Minden generációnak tud újat mutatni a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló

A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló működése során több generációval szerettette meg a csillagászat különleges világát. Hétfőn este a csillagvizsgáló mindennapjaiba nyerhettek betekintést az érdeklődők dr. Nagy Rezső kalauzolásával.
2023.02.21. 10:58 |
Minden generációnak tud újat mutatni a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló

Hétfőn este néhány csillagászat iránt érdeklődő általános iskolás diák érdeklődve hallgatta dr. Nagy Rezső előadását a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló Fürdő sori székhelyén.

A diákok minden hétfőn közel 2 órát töltenek el a csillagok között, ezen alkalmakkal pedig olyan érdekességeket hallhatnak, amelyekkel a hétköznapi oktatás során ritkán találkozhatnak. Honnan érdemes vizsgálni az eget? Mikor lőtték fel az első űrszondát? Dr. Nagy Rezső mindenre választ adott a fiataloknak, ahogy teszi az elmúlt évtizedekben rendszeresen, öregbítve ezzel a csillagászat és a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló hírnevét is.

A csillagászat ugyanis országos és helyi szinten is nagy népszerűségnek örvend az elmúlt években. A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló szakkörei az általános és középiskolás diákok számára is népszerűek, az évszakonként jelentkező bemutatóidőszakok pedig rendszerint teltházzal zajlanak, annak ellenére is, hogy a székesfehérvári csillagvizsgálóban mindenki önkéntesként látja el a feladatokat. Ez részben Nagy László, a Magyar Csillagászati Egyesület elnökének köszönhető, aki szívén viseli az ismeretterjesztést és megfoghatóvá teszi a csillagászatot – tudtuk meg dr. Nagy Rezsőtől a szakkör és az azt következő távcsöves bemutató között.

Van, aki gyönyörködik, és van, aki csak szeretné megnézni, milyen közelebbről a Jupiter, de akad, aki a téves meggyőződéseire (akár a konteók, vagy a földönkívüliek témájában) keres válaszokat – mondta a csillagászatban már négy évtizedet eltöltött szakember, akinek a manapság a médiában sokat emlegetett UFO észlelésekről is határozott véleménye van: „Eléggé hihetetlen, hogy máshol ne legyenek civilizációk, de az talán még hihetetlenebb, hogy találkozzunk velük, hiszen akkora távolságok vannak.”

Időközben megérkeztek a hétfői távcsöves bemutatóra jelentkezők is, akik a Jupiter, a Mars és a Vénusz megcsodálásának reményében tettek látogatást a kupolában.

A több korosztályt is felvonultató csoportnak nem volt szerencséje, a felhős idő miatt sajnos nem sikerült az égitestek kémlelése. Sok érdekességet megtudhattak azonban a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló távcsövéről, melynek története külön előadást is érdemelne. Az 1967-ben átadásra került távcsövet a csillagászatot kedvelő, lelkes mérnökök készítették, a főtükrét pedig dr. Kulin György csiszolta, aki túlzás nélkül tekinthető a magyar amatőr csillagászat atyjának. Sok székesfehérvári emlékezhet arra is, amikor a távcső elfoglalta mai helyét, majd a Magyar Néphadsereg szállítóhelikoptere elhelyezte fölötte a jellegzetes kupolát. A kupola mozgatása – ahogy a távcsőé is – a mai napig teljesen analóg módon történik, a hétfő esti bemutató alatt az érdeklődők közösen mozgathatták a hatalmas szerkezetet.

A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló az év további részében is várja a csillagászat iránt érdeklődőket. Zajlik a tavaszi bemutatóidőszak, hétfőn és pénteken folytatódnak a szakkörök, valamint az idei évben is megszervezik a népszerű nyári tábort. A magas szakmai színvonalat és lebilincselő előadásokat pedig garantálja, hogy dr. Nagy Rezső és csapata küldetéstudattal végzi az ismeretterjesztést. „Nem tudunk eleget, de azt megpróbáljuk mind átadni.” – fogalmazott szerényen a szakember a világegyetem nagyságára utalva.

Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00