Ne dőljenek be a telefonos csalóknak - szaporodnak a feltöltőkártya tolvajok

 Nem dőlt be a csalóknak az a hölgy, akit a minap hívott föl telefonján egy magát mobilszolgáltató emberének kiadó férfi. Egy állítólagos nyeremény fejében nevét, lakcímét és bankszámla számát kérte volna el a hölgytől. Az asszony nem dőlt be és értesítette a rendőrség ügyeletét. A rendőrség bűnmegelőzési szakemberei óva intenek a telefonos adathalászoktól. Sem pénzintézetek, sem más hivatalos szervek nem kérnek és nem egyeztetnek adatot.
2009.05.27. 08:06 |
Nem dőlt be a csalóknak az a hölgy, akit a minap hívott föl telefonján egy magát mobilszolgáltató emberének kiadó férfi. Egy állítólagos nyeremény fejében nevét, lakcímét és bankszámla számát kérte volna el a hölgytől. Az asszony nem dőlt be és értesítette a rendőrség ügyeletét. 

 A Szekeres Csaba néven bemutatkozó férfi, mint egy hazai mobilszolgáltató munkatársa hívta föl az asszonyt. Közölte vele, hogy egy nagyobb összeget nyert, és, hogy felvehesse a nyereményt néhány adatot kért. Tételesül a nő nevét, címét, bankszámlaszámát. Az asszonynak gyanús volt a történet és nem szolgáltatta ki az adatait, amit a férfi látszólag különösebb meglepődés nélkül vett tudomásul és letette a telefont. A hölgy azonnal értesítette a rendőrséget, hogy bár ő nem dőlt be, de jó lenne, ha más sem tenné.
 
 A rendőrség előtt nem ismeretlen ez a módszer. Egy ilyen bizalomépítő beszélgetés után rendszerint a hívó fél, valamilyen kéréssel áll elő. Legtöbbször a jó öreg „tessékvenniegyfeltöltőkártyát” kérés jön elő, aminek értelemszerűen be kell diktálni a kódját és már le is húzták a hiszékeny mobiltulajdonost. A fehérvári hölgyet, akinek a férjét korábban hasonló módon megkárosítottak, ezúttal nem érte veszteség. A rendőrség bűnmegelőzési szakemberei óva intenek a telefonos adathalászoktól. Általában sem pénzintézetek, sem más hivatalos szervek nem kérnek és nem egyeztetnek adatot. Legfőképpen hitelkártyához tartozó PIN kódot, de egyáltalán semmilyen azonosítót ne adjanak meg telefonon idegeneknek, bármire hivatkozzanak is. Könnyen előfordulhat, hogy az adatokkal visszaélnek és a kár amit okoz meg nem térül soha. A jelenségre hívják föl közeli hozzátartozóik, ismerőseik figyelmét is!