Mi történik idén a Vízivárosban?

Az elmúlt években a Saára Gyula-program keretében járdákra, útfelújításokra, parkolókra közel száznegyvenmillió forintot költöttek a Vízivárosban. Játszóterekre harmincmilliót költött a város. "Nagy lökés volt, amikor meg tudtuk csinálni az áruház és a Vízivárosi iskola közötti teret, vagy amikor megújult a Mikes Kelemen utca, a Sarló utca, a Gáz utca járdája" - mondja Horváth Miklósné, akivel az idei vízivárosi fejlesztésekről beszélgettünk.
2016.03.14. 08:00 |
Az elmúlt években a Saára Gyula-program keretében járdákra, útfelújításokra, parkolókra közel száznegyvenmillió forintot költöttek a Vízivárosban. Játszóterekre harmincmilliót költött a város. "Nagy lökés volt, amikor meg tudtuk csinálni az áruház és a Vízivárosi iskola közötti teret, vagy amikor megújult a Mikes Kelemen utca, a Sarló utca, a Gáz utca járdája" - mondja Horváth Miklósné, akivel az idei vízivárosi fejlesztésekről beszélgettünk.

Mi a véleménye Székesfehérvár 2016-os költségvetéséről?


Ez egy kiemelt költségvetés a város történetében, negyvennyolc és fél milliárdos főösszeggel, amiben egy jelentős, több milliárdos tartalék is van, és egy rendkívül magas fejlesztési tétel: 23,6 milliárd forint. Ez három forrásból jön össze: az önkormányzat saját pénzéből, állami támogatásból és Európai Uniós forrásból. Az, hogy az önkormányzat 5,7 milliárd forintot tud saját költségként tenni ezekbe a fejlesztésekbe, alapvetően a 2013-as kormányzati adósságkonszolidációnak köszönhető. Kiemelném, hogy a város 2013 óta semmilyen hitelt nem vett fel, folyószámlahitele sincs.
A 3-as számú választókörzet lényegében Vízivárost fedi le. Hányan élnek a város ezen részén?

Minimum hét és fél ezren, és ez a legkisebb terület ennyi emberhez. Éppen ezért itt bizonyos problémák még feszítőbbek, mint máshol. Az egyik ilyen, hogy van-e elég parkolóhely, hiszen ha az emberek az egész napi munka után hazaérnek, nem szeretnének órákat körözni, hogy meg tudjanak állni az autójukkal. De a problémák és azok megoldása szempontjából én nem szívesen nézem csak a 2016-os esztendőt, mert ez egy folyamat, ami évekkel ezelőtt kezdődött.
Különösen egy ilyen sűrűn lakott területeken egy idő után elfogynak a lehetőségek. Vízivárosban hogy áll a helyek feltérképezése? Van még lehetőség új parkolókat kialakítani?

Összeszámoltam, az elmúlt években a Saára Gyula-program keretében járdákra, útfelújításokra, parkolókra közel száznegyvenmillió forintot költöttünk a körzetben. Játszóterekre harmincmilliót költött a város. Ami nagy lökés volt, amikor meg tudtuk csinálni az áruház és az iskola közötti teret, vagy amikor megújult a Mikes Kelemen utca, a Sarló utca, a Gáz utca járdája. Ami nagy eredmény volt az elmúlt évben, hogy a Sarló utca két oldalán lévő százhatvannégy darab, igen rossz állapotban lévő parkolóhely teljesen megújult. A Gőzmalom utcát is felújítottuk tavaly, idén pedig elkészül a Mikes Kelemen utca járdája. De szeretném megoldani a Zöldfa tér Budai út felőli rendezetlen parkolási helyzetét is. Ami azonban a legnagyobb összeg az önkormányzat központi büdzséjéből, az a Fűtőerőmű rehabilitációja. Hiszen a régóta nem használt sínek felszedésével és a Fűtőerőműnél megüresedett terület hasznosításával további százhatvankét parkolóhely felszabadul. Ezek a munkálatok elkezdődtek tavaly. Most a gőzmalomtól kifelé a sínek helyén murvás felületű parkolóhelyek vannak, de elkezdődik idén tavasszal a Fűtőerőmű területén belül további ötvenkilenc, egyelőre szintén murvás parkolóhely kialakítása. Abban az esetben, ha az engedély készen van, műköves parkolók lesznek itt, és a házaktól aszfaltos út vezet majd a parkolókhoz. Ezen kívül nyolcvan fát ültetünk, parkosítunk, és a sínek helyén is feltöltik a területet. Szerintem csodálatosan fog kinézni!  Szükséges az is, hogy biztonságban legyenek ezek a területek, ezért térfigyelő kamerák is lesznek.

A zöldfelületek és a közösségi terek szempontjából mi a helyzet Vízivárosban?


Vannak kisebb zöldterületek, padok, ahol le lehet ülni, beszélgetni, játszani. Nagyon sok kiskert van, mert főként a nyugdíjasok – és ezért minden elismerés megilleti őket – minden talpalatnyi helyet virágosítanak. Kapálják, öntözik, gondozzák őket. Ahogy múlik az idő, sajnos nem biztos, hogy le tudnak hajolni, ezért egyre többen kérik, hogy legyen segítségük a kiskertek gondozásában. Keresem erre a megoldást, ahogy a Fűtőerőmű majdani kiköltözése utáni időszakra is készülök: ha megoldódnának a tulajdonosi viszonyok, ott egy valóban csodálatos közösségi teret lehetne csinálni! Akár közösségi házzal is, mert Vízivárosnak jelenleg nincsen közösségi háza.