Nemzetközi Recultivatur záró konferenciát tartottak Fehérváron

 Az Európai Területi Együttműködési Programok Dél-kelet Európai Transz- nacionális Program második pályázati kiírásának kiemelkedő hazai eredménye a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. által vezetett RECULTIVATUR projekt végrehajtásának sikeres folyamata. A projekt keddi záró konferenciáján, Székesfehérvárott, mintegy 70 fős közönség nyert betekintést a projekt eredményeibe, s osztotta meg nézeteit.
2014.06.11. 10:11 |
Az Európai Területi Együttműködési Programok Dél-kelet Európai Transznacionális Program második pályázati kiírásának kiemelkedő hazai eredménye a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. által vezetett RECULTIVATUR projekt végrehajtásának sikeres folyamata. A projekt keddi záró konferenciáján, Székesfehérvárott, mintegy 70 fős közönség nyert betekintést a projekt eredményeibe, s osztotta meg nézeteit.
 
 A projekt megvalósítására 15 tagú konzorcium vállalkozott, melyben a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. vezető szerepe mellett a szakmai célok elérését megalapozó módszertani megoldások kidolgozásáért felelős hazai partner a Pannon Egyetem. A két magyar szereplőn kívül két-két bulgáriai és romániai, három görögországi, négy olaszországi és egy szlovéniai partner, továbbá egy bosznia-hercegovinai szervezet vesz részt. céljainak eléréséhez közel 2,5 millió eurós EU támogatás áll rendelkezésre. A záró periódusához közeledő projekt időtartama 42 hónap, befejezési dátuma 2014. júniusa.
 
 A projekt célja, hogy a dél-kelet európai térség vallási-kulturális értékeit hasznosító fejlesztési koncepciókat a regionális, városi, vidéki és periférikus területek stratégiai-tervezési folyamataiba integrálja, azaz ez a fejlesztési terület is kapjon helyet a központi fejlesztési tervekben. Ennek érdekében a projekt keretében egy olyan – több mint 100 fős - szakértői csoport állt fel, amely hét országban, 15 szervezetet képviselve segíti azon cél elérését, hogy a vallási-kulturális örökség, a helyi természeti és épített kincsek, emberi és tárgyi erőforrások és szolgáltatások együttes kihasználásával új munkahelyek jöjjenek létre, és az érintett területek élhetővé és vonzóvá váljanak nemcsak a turisták szemében, de az ott lakók nézetei szerint is.
 
  A projekt eddigi eredményei az alábbiakban foglalhatók össze:
• Több mint 17.000 feltérképezett vallási örökség a Dél-kelet Európai Térségben, ebből mintegy 4.000 db Magyarországon
– Összesen 35 esettanulmány sikeres vallásturisztikai fejlesztésekről, melyek közül Magyarországról az alábbi három tanulmány került kiemelésre:
• Pannonhalma – látogatóközpont
• Magyarpolány: Polányi passió
• Veszprém: Szaléziánum
• 12 legjobb gyakorlat feldolgozása, közte
• a Polányi passió
• és a Pannonhalmi Látogatóközpont
• 13 új, vallásturisztikai termék kialakítása, az alábbi 3 hazai fejlesztéssel
• Magyar Szent Család tematikus út
• FordulóPont lelkigyakorlatos központ;
• Foglalkoztató-füzet a pannonhalmi, zirci, veszprémi és tihanyi vallásturisztikai célpontok fiatal látogatóinak
• Vallásturisztikai Ügynökség (Vallásturisztikai Iroda Nonprofit Kft) létrehozása
 
 A projekt keretében a romániai Hargita megyében, Bulgáriában, Görögországban (Macedónia) és Magyarországon került sor helyi vallásturisztikai fejlesztések kidolgozására, ezek támogatására pedig „nemzeti ügynökségek” létrehozására. A projekt vezető partnereként a Közép-Pannon Fejlesztési Zrt. sikeres egyeztetéseket folytatott Veszprém- és Fejér megye valamint Székesfehérvár és Veszprém megyei jogú városok vezetőivel – melynek eredményeként idén tavasszal sor került az önálló szervezeti formában működő ügynökség felállítására. A székesfehérvári székhelyű Vallásturisztikai Iroda Nonprofit Kft létrejötte Magyarországon példaértékű kezdeményezés, mely a kínálati (egyházak, önkormányzatok, turisztikai szervezetek és kiegészítő szolgáltatást nyújtók) és keresleti oldal (turisták, lelki gyakorlatok résztvevői) számára egyaránt nyújt szolgáltatásokat a vallási célú turizmus területén.
 
  A projekt záró konferenciáján, Székesfehérvárott, mintegy 70 fős közönség nyert betekintést a projekt eredményeibe, s osztotta meg nézeteit.
 
• A vallásturisztikai terület regionális (Közép-Dunántúl), majd később az országos szereplői tevékenységének összefogása
• Közös marketing-stratégia és egységes arculat kialakítása
• A vallásturisztikai lehetőségek ismertségének
• valamint a turisztikai szereplők kínálatának összehangolása, és közös megjelentetése
• terén.
 
 A konferenciát Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere nyitotta meg, aki köszöntőjében a rendezvényt nem egy folyamat zárásaként, hanem egyik állomásaként aposztrofálta, melyen a résztvevők egyfelől összegzik az ez idáig elért eredményeket, másfelől kicserélik nézeteiket az együttműködés fenntartásával, folytatásával kapcsolatosan. Kovács Tamás, a Közép-Pannon Zrt képviseletében szintúgy köszöntötte a jelenlévőket, mondanivalójában kiemelve az együttműködés folyamatjellegét és a régió által elért, nemzetközi szinten elismert eredményeket, külön hangsúlyozva a Vallásturisztikai Iroda Nonprofit Kft létrejöttét és a Magyar Szent Család vallásturisztikai tematikus út megvalósítását. A köszöntőket követően Lábodi István, a projekt operatív menedzsere részleteiben bemutatta a projekt elért eredményeit, rávilágítva azok összhangjára a Recultivatur pályázati űrlapjában vállalt, s Támogatási Szerződése alapján elvárt indikátorokkal.
 
 A szakmai előadások sorát a Vallásturisztikai Iroda Nonprofit Kft által kifejlesztett „Magyar Szent Család tematikus út” bemutatása nyitotta meg, a projekt külföldi partnereinek képviseletében pedig Romániából, Görögországból, Olaszországból és Bulgáriából érkezett szakértők osztották meg tapasztalataikat a
• A zarándoklat ősi formájának visszaállítása és lelki gyakorlatok szervezése - a gyalogos zarándoklat felelevenítése, az egyházi értékek fejlesztése
• Komplex, egymásra épülő, egymást kiegészítő programok, attrakciók és szolgáltatások kialakítása, fejlesztése
• Marketing tanácsadás, közös arculat kidolgozása, tanulmányutak szervezése, együttműködést támogató rendezvények, partnerkeresés és a közös szolgáltatás-fejlesztés
terén, s cseréltek eszmét az együttműködés fenntartható folytatásáról.