-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Nagy Gáspárra emlékeztek születésének 70. évfordulója alkalmából a Városházán
Székesfehérvár Önkormányzata, a Vörösmarty Társaság, a Magyar Írószövetség Közép-dunántúli Tagozata, a Magyar Irodalomtörténeti Táraság Fejér Megyei Tagozata, a Vörösmarty Mihály Könyvtár, A Szabadművelődés Háza, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház valamint a Gorsium Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium közös rendezvényének kezdetén Nagy Gáspár megzenésített verseiből hallhattak összeállítást a megjelentek Cserta Gábor előadásában.
„Egy olyan személyre, személyiségre emlékezünk, aki kiemelkedő alakja a magyar irodalomnak. Nagy Gáspár a nyolcvanas évek elején már olyan hitvallást, olyan gondolatokat fogalmazott meg, amelyekért komoly áldozatokat vállalt.
Pozíciókról, feladatokról, számára fontos szolgálatokról kellett lemondania azért, mert nyíltan vállalta értékeit, hitét, világlátását.
Tisztelettel kell emlékeznünk a költőre, aki mindig kiállt hite, értékei mellett. Nagy Gáspár ilyen személyiség volt. Életművével azt üzeni nekünk, hogy a világról lehet ma is különböző a véleményünk, de azért mindenkor ki kell állni, mert ha ezt nem tesszük meg, akkor nem volt értelme az elődeink által, a szabadságért hozott áldozatnak.” - hangsúlyozta az emlékülést köszöntő beszédében Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.
Az előadásokat megelőzően egy, a Fehérvár Televízióban 1999-ben készült stúdióbeszélgetésből tekinthettek meg részletet a jelenlévők, majd Bakonyi István olvasta fel Péntek Imre Szalmaszál című versét, amelyet Nagy Gáspár emlékére írt.
„A legvonzóbb és leginkább Nagy Gáspár barátunkhoz méltó olvasat a „Zbigniew Herbert emlékére” című versének rögtön az elején fogalmazódik meg, két sorban:
"A tehetség semmi, elrontható, elpazarolható.
Ami az egész életben számít, az a jellem."
Nagy Gáspárban költőként és emberként is az volt a csodálatos, hogy nála a tehetség és a jellem mindig kéz a kézben jár.
Számomra leginkább ez tette őt példaszerűvé. Nála a bámulatos tehetséghez végtelen szerénység, végtelen alázat társult. Azt, hogy mit szolgálok a tehetségemmel mindig a jellem dönti el. Hogy mihez adom a nevem és mihez nem adom. Nagy Gáspár ebben is példaszerű volt és maradt, ez az ő egyik legfőbb testamentuma a költészetén túlmenően is.” - emelte ki Ködöböcz Gábor, irodalomtörténész, az Eszterházy Károly Egyetem irodalomtudományi tanszékének docense, az Agria című folyóirat alapító főszerkesztője, a Magyar Írószövetség Észak-magyarországi Írócsoportjának titkára, aki „A költészet liturgiája Nagy Gáspár Sárfelirat című kötetében” címmel adott elő az emlékülésen.
Az emlékülésen elnöklő Bakonyi István, irodalomtörténész a hetvenedik évforduló kapcsán elmondta: „Nagy Gáspár életműve az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb lírai anyaga. Azt a fajta keresztény szellemiséget és nemzetben gondolkodó magatartást testesítette meg, amely igen fontos a magyar irodalom vonulatában.
Az 1956-os forradalomra emlékező verseivel igen nagy botrányokat kavart a nyolcvanas években,
amelynek meg is lett a következménye számára.”
„A Vörösmarty Társaság és az irodalomkedvelő közönség számára fontos, hogy megemlékezzünk a kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő alakjáról.
Költészetében nagyon sok üzenet van.
A legfontosabb, amely nagyon sok versében tükröződik, a helytállás, a bátorság, a kiállás az eszmékért. Ő ebben az élen járt. Sok mindent hagyott ránk, de különösképpen ennek a bátorságnak a vállalását.” - tette hozzá Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnöke.