-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Nemzeti Emlékhely - kronológiai áttekintés 1988-tól
Múlt héten az utolsó vaselemet is eltávolították a Nemzeti Emlékhely fölül. A munka egy hétig tartottak. A Városház téren álló daru nagy feltűnést keltett a járókelők között - a fehérváriak és az idelátogatók egyaránt vegyes érzelmekkel figyelték a munkálatokat, abban azonban mindenki egyetért, hogy a védőtető nem volt méltó a történelmi múlthoz. Az önkormányzat és a szakemberek jelenleg is dolgoznak azon, hogy megtalálják a megfelelő megoldást a királyi sírok és az egykori székesegyház maradványainak védelmére.
A város honlapján, most kronológikusan is áttekinthetik, hogyan is zajlott a Romkert - Nemzeti Emlékhely kialakítása...
1988-ban született meg a Nemzeti Emlékhely kialakításának gondolata, hogy kiemelje az egykori székesegyház és Székesfehérvár történelmi fontosságát.
1988: I. országos nyilvános építészeti tervpályázat kiírása.
1989. augusztus 15. Első kapavágás (résztvevők: Balsay István tanácselnök, Ábrahám Kálmán építésügyi miniszter, Kralovánszky Alán régész)
1995-ig: régészeti feltárás, eredmények dokumentálása
1995: II. tervpályázat meghívásos jelleggel, 8 építészre tettek javaslatot a kiíró és bíráló szervek (Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, Országos Műemlékvédelmi Hivatal, Művelődési és Közoktatási Minisztérium, Magyar Nemzeti Múzeum, Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ, Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutató Intézete, Székesfehérvári Egyházmegyei Hatóság, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, Fejér Megyei Önkormányzat, Szent István Király Múzeum).
1995. október 25. A Nemzeti Emlékhely Közalapítvány Kuratóriumának döntése alapján 8 pályázó közül első két helyezettel (Farkas Mária, Oltai Péter) programterv készíttetése. A bíráló bizottság 20 tagú, régész, művészettörténész, építész, stb. szakember. Vélemény: a maradványok tető alatti védelmet igényelnek, de láttatni kell tudni a romterületet.
1997. A 2. helyezett Oltai Péter terveit megvalósításra javasolják az akkori kuratórium tagjai.
1997. március 20. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése határozatot hoz a megvalósításról (Oltai Péter tervei alapján)
1998. április Az OMVH kiadja az építési engedélyt.
1998. szeptember ALAPKÕLETÉTEL (résztvevők: Dr. Nagy István polgármester, Balsay István országgyűlési képviselő, Dr. Takács Nándor megyéspüspök)
1998. október 18.: Önkormányzati választások. A polgármester: Warvasovszky Tihamér.
A mostani önkormányzat feladata a korábban megkezdett építkezés folytatása volt.
1998 és 2000 közötti ráfordítások: ÁLLAMI 410 millió Ft , ÖNKORMÁNYZATI 130 millió Ft
Az Önkormányzat a korábbi döntéseknek, szakértői véleményeknek megfelelően folytatta az építkezést.
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése tárgyalta a Nemzeti Emlékhely ügyét: 1999. november 18. és 2000. február 17. beszámoló, 2000. március 16. III. ütem jóváhagyása (mely az augusztusi ünnepségekhez szükséges területrendezést hagyja jóvá).
2000. augusztusára az építkezés első szakasza elkészült.
2000. november 16. A Közgyűlés határozatot hozott, hogy együttműködési megállapodást köt a munkák folytatására a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával. Ez három oldalú szándéknyilatkozat, mely szerint a megye és a város önkormányzata a hátralevő időszakban azonos, az NKÖM pedig egy ennél emeltebb összeggel járul hozzá majd a befejezéshez
Szfvár önkormányzata a 2001. Évi költségvetésben 50 millió forintot különített el erre a célra
jelenlegi pénzmaradvány: 20 millió forint (tervezésre szánt pénz)
2001. június 22. Véleményiroda megnyitása a Városház tér 2. szám alatt
folytatjuk...