-
Szépség, ajándékba
Tizenhat saját készítésű festményét ajándékozta oda a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény Maroshegyi Gondozási Központja, illetve az Ezredéves Iskola számára Penkné Ördögh Kati. Az amatőr festő képeiből november elején nyílt kiállítás a Köfém Művelődési Házban, a tárlat zárásaként került sor az ünnepélyes adományozásra.
2024.11.27. -
Adventi koncert a Bazilikában
A harmincadik Adventi Koncertjére készül a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, amelyet 2024. november 29-én,19:00 órai kezdettel rendeznek a Szent István Székesegyházban. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar mellett közreműködik a Kodály Zoltán Általános Iskola Gyermekkara, Füredi Nikolett, Fehér Adrienn, Rezsnyák Róbert és Tóth Marcell - zongorán. Vezényel: Ruff Tamás őrnagy, a MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere.
2024.11.27. -
Adventi hangverseny
Különlegességekkel, számos vendéggel várja a közönséget a Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar idei adventi hangversenyén. Az ünnepi dallamok pénteken este hét órakor csendülnek fel a Szent István székesegyházban.
2024.11.27. -
Előadó-művészeti támogatás
Idén 4,5 milliárd forintot biztosít a Kulturális és Innovációs Minisztérium az előadó-művészeti szervezetek támogatására.
2024.11.27.
Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert, Székesfehérvár, programok az Emlékhelyek Napján
Lesz a Romkertben középkori élő sakk, hagyományőrzők bemutatója, játékos ismeretterjesztő és kézműves foglalkozások családoknak, gyerekeknek, szakmai előadások az egykori koronázótemplomról, a helyhez illő muzsika és különleges, fényjátékkal kísért vezetés a romok között.
Május 14-én, szombaton minden korosztály számára kínál érdekes programot a Nemzeti Emlékhely a belvárosban. A rendezvény ingyenesen látogatható.
Részletes program:
10 óra: Miről mesélnek a koronázótemplom romjai? – A Szűz Mária-prépostság templomának építés- és kutatástörténete: dr. Biczó Piroska régész szakvezetése. Dr. Biczó Piroska több mint 10 éven keresztül folytatott ásatásokat az egykori királyi bazilika területén. Az általa vezetett séta keretében a látogatók megismerkedhetnek a közel 1000 éves templom történelmi múltjával.
11 óra: Középkori élő sakk: II. András keresztes hadjárata – Küzdelem, harc életre-halálra: látványos előadás élő szereplőkkel, egy valódi sakkjátszma alapján. Ebben az évben nemcsak egy csatát, hanem egy teljes hadjáratot visz színpadra az előadásban a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ művészeti intendánsa, Matuz János író-rendező. A szereplők mellett a vizuális technika modern vívmányai teszik teljessé a történelmi múltat idéző élményt.
13 óra: Deákok és lovagok: ízelítő a 12–13. század zenéjéből a Musica Historica Együttessel.
14 óra: A Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének bemutatója: távolra ható fegyverek, tradicionális íjak, számszeríjak, hajítófegyverek. A bemutató után váljon Ön is kardforgatóvá, és próbálja ki magát lovagként!
15 óra: Középkori élő sakk: II. András keresztes hadjárata – Küzdelem, harc életre-halálra: látványos előadás élő szereplőkkel, egy valódi sakkjátszma alapján. Ebben az évben nemcsak egy csatát, hanem egy teljes hadjáratot visz színpadra az előadásban a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ művészeti intendánsa, Matuz János író-rendező. A szereplők mellett a vizuális technika modern vívmányai teszik teljessé a történelmi múltat idéző élményt.
16 óra: Deákok és lovagok: ízelítő a 12–13. század zenéjéből a Musica Historica Együttessel
16.30: A Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének bemutatója: szemtől szemben az ellenséggel, fegyverek a közelharcban
17 óra: „…a halál árnyékának völgyében járok…” Mit rejtegetnek számunkra a királyi bazilika csontvázai? – Libor Csilla antropológus ismeretterjesztő előadása. Libor Csilla rendhagyó módon igyekszik átfogó képet adni a Székesfehérváron eltemetett uralkodók és családtagjaik csontvázaira vonatkozó ismeretekről, valamint az eddigi kutatások eredményeiről.
18 óra: „Magyar zenei emlékeink” – az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kamaraegyüttesének koncertje. Elhangzik: Rózsavölgyi Márk: Első magyar társastánc, Farkas Ferenc: Régi magyar táncok, Bartók Béla: Román népi táncok; előadja: Burján Gabriella (hegedű), Pápai-Márkus Júlia (hegedű), Kiss Katalin (brácsa) és Hartyáni Zsuzsanna (cselló).
19.30: Fényben rejlő történelmi csodák – Látványos fényprodukció, rendhagyó tárlatvezetéssel.
A napnyugtát követően sötétbe burkolózik a Nemzeti Emlékhely, a fényjátéknak köszönhetően színes gótikus minták vetülnek a falakra, életre kel az egykori koronázótemplom.
KÍSÉRŐPROGRAMOK 10.00–18.00 óra között:
Szent István és II. András óriásbábja • Történelmi öltöző: viseletbe öltöztetés, emlékfotó készítése • Kézműves foglalkozások, játékok • Királyi és királynői medál készítése • Kódexkészítés iniciáléfestéssel • Kié a korona? – interaktív idegenvezetés gyerekeknek a Nemzeti Emlékhelyen ügyességi és ismeretterjesztő feladatokkal • Koronázási lakoma: a résztvevők interaktív játékos feladatok, rejtvények segítségével ismerkedhetnek meg a középkori ételekkel, fűszerekkel, étkezési kultúrával • Fabatkát ér címmel ismeretterjesztő játékos kincskereső az Árpád-korról • Lovagitorna-pálya • A Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének egész napos öltözet- és fegyverbemutatója