Nagyszabású környezeti kármentesítés az Alba Regia Laktanya területén

 Több, mint 199 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatala a „Székesfehérvár, Alba Regia laktanya területén feltárt szénhidrogén szennyezettség kármentesítése” elnevezésű pályázattal. A környewzetvédelmi program ún. nyitórendezvényét szerdán reggel tartották.
2013.11.13. 13:20 |
 Több, mint 199 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatala a „Székesfehérvár, Alba Regia laktanya területén feltárt szénhidrogén szennyezettség kármentesítése” elnevezésű pályázattal.

 A projekt nyitórendezvényén felszólalt a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója, Dr. Steigler József ezredes, valamint a mérnök szervezet és a kivitelező szervezet vezetői is. Székesfehérvár városát Róth Péter alpolgármester képviselte.
A támogatás összegének 85%-a az Európai Unió Kohézió Alapjából, 15%-a pedig a Magyarország központi költségvetéséből származik. Az érintett terület Székesfehérvár település északi részén, annak belterületén található. A beavatkozás az Alba Regia laktanya területén történik.
 A több mint 50 éve katonai létesítményként működő laktanyában a Magyar Honvédség saját járműveinek, gépeinek kiszolgálására tartályokból álló üzemanyagbázis létesült, 5 db 50 m3-es földalatti szimplafalú acéltartályból, az ezekhez tartozó lefejtő aknákból, valamint a 4 db kútoszlopból álló, 350 m3 üzemanyag lefejtésére alkalmas műtárgyakból. Az üzemanyagtöltő-állomás átépítése során megtörtént a meglévő 5 db szimplafalú tartály belső műgyanta bevonattal történő ellátása, 1 db új kettősfalú 50 m3-es földalatti tartály telepítése, új keszonaknák, dómfedelek építése, a teljes technológiai csővezeték-rendszer felújítása, a korábbi 4 db kútoszlop újjáépítése. A beavatkozások elvégzésével a további szennyezés lehetősége megszűnt.
2008-ban megtörtént a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség előírása alapján a tényfeltárás aktualizálása, amely során megállapítást nyert, hogy a területen feltárt szennyezettség az üzemanyag tároló és kiszolgáló bázisra érkező üzemanyag tárolásakor, valamint a töltés-lefejtés eredményeként kerülhetett a talajba, majd a talajvízbe, ezzel összetett talaj- és talajvíz-szennyezettséget eredményezve. A szennyeződéssel érintett terület nagysága 7.250 m2, a szennyezett földtani közeg mennyisége 2.220 m3, a szennyezett felszín alatti víz (talajvíz) mennyisége 1.407 m3.
 
A projekt keretében a talaj tisztítása in-situ módszerrel, talajmosásos technológiával valósul meg. A projektterület szennyezett talajvízének megtisztítása talajvíz-szivattyúzással, majd annak megtisztításával és visszajuttatásával történik. Az oldott szennyezőanyagokat tartalmazó víz a sztrippelő toronyba jut, ahol a ventillátorral előállított nyomáscsökkentett ellenáramú levegőtérben az illékony komponensek a levegővel egy aktívszenes szűrőn keresztül távoznak. A sztrippelő toronyból a vizet aktív szenes szűrőn keresztül vezetik el. Az esetlegesen előforduló „úszó fázis” - külön lefejtésre és engedéllyel rendelkező ártalmatlanító helyre - elszállításra kerül.
 
Az érintett területen kialakított 160 db kútból álló kútsor, valamint a területre telepített 15 db szikkasztó kút segítségével történik a talajvíz kitermelése és visszaszikkasztása a kavicsrétegbe. A „kedvezményezett” - nyílt közbeszerzési eljárás lefolytatását követően - az ÖKOPROJECT EGER Kft. és az Intergeo Budapest Környezettechnológiai Kft. közös ajánlattevőket bízta meg a kármentesítési munkálatok elvégzésével. 2013. április 30-án megkezdődött a szennyezett földtani közeg és felszín alatti víz megtisztítása, amely várhatóan 2015 májusáig tart. A kármentesítési beavatkozásnak köszönhetően a szennyezett terület 100 %-ban megtisztul.