Népdaléneklési verseny a Megyei Művelődési Központban Pesovár Ferenc emlékére

 Negyedik alkalommal rendezik meg a Megyei Művelődési Központban az Országos Pesovár Ferenc Népdaléneklési versenyt október 7-8 között. A versenyen énekkettősök, hármasok és csoportok nevezhetnek. A fesztiválra az ország számos pontjáról érkeznek énekesek és a magyar folklór szinte minden tájegységének dallamait bemutatják. A verseny mellett lesznek még előadások, koncertek, kézműves játszóház és kirakodóvásár is.
2005.10.04. 11:00 |

 Negyedik alkalommal rendezik meg a Megyei Művelődési Központban az Országos Pesovár Ferenc Népdaléneklési versenyt október 7-8. között. A versenyre énekkettősök, hármasok és csoportok nevezhettek. A fesztiválra az ország számos pontjáról érkeznek előadók és a magyar népzene szinte minden tájegységének hagyományait bemutatják. A verseny mellett lesznek még előadások, koncertek, kézműves játszóház és kirakodóvásár is.

 Fejér megyében a táncházaknak, a népdalköri mozgalomnak és a népzene tanításának, így a népdaléneklési versenyeknek is jelentős hagyománya van. A megyei népdaléneklési versenyeken szereplők száma egyre növekszik, s nem csak a szólisták, hanem az éneklő csoportok is igen magas színvonalú produkciókkal szerepelnek. Népdaléneklési versenyek során felmerült, hogy a területi döntőkön szereplő csoportok bármilyen színvonalas műsort is mutatnak be, nem juthatnak tovább, mivel országos versenyeket csak szólisták számára szerveznek.

 A hiány pótlására rendezte meg először a Megyei Művelődési Központ 1999. novemberében a Dunántúli Csoportos Népdaléneklési Versenyt. A 10 megyét érintő rendezvénynek rendkívül jó országos visszhangja támadt s a megyék részéről igény merült fel az országossá bővítésre.  

 A feladatot vállalta a Fejér Megyei Művelődési Központ, a Fejér Megyei Pedagógiai Szolgáltató Intézet és a Hermann László Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola, így 2000. május 26-28. között megrendezésre került az I. Országos Pesovár Ferenc Csoportos Népdaléneklési Verseny és Népdaloktatási Konferencia, majd 2001-ben a II. Országos Verseny.

 Versenyre a megyékben megtartott népdaléneklési versenyek legjobbjait várták az általuk kiírt két kategóriában: az énekkettősök-hármasok, illetve a 4-10 fős csoportok képviselőiként.

 Az együttesek egy – legalább három népdalból álló – népdalcsokrot énekeltek, legfeljebb 10 percben. Nem határozták meg a tájegységet, a csoportok vezetői szabadon válogathattak a magyar nyelvterület népdalaiból. A gazdag népzenei hagyományokkal rendelkező vidékekről érkező népdalkörök sok esetben saját vidékük dalait hozták. Megszólaltak még a Kárpát-medence legtávolabbi vidékeinek népdalai is.

 Az idei évben negyedszer rendezik meg az éneklő csoportok számára szóló országos versenyt. A versenyen 42 produkció, közel 300 gyermek 3 kategóriában fog versenyezni a Megyei Művelődési Központ Színháztermében október 7-én 10.30-17.30-ig.

 Az előző versenyekhez képest újítás, hogy a már ismert A és B kategória (Énekkettősök-hármasok illetve 4 főnél magasabb létszámú csoportok) mellett megjelennek a C kategóriás hangszerkíséretes csoportok is.

 Az éneklés mellett lesz még kirakodóvásár, illetve kézműves játszóházak várják az érdeklődőket. Az izgalmak levezetésére koncertet, hangszerbemutatót és táncházat szerveznek a gyerekeknek és pedagógusaiknak. Október 6-án este a verseny előestéjén Dr. Gelencsér József fogja ismertetni Fejér megye népi kultúráját, majd a Szedtevette zenekar hangulatos hangszerbemutató koncertjét nézhetik meg. Október 7-én 19.30-tól a Makám zenekar fog koncertezni, majd a váci Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskola zenekara húzza a talpalávalót.

Részletes program