Milleniumi generáció 2011 - ifjúságügyi műhelykonferencia Fehérváron

"Millenniumi generáció 2011" címmel tartottak műhelykonferenciát a Hiemer-házban az ifjúságügyben érintett döntéshozók és szakemberek részére. A kutatók millenniumi generációnak nevezték el a fiataloknak azt a csoportját, amelynek életében az első helyen áll az online kommunikáció. A megnyitón Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium ifjúságügyért felelős államtitkára kiemelte, hogy olyan programok kellenek, amelyek reményt, célt és hitet adnak a fiataloknak.
2011.10.13. 11:16 |
"Millenniumi generáció 2011" címmel tartottak műhelykonferenciát a Hiemer-házban az ifjúságügyben érintett döntéshozók és szakemberek részére. A kutatók millenniumi generációnak nevezték el a fiataloknak azt a csoportját, amelynek életében az első helyen áll az online kommunikáció. A megnyitón Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium ifjúságügyért felelős államtitkára kiemelte, hogy olyan programok kellenek, amelyek reményt, célt és hitet adnak a fiataloknak.
 
A megyei jogú városok, megyeszékhelyek ifjúsági referensei, ifjúsági koordinátorai és ifjúságügyben érintett döntéshozói, szakemberei vettek részt azon a szakmai tanácskozáson, amelyet a Hiemer-házban rendeztek meg "Millenniumi generáció 2011" címmel. A programot a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával rendezték meg. A konferenciát Mészáros Attila, Székesfehérvár Megyei Jogú Város ifjúsági tanácsnoka nyitott meg, aki egyben leveztő elnöke is volt a délelőtti programnak.
 A konferencia résztvevőit Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András is köszöntötte. Elmondta, hogy Székesfehérvár önkormányzata az Echo Innovációs Műhellyel közösen számos olyan felmérést végzett, hogy az ifjúság mit gondol a városáról, mit gondol a szerepvállalásáról és a szerepvállalásának esélyeiről. „Közös célként kitűzhetjük azt, hogy erősíteni kell a fiatalok szélesen vett közélet iránti érdeklődését , de ez csak akkor fog menni, ha a fiatalok azt érzik, beleszólási lehetőségük van azokban a kérdésekben, ami meghatározza az életüket. Ez a mi közös feladatunk és felelősségünk, hivataloknak és önkormányzatoknak, hogy ezt megteremtsük." - mondta Székesfehérvár polgármestere, aki felhívta a figyelmet a nap egyik fontos eseményére, a Fehérvári Ifjúsági Diáktanács megalakulására is. "Ennek a vezetője reményeim szerint elfogadja azt a felkérésemet, hogy vegyen részt a közvetlen tanácsadói testületem munkájában. Ezzel eleve közvetlenül bekapcsoljuk a polgármesteri döntéselőkészítésbe és döntéshozásba az ifjúságnak azt a képviselőjét, akit maga az ifjúság választ meg. Nincs olyan ügy egy város életében, amiről a fiatalok ne tudhatnának, mivel minden mai döntés az ő életüket fogja meghatározni." - tette hozzá.
 Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára beszédében azt nevezte a legfontosabbnak, hogy a döntéshozók tudjanak a fiatalok nyelvén beszélni. Arra kérte a résztvevőket, hogy ne szakadjanak el a ifjúság mindennapi gondjaitól, problémáitól. „A tanulmányok mellett olyan programok kellenek, amelyek reményt, célt és hitet adnak a fiataloknak, főleg azoknak, akik a családon belül nem találják a helyüket." - tette hozzá az államtitkár.
 
A millenniumi nemzedék - az 1982-2002 között születettek - sokkal többet foglalkozik saját imázsának felépítésével, és azzal, hogy mennyi emberre tud hatással lenni, mint a pénz megszerzésével. Befolyásuk egyre erősebb az egész társadalomra, értékrendjük az idősebbeket is kezdi átalakítani. Számos tanulmány állapítja meg, hogy míg az előjogok és gazdagság korábban cél volt, ma már „csak” eszközök arra, hogy megnyerő képet sugározzunk magunkról. A társadalmi hátrányok is a megszokottól eltérően jelentkeznek, hatásukra ma azok rekesztődnek ki a közösségből, akik nem tudnak részt venni a közösségi oldalakon zajló kommunikációban. A megfelelő embereket ismerni, a megfelelő zenét hallgatni, a megfelelő helyen lenni a megfelelő időben, ma mindennél fontosabb.
 Az öt évvel ezelőtt készült hasonló vizsgálat eredményeihez képest jelentős változás, hogy mára szinte teljesen kiszorult a fiatalok kommunikációjából az akkor még uralkodó e-mailezés, ami egy célzott, jól körülhatárolható kommunikációt jelentett. Helyét az internetes közösségi portá­lok – elsősorban a Facebook –, a közvetlen üzenetváltásra alkalmas felületek, az MSN és a Skype vette át. A kutatók millenniumi generációnak nevezték el a fiataloknak azt a csoportját, amelynek életében az első helyen áll az online kommunikáció. „Régebben azért aggódtak a szakemberek, hogy az internet eltávolítja egymástól a felhasználókat, a jelenség azonban éppen fordítva működik, a nap minden percében kapcsolatban állnak egymással” – mondta Domokos Tamás szociológus, aki szerint a fiatalok igyekeznek a valós életbe is áttranszformálni az online közösségeket. Aki pedig nem tagja internetes csoportnak, az a társaságból is kirekesztődik. Az úgynevezett „millenniumi generáció” az első, akiknél az internetezéssel eltöltött idő már szignifikánsan meghaladja a televízió képernyője előtt töltött időt: ez drasztikus változás a korábbi helyzethez képest.