Döntőhöz érkezett a Kodolányi országos hadtörténeti vetélkedője -fegyverfelismerés élőben

 Az I. világháború kirobbanásának 90. évfordulójára emlékezve, az "Osztrák-Magyar Monarchia az I. világháborúban" címmel országos középiskolai történelmi -hadtörténeti-diplomáciatörténeti vetélkedőt hirdetett a Kodolányi János Főiskola, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Hadtörténetírás Alapítvány és a Duna Televízió.

2004.04.15. 21:46 |

 Az I. világháború kirobbanásának 90. évfordulójára emlékezve, az "Osztrák-Magyar Monarchia az I. világháborúban" címmel országos középiskolai történelmi -hadtörténeti-diplomáciatörténeti vetélkedőt hirdetett a Kodolányi János Főiskola, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Hadtörténetírás Alapítvány és a Duna Televízió.

 A vetélkedőre minden középiskola több csapattal is nevezhetett. A szervezők számára is örvendetes volt, hogy határontúli iskolák diákjai is részt vettek a megmérettetésben.

 Az írásbeli feladatokat legeredményesebben teljesítő hat csapat került a szóbeli döntőbe:
-Kiskunfélegyháza, Közgazdasági Szakközépiskola, Mollináry-bakák, 100 pont,
-Veszprém, Ipari Szakközépiskola és Gimnázium, Mesebeli János, 100 pont
-Kodolányi Középiskola, Isonzo, Székesfehérvár, 101 pont
-Pécs, Kertvárosi Szakképző Iskola, Novara, 102 pont,
-Cegléd, Kossuth Lajos Gimnázium KLG 2, 103 pont,
-Damjanich János Gimnázium és Szakközépiskola, Nagykáta, Black Army, 104 pont

 A bírálók (a Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársai) a 137 benevezett csapat kitűnő munkája eredményeként beérkező örvendetesen nagyszámú pályázatok pontozásakor minden szempontot kénytelenek voltak figyelembe venni. A pályamunkák nagy számából következik, hogy még egy hibátlan feladatsorral nem lehetett a döntőbe kerülni, ahhoz hibátlan stílusra, kiegészítő történeti kutatásokra, Internet keresésekre s gondos, fényképekkel, térképekkel kiegészített, igényes tipográfiai megjelenésre is szükség volt. Sőt, még mozgóképek beillesztésére is volt példa. Ennek megfelelően szükségét éreztük annak, hogy az egyébként jól sikerült pályaműveket is elismerjük. A 107-ből legalább 78 pontot elértek már kiváló teljesítményűeknek tekinthetők, s elismerő oklevéllel ismerjük el munkájukat. 95 pont felett a döntőbe nem került csapatoknak ajándék könyvcsomaggal ismerjük el a kiemelkedő szorgalmukat és tehetségüket.

 A vetélkedő döntőjére 2004.április 17-én, a Kodolányi János Főiskola Székesfehérvár, Kossuth utca 14. szám alatti épületében kerül sor.
Kezdési időpont 10 óra.

 Az interaktív vetélkedő a közönség számára is látványos, élvezhető lesz. Hagyományörző egyesületek tagjai közreműködésével fegyver-és egyenruhafelismerés is szerepel a versenyfeladatok között, valamint mozgófilm bejátszások és archív felvételek színesítik a megmérettetést.
A csapatoknak ?házi feladatként? 5 perces prezentációt kellett készíteniük saját településük I. világháborús vonatkozásairól. Mivel bármilyen technikával készülhettek, bizonyára a DVD, VHS stb. anyagok a vetélkedő színfoltjai lesznek.

 A döntőbe jutott csapatok helyezésüktől függetlenül felkészítő tanáraikkal együtt egy három napos kiránduláson vehetnek részt, melynek során megtekintik a galiciai Przemysl I. világháborús erődrendszerét. A szokásoktól eltérően az I.-II.-III. helyezést elért csapatok felkészítő tanárai 100-100 ezer forint pénzjutalomban részesülnek.