Néma koszorúzással emlékeztek a kommunizmus áldozataira az 56-osok terén

 Közös megemlékezést tartott Székesfehérvár és Fejér Megye Önkormányzata a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából. Az ’56-osok terén megrendezett eseményen a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai adtak méltóságteljes ünnepi műsort, majd néma koszorúzás keretében a város, a megye, az ’56-os szervezetek, valamint pártok, egyházak, és rendvédelmi szervek képviselői helyezték el az emlékezés virágait.
2016.02.25. 13:35 |
 Közös megemlékezést tartott Székesfehérvár és Fejér Megye Önkormányzata a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából. Az ’56-osok terén megrendezett eseményen a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai adtak méltóságteljes ünnepi műsort, majd néma koszorúzás keretében a város, a megye, az ’56-os szervezetek, valamint pártok, egyházak, és rendvédelmi szervek képviselői helyezték el az emlékezés virágait.
KÉPGALÉRIA a megemlékezésről
Magyarországon milliók élték meg és szenvedték el a kommunizmus elnyomását. Az egypártrendszerre épülő, a társadalmi egyenlőtlenségeket erőszakosan felszámoló, totális diktatúra ideje alatt százezreket hurcoltak el kényszermunkára a Szovjetunióba, tartottak megfigyelés alatt, börtönöztek be, illetve telepítettek ki. Az Országgyűlés 2000 júniusában elfogadott határozata értelmében minden év február 25-én tartják a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapját.
A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja tiszteletére Székesfehérváron a hagyományoknak megfelelően ünnepi műsorral és koszorúzással emlékeztek meg az ’56-osok terén. A Ciszterci Szent István Gimnázium méltóságteljes irodalmi műsorában megelevenedett a recski munkatábor borzalma, a meghurcoltak, köztük Faludy György alakja és a vicces kedvű kommunista börtönőröké, akik azzal múlatták idejüket, hogy a foglyoknak este bekiabálták, másnap felakasztják őket. Reggel azután közölték velük, hogy csak tréfa volt.. 
A diákok megemlékezését követően néma koszorúzásra került sor az 56-osok terén. dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke helyezték el az emlékezés virágait, majd koszorúval és egy-egy szál virággal tisztelegtek a kommunizmus áldozatainak emléke előtt az önkormányzatok képviselői, az ’56-os szervezetek, a pártok, az egyházak és a rendvédelmi szervek képviselői, valamint a meghurcoltak családtagjai, az emlékező fehérváriak. 
 A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából mintegy félezer olyan kommunista vezetőről tett közzé adatbázist a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, aki részt vett az 1956-os forradalom elfojtásában, valamint az azt követő megtorlásban. Az összeállításban szereplők egy része a hatalmi struktúrából fakadóan, az általa betöltött funkció révén volt a megtorló gépezet működtetője, míg mások személyükben, közvetlenül is szerepet vállaltak a megtorlásban. A közreadott sorozat csupán a kutatás első eredménye, amely további életrajzokkal egészül ki a következő hónapokban.
A megye és a város közös megemlékezése kapcsán Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke megszámlálhatatlannak nevezte azok számát, akiknek életét a kommunista rezsimek világszerte derékba törték: bebörtönözték, megkínozták, fizikai és szellemi kiéheztetéssel, egzisztenciális nyomorral, különféle elnyomatással sújtották. „Hiszen csupán azok százmillióan voltak, akik bele is pusztultak a kommunizmussal való találkozásukba vagy harcukba! Az, hogy még ma is, fél évszázaddal a kommunizmus hazai dúlásának legsötétebb évei után is megemlékezünk az áldozatokról, kegyelettel szólunk a hősökről és felemeljük szavunkat egy gyilkos eszme ellen, szükséges és kötelességünk is! Mert a kommunista eszme él! Emeljük hát fel a hangunkat e gyilkos eszme ellen, amelynek eddigi története nem hozott mást, mint elnyomást, szenvedést, halált, és hajtsunk fejet azok emléke előtt, akik vétlenül vagy ellenszegülve, áldozataivá váltak.”- hangsúlyozta a közgyűlés elnöke.
Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András megköszönte a Ciszterci Szent István Gimnázium fiataljainak helytállását, akik maguk kérték, hogy a zord időjárás ellenére tiszteletük jeleként előadhassák műsorukat. A polgármester a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja kapcsán hangsúlyozta, a kommunizmus sötét, kemény, áthatolhatatlan fal volt. „Feltartott, korlátozott… Félelem, kényszerű lelkesedés, tettetett jókedv, hamis hírek, Patyomkin-falvak, sztahanovisták, lehallgatók és besúgók, öntörvényű, zárt világ volt… Eközben életek törtek meg, nemzedékeken át épített egzisztenciák vesztek a semmibe, tehetségek kerültek süllyesztőbe érdemtelenek miatt…” Mint kiemelte: „Felelősségünk… és nem csak ezen a napon, de ma különösen, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk. Hogy elbeszéljünk és megértessünk. Mert az erőszakos, gyilkos eszmék olyanok, mint a szívós gyom. Ha látni már nem is látjuk a felszínen, lenn, a tudatlanság rétegeiben újra erőre kapnak és tovább terjeszkednek. Tudjuk és tudassuk mindenkivel, mit tett és mit tehet a kommunista diktatúra, hogy ne tudjon még egyszer magokat érlelni!”