-
Zentais gála díjátadóval
Színes, vidám produkciókkal várták a közönséget a Zentai Úti Általános Iskola diákjai és tanárai a Zentais Gálán, amelyen átadták a Zentai Gyűrűt is. Idén rendhagyó módon ketten, Bottka Rózsa igazgató, valamint Gugolya Csilla történelem-földrajz-angol szakos tanárnő vehették át az intézmény elismerését.
2025.04.17. -
Húsvét a Sóstón
Péntektől hétfőig, április 18-tól 21-ig, hosszú hétvégére várja a gyermekeket a Sóstó Látogatóközpont. Szombaton és vasárnap kézműves programokkal is kedveskednek a résztvevőknek. A Sóstó Vadvédelmi Központ pedig Vadvasárnapra hívják az érdeklődőket.
2025.04.17. -
Íjászokat várnak
Várja az új tagok csatlakozását a Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület. Jelentkezni e-mailben lehet - olvasható a Gárdonyi Géza Művelődési Ház Facebook-oldalán közzétett felhívásban.
2025.04.17. -
Civil Díj 2025
Az Alba Mentor Alapítvány bekerült a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány CIVIL DÍJ 2025 versenyének Erste különdíj döntőjébe. A megváltozott munkaképességűeket segítő fehérvári alapítvány most a székesfehérváriakat kéri, hogy szavazatukkal segítség őket a versenyben.
2025.04.17.
Most érdemes hullócsillagot nézni - érkezik a Perseida meteorraj

Az év legjobban várt csillaghullása érkezett el. A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint a Perseidák maximuma 2024-ben augusztus 12-én, hétfőn 16.00 órára esik. Így éjszaka és hajnalban is jó eséllyel meg lehet majd megcsodálni az égi jelenséget. A meteorraj hullása valójában már július végén elkezdődött és egészen augusztus 24-ig tart.
A szakemberek szerint a legtöbb, óránként 75-100 hullócsillagot hajnalban lehet majd megpillantani a hét elején.
A meteorzápor megfigyeléséhez nem kell távcső, szabad szemmel is jól látszik, de érdemes fényszennyezéstől távoli helyet keresni, ahol az égbolt jól belátható - tanácsolják.
A Perseidák meteorraj meteoroidjai a 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak. Ez az üstökös átlagosan 133 évenként kerüli meg a Napot. Az üstökösből „kipöfékelt” porszemcsék az üstökös pályája mentén eloszlanak, és az üstököshöz hasonló sebességgel tovább keringenek a Nap körül. Amikor a Föld keresztezi az üstökös pályáját, a porszemcsék ütköznek a Föld légkörével. Az apró ütköző testek rendkívül nagy sebességük miatt ionizálják a felsőlégkör gázmolekuláit, amik látványos felfénylést, ioncsatornát képeznek. Ez látható a földről, akár sok tíz kilométeres távolságból hullócsillagnak.