-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Multiverzum, 7 nap, a Vörösmarty Színház tantermi előadása a bullyingról
Kerkay Rita rendező, Ballér Bianka és Kiss Diána Magdolna színművészek, valamint Lőrincz Zsuzsa foglalkozásvezető, kiegészülve Matkó Tamás zeneszerzővel. Így jött létre Eve Ainsworth 7 nap című ifjúsági regényéből a Multiverzum, 7 nap című tantermi előadás, amely beszélgetéssel kiegészülve Székesfehérvár számos középiskolását szólítja meg.
„Ez a regény két fiatal lány naplóbejegyzése, a szerző arra helyezi a hangsúlyt, hogy milyen más szemszögből látják ők ugyanazokat a dolgokat.” – utalt a rendező Kerkay Rita az alapműre, melyből kiindulva létrehozták az előadást. Itt valóban nincs szükség másra, mint a két színésznőre, és pár ötletes, apró kellékre, hiszen kiindulva a tantermi előadás jellegéből, az egész cselekményt egy asztal köré tudják szervezni.
Hét nap történetét mesélik el a bántalmazott, szorongó 14 éves kislány, Bia (Ballér Bianka) és a bántalmazó, ám valójában szintén szorongó Dia (Kiss Diána Magdolna) szemszögéből. A sajnos szokásosnak nevezhető kiközösítésen túl a tettlegességig fajuló konfliktusokat a lányok két végletben élik meg, mindketten más családi környezetből jöttek, más megoldási lehetőségekkel.
És ahogy a színpadon látjuk, úgy a valóságban is megtörténnek hasonló dolgok, ez már az előadást követő beszélgetésekből derül ki. A moderátor Lőrincz Zsuzsa szerint sokszor ők is
tanulnak a gyerekektől, akik tűpontosan meg tudják fogalmazni azokat a dolgokat, amelyekkel akár nap mint nap szembesülnek:
„Olyan kérdéseket teszünk fel nekik, amire nincs jó válasz vagy rossz válasz. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy ők, hogy élik meg.”
A tantermi előadások a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatódnak a következő évadban is.