-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Nem boomer, sokkal inkább analóg, hiteles és kifinomult – megnyílt Kiss László kiállítása
Kiss László fotógráfus kamaszkora óta foglalkozik a fotózással. Előbb az alkalmazott fényképészet területén dolgozott, később pedig a szociofótok és a városképek váltak szenvedélyévé. A mai napig rajong a régi, analóg technikáért, melyet előszeretettel használ. A most megnyílt kiállításon is kizárólag ezen technikával készített képeket láthat a látogató.
Az érdeklődők válogatott képekkel találkozhatnak egy időszak összesítéseként, analógiát keresve a fényképezőgéppel létrehozott látvánnyal, a múlandóság szorongató érzéséhez.
A fotográfus munkásságát Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója is méltatta. Később a kiállítást dr. Nagy Veronika néprajzos muzeológus nyitotta meg, akit régi barátság fűz Kiss Lászlóhoz. 2012-ben, a Hetedhét Játékmúzeum állandó kiállításának rendezésénél, hónapokon keresztül dolgoztak együtt. A lehető legaprólékosabb munkával fotózták le a Moskovszky-gyűjtemény háromezer műtárgyát. A fotós türelme és alázata itt világlott ki Nagy Veronika számára először. „Laci nem csak dokumentálja, tiszteli is a tárgyat, amit lefotóz. Ezen keresztül pedig tiszteli elődeink munkáját és az ő munkához való viszonyukat is. Laci minden tárgy mögött tisztelte a gondolkodó, kétkezi munkával dolgozó embert!” - fogalmazott megnyitó beszédében Nagy Veronika.
Ez a gondosság és kifinomultság és türelem tükröződik Laci képein azóta is.
„A növények műtárggyá válnak Laci fotóin keresztül. Ezek a ugyanis nem jól elkapott, hanem türelmesen kivárt pillanatok, akár terepen, akár műteremben készültek! Ezen képeken azonban Laci, nem az emberre, hanem a teremtőre csodálkozik rá.” - beszélt Kiss László képeiről a muzeológus.
„Az emberi horizont csak látszólag tágul az internet és a digitális technika jóvoltából, valójában egyre felületesebben látjuk a világot. Laci viszont megállítja és kimerevíti számunkra azt, amit szerinte érdemes észrevenni és megcsodálni."
"Kiss Laci tehetséges fotóművész! Kifinomultsággal, szépérzékkel és emberi gondolatokkal, mégis jobban szereti tevékenységét a régi kisiparosok munkájához hasonlítani, mert fontos számára a valóság ábrázolása, a szakma megbecsülése és szeretete, az alázat és a hitelesség – ez teszi őt Kiss Lacivá!” - fogalmazta meg Kiss László munkásságával kapcsolatos gondolatait, Nagy Veronika.
A tárlat megnyitója, Kiss László két lányának rögtönzött koncertjével zárult. A szombat este megnyitott kiállítást a Vörösmarty Színház Galériáján, a városi teátrum nyitvatartási idejében, illetve az egyes előadások előtt tekinthetik meg az érdeklődők.