjelenő egyre fejlettebb elektromos járműveknek.

Elektromos autók tulajdonságai

Az elektromos autóknak számos olyan tulajdonsága van, ami meghatározó lehet a döntésben. Az egyik leginkább szem előtt tartott változó az akkumulátor mérete, illetve az egy töltéssel megtehető távolság (hatótáv). A hétköznapok során az autó hatótávja az, ami mindenki számára a legfontosabb tulajdonság, hiszen nem mindegy, hogy 200 vagy 300 kilométerenként kell megállnunk tölteni.

Kinek milyen elektromos autó javasolt?

Ahány gyártó, annyi féle elektromos autó, de melyik is való pont nekünk? Más autó szükséges azoknak, akik csupán a napi munkába járásra alkalmas járművet keresnek, és megint más azoknak, akik akár személy- vagy árufuvarozásra keresik a megfelelő kisteherautót. Hatótáv alapján is csupán az egyéni preferenciáink és szokásaink lehetnek mérvadóak, hiszen a napi ingázáshoz bőven elegendő 100-150 kilométer, nagyobb kiruccanásokhoz azonban már jól jön, ha egy töltéssel meg tudunk tenni legalább 300-at.

Saját kártyás töltőket is kiépíthetnek a társasházak

Saját e-töltőt nem csak társasházak, vállalkozások is igényelhetnek az E.ON-tól. Ez praktikus és kényelmes megoldás az elektromos autókat használó cégek számára. A telephelyen vagy a céges garázsban elhelyezett e-töltők száma a flotta növekedésével folyamatosan bővíthető.