Mit jelent az 5.5G technológia?

A lakosság talán még fel sem dolgozta, mi is az az 5G technológia. Azon kívül persze, hogy számos rémhír terjedt ezzel a technológiai újítással kapcsolatban, már egy újabb innováció kopogtat az ajtón. Ez pedig nem más, mint az 5,5G, amelyről a 4iG vállalat tett nemrégiben érdekes bejelentést, és a folytatásban bővebben is szó lesz.
2024.07.26. 20:44 |
Mit jelent az 5.5G technológia?

Az 5G technológia jelentős újítást jelent a korábbi második, harmadik és negyedik generációs megoldásokhoz képest. Arról van szó, hogy ez egy olyan új technológia, amely egyrészt stabilabb hálózatot biztosít, mint az elődei, másrészt pedig a sűrűbben telepített állomásoknak köszönhetően jelentősen gyorsabb adatátvitelre ad lehetőséget.

A játékipar már hasznosítja

Elsőként az 5G technológia nyújtotta lehetőséget az olyan, gyorsan alkalmazkodó és rugalmas ágazatok használták ki, amilyenek az online szerenejáték oldalak, akik a kaszinó bónusz ajánlatokról ismert platformok.

A gyors és stabil internet ugyanis lehetővé tette ezen oldalak számára, hogy a játékosok azokat telefonról is, az ország szinte bármely pontjáról elérhessék és gond, fennakadás nélkül tudjanak játszani.

Az 5G hálózatokat az állam, az önkormányzatok is hatékonyan tudják felhasználni. Az egyik legizgalmasabb kihívás ezen a téren talán az okosvárosok koncepciója. A gyors hálózatok lehetővé teszik például a forgalom elemzését és ennek megfelelően alakítani a városok közlekedését, de ugyanez mondható el a tűzesetekről és számos közszolgáltatásról is.

Mit jelentett be a 4iG?

Miután pedig a lakosság kezdte felismerni, milyen lehetőségeket is hordoz magában az 5G internetes technológia, nemrégiben a 4iG vállalat bejelentette, hogy a kelet-közép európai térségben elsőként fogja bevezetni az 5.5G technológiát, amely a maga 6 GHz-es frekvenciahasználatával új távlatokat nyit a mobilhálózatok sebessége terén.

A vállalat az új antennát a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának szakembereivel közösen tesztelte, az eredmény pedig azt igazolta, hogy ez a technológia a jelenleg Magyarországon meglévő bázisállomások kihasználásával akár tízszer gyorsabb letöltést is biztosíthat a jelenleg használatban lévő és leggyorsabbnak számító 3,5GHz-es megoldáshoz képest.

A fejlesztésre azt követően lett lehetőség, hogy a Nemzetközi Távközlési Egyesület 2023 végén engedélyezte az európai térségben, hogy a 6 GHz-es frekvenciasávot a mobil szolgáltatások terén is használják.

Az Extra Large Antenna Array technológia számos előnye közül érdemes kiemelni, hogy a meglévő bázisállomásokra képes ráépülni, vagyis a használatához nem szükséges újabb beruházásokat végrehajtani, ami költséghatékonyság szempontjából jelentős ténynek tekinthető. Ugyanakkor, a költségek mellett környezetvédelmi szempontból is fontos. Miután elterjed ez a megoldás, a lakossági felhasználók olyan alkalmazásokhoz férhetnek hozzá fennakadások nélkül, mint a 3D, vagy pedig nagy felbontású VR/AR megoldások.

Miben rejlik az 5.5 G ereje?

A 4iG által elindított kutatás valóban komoly jelentőséggel bír, tekintve, hogy az 5.5G technológia jelenleg is a fejlesztés fázisában van, de nem csak ebben a térségben, hanem világszerte. Ezt támasztja alá a cég közlése is, miszerint az EU térségében csak néhány hónapja engedélyezték a használatát.

Az 5.5G technológia egyik sajátossága, hogy a korábbi 3,5 GHz helyett a 6 GHz-es frekvenciát használja, ez pedig az 5G hálózatok által produkált sebességet akár meg is tízszerezheti. Az eddigi kutatások szerint az internetes letöltési sebesség elérheti a 10 Gbps-t, a feltöltésé pedig az 1 Gbps-t.

Amit mindenképp érdemes megemlíteni, távlatilag, hogy miután elterjed ez a megoldás, azzal akár 100 milliárd különböző eszköz számára lesz biztosítva a csatlakoztathatóság, ami felgyorsítja az olyan koncepciók megvalósulását, mint a dolgok internetje (IoT), az ipar további automatizálása és a már említett okos városok projekteket.

Az 5.5G előrelépés jelent a gép típusú kommunikáció (mMTC), az ultra-megbízható minimális késleltetésű információk (URLLC) vagy pedig az integrált érzékelési képességek területén, amelyek kulcsfontossággal bírnak a B2B és fogyasztói központú fejlesztésekben.

A fogyasztók számára nyújtott lehetőségek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy ez az internetes megoldás például a háztartások számára is elérhetővé teszi az ultra HD felbontású videók streamelését, az okos otthonok működtetéséhez szükséges IoT-eszközök használatát, de a virtuális és a kiterjesztett valóság által kínált megoldásokat is.

Ilyen módon javulhat a közlekedés és közelebb kerülhetnek az emberek az önvezető autókhoz. Vagyis, minden bizonnyal egy izgalmas időszak vár mindenkire, érdemes követni és minél előbb belekóstolni.