-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Nagyszabású ünnepség a Fehérvári Babaház ötödik születésnapján
A Moskovszky család gyűjteményén alapuló, hazánkban egyedülálló és Európa-szerte ismert Fehérvári Babaház ötödik születésnapját tudományos konferenciával, nemezkiállításokkal, bábműsorral és batyubállal ünneplik meg szombaton. A Városházán zajló tanácskozást a Kiss Áron Magyar Játéktársaság, a Szent István Király Múzeum és Székesfehérvár városa közösen szervezte, a két helyszínen látható kiállításokat a Nemezművészeti Alkotócsoport pályamunkáiból válogatták össze, a bábműsort pedig a pécsi Márkus Színház hozta Fehérvárra.
Dr. Moskovszky Éva, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott könyvtárosa és édesanyja, Moskovszkyné Auer Erzsébet hetven év kitartó munkájával gyűjtötte össze a régi korok játékbabáit, játékait, és ezeket restaurálva, rendszerezve és apró szobácskákba helyezve alakították ki a különleges (Magyarországon egyedülálló, de Európa-szerte is híres) gyűjteményüket. Első kiállításukat 1968-ban rendezték a Magyar Nemzeti Múzeumban hatalmas sikerrel. Akkor fogalmazódott meg az ötlet, hogy jó volna egy állandó kiállítóhelyet keresni a ritka gyűjteménynek.
Székesfehérvár városa a Szent István Király Múzeummal közösen a Megyeház utca 17. szám alatti műemléképület földszintjén hozta létre azt állandó kiállítást, amely 1998. szeptemberében nyitotta meg kapuit, a kecskeméti Szórakaténusz Játékmúzeum után a második hazai játékkiállításként. Hét szobában összesen 63 különböző kisebb térben - babaszobában, várban, hadihajóban, kisvasútban - helyezték el a gyűjteményt. A szobácskákban a babák apró bútorok, használati- és dísztárgyak között „élnek”.
A babaszobák legrégibb bútorai a XVIII. század elejéről származnak, többnyire asztalos mintadarabként vagy vizsgaremekként készültek. Ezek az antik darabok adják meg egy-egy szoba alaphangulatát; a berendezést korabeli dísztárgyak (porcelánok, textilek, képek, réz, ón és ezüst gyertyatartók, lámpák, csillárok) és minikönyvek egészítik ki. A több ezer tárgyból álló gyűjtemény valamennyi darabja magas színvonalú, az adott kor mívesen elkészített emléke. A minikönyvek közül kiemelkedik egy angol nyelvű teljes Biblia és Magyarország története, amelyet Csinszka dedikált Fenyő Miksa lányának, Pannikának. Az ebédlőkben hímzett abrosszal terített, étellel és itallal megrakott asztaloknál ülnek a babacsaládok - a megdöbbentően apró részletességgel készített babakonyhák a XIX-XX. század fordulóját idézik vissza.
A kiállításon nem csak a lányok, hanem a fiúk játékait is megtekinthetjük, hiszen találunk itt várat ólomkatonákkal; láthatjuk a villanyvasút elődjét, a felhúzható mozdonnyal működtetett vasutat éppúgy, mint hadihajókat, játékfegyvereket, hintalovat és konstrukciós játékokat.
A Városháza nagytermében zajló tudományos tanácskozás, amelyet a Kiss Áron Magyar Játéktársaság, a Szent István Király Múzeum és Székesfehérvár városa közösen szervezett, szombaton délelőtt tíz órakor kezdődik Szántó Erika művészettörténész Gyermekek és gyermekjátékok ábrázolása a biedermeyer festészetben című előadásával. A fél háromkor kezdődő kerekasztal-beszélgetésen a Fehérvári Babaháznak a hazai játékmuzeológiában elfoglalt szerepét vitatják meg, majd négy órakor dr. Moskovszky Éva tart előadást a nagyhírű porcelángyárak apró termékeiről a Babaházban, ahol ezekből a tárgyakból időszaki kiállítás nyílik. Öt órakor a konferencia szervezői és résztvevői köszöntik Dr. Moskovszky Évát születésnapja és kormánykitüntetése alkalmából: az augusztus 20-i nemzeti ünnepen a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztje kitüntetést kapta meg.
A Nemezművészeti Alkotócsoport országos pályázatot hirdetett meg tagjai számára ez év tavaszán. Az alkotók három kategóriában adhatták be munkáikat, amelyeket két helyszínen egyszerre, a szombaton délelőtt 11 órakor megnyíló kiállításokon láthat a közönség. A megnyitó - melynek során a Langaléta Garabonciás Társulat kalauzolja végig a közönséget a helyszíneken - a Szent István Király Múzeum elől indul, ahonnan a Megyei Művelődési Központ kiállítótermébe vonul át a vendégsereg: itt a Nemezjátékok és gyerekcsoportok nemezmunkái című kiállítás látható. A megnyitó a Helyőrségi Klubban zárul: A földre és falra való nemeztakarók című tárlat megnyitása után a Márkus Színház adja elő a felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt szóló báb- és színházi műsorukat. A résztvevők „batyus” állófogadással látják vendégül az érdeklődőket.