-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Négy évig tartó fejlesztési programot zárt a Fejér Megyei Pedagógia Szakszolgálat
A konferencián Török Szabolcs a Székesfehérvári Tankerületi Központ igazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Dr. Mile Anikó a Fejér Megyei Pedagógia Szakszolgálat főigazgatója, a projekt szakmai vezetője mutatta be a négy évig tartó programot a szakmai előadások előtt.
A projekt akkora módszertani tanulási lehetőséget adott a gyógypedagógus kollégáknak, amit saját költségvetésből nem tudtunk volna megvalósítani – mondta Török Szabolcs tankerületi igazgató. Mint hangsúlyozta rengeteg rendezvény, illetve egyéni és egész intézményeket érintő továbbképzés valósulhatott meg a program által, továbbá értékes szakmai kiadványok készültek el kollégáink közreműködésével, ami a pályakezdő gyógypedagógus kollégáinkat is segíti.
Arról is beszélt, hogy egyre fejlettebb a diagnosztika és egyre kisebb korban lehet felismerni az egyes fejlődési rendellenességeket, ami egyrészt örömteli, mert minél korábban tud segíteni fejlesztő pedagógus, annál eredményesebb lesz a gyermek integrációja. „Ugyanakkor a diagnosztika fejlesztésével elértük azt a határt, amit még a gyógypedagógiai intézményeink be tudnak fogadni és megfelelő ellátást tudunk adni a gyerekeknek. Mondhatjuk, hogy egyre többen vannak a sajátos nevelést igénylő tanulók, de valójában az előző évtizedekben is legalább ennyien voltak, csak nem ismerték fel kellő időben és nem kaphatták meg azt a fajta fejlesztést, ami ma már elérhető számukra. Több ezerre tehető a sajátos nevelési igényű tanulók száma, akik többsége azonban integráltan oktatható „normál” általános iskolában. Itt megfelelő utazó gyógypedagógus segítségével kaphatja meg a szükséges fejlesztő foglalkozásokat.”
A Székesfehérvári Tankerületben elhivatott és nagyszerű szakemberek dolgoznak a gyerekekért.
Mostanra kezdenek megszűnni azok az előítéletek, amik korábban jellemzőek voltak a sajátos nevelést igénylő gyermekek esetében – emelte ki Török Szabolcs. Egyre több szülő belátja, hogy a speciális iskolákban kaphatja meg a gyermeke azt a fejlesztést, amire szüksége van. Változó azonban, hogy a szülők hogyan ismerik fel és fogadják el ezt a helyzetet: általában a tagadás, a düh és az elkeseredés után elfogadják a helyzetet. Ezért fontos, hogy a szakembereknek nem csak a gyermekkel kell foglalkozni, hanem sok esetben a szülővel is, ami szintén nagyon komoly feladata a gyógypedagógusoknak. „A tankerületben szívügyünk a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztése és igyekszünk minden támogatást megadni a gyógypedagógiai intézményeknek, hogy azt az oktatást adhassák a gyerekeknek, amire szükségük van.”
A programok egy része a társadalmi elfogadásra, a sikeres oktatási és szociális támogatásra fókuszált.
Dr. Mile Anikó a Fejér Megyei Pedagógia Szakszolgálat főigazgatója és a projekt szakmai vezetője elmondta, hogy nem tehetünk különbséget ember és ember között. „Azon embertársaink esetében, akiknél bizonyos problémák miatt esetlegesen peremhelyzetbe kerülhetnek, minden pozitív diszkriminációs ellátást és fejlesztést meg kell adni ahhoz, hogy esélyt kapjanak és ugyanúgy tudják érvényesíteni például az oktatáshoz való jogukat, mint bármelyik más ember.” - mondta.
Három a különleges bánásmódot igénylő gyermekek ellátásában érintett intézményben, a székesfehérvári Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben, a móri Gárdonyi Géza Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben, illetve a Fejér Megyei Pedagógiai Szakszolgálatnál valósult meg a projekt.